Tüm Dertlerinizi Unutun Go Oynayın

Zeka oyunları her yaşta insanın ilgisini çeker. Özellikle son zamanlarda zekayı geliştiren çok çeşitli oyunlar ortaya çıktı. Bu oyunların çoğu eski çağlardan bu yana ismi değişe değişe günümüze kadar geldi. Biz size Uzakdoğu'nun 4000 yıllık zeka ve strateji oyunu olan ''Go''dan bahsedeceğiz.

Tüm Dertlerinizi Unutun Go Oynayın

ÇİĞDEM ALPASLAN / BEN HABER

 

Çin imparatoru Yao tarafından oğlunun zekasını geliştirmek için icat ettirilen Go, birisi siyah diğeri beyaz olmak üzere iki rengi temsil eden iki oyuncu tarafından sıra ile oynanıyor. Oyunun felsefesinde sabır, sebat, hatayı kendinde arama gibi Uzakdoğu kültürüne dair öğeler ön plandadır. Ayrıca konsantre olmayı kolaylaştırır. Küçük hırslardan vazgeçip resmin bütününe bakmak önemlidir.

Go oyunu çok bilinmemektedir. Ülkemizde Mehmet Emin Barsbey, Go oyununun en önemli temsilcilerindendir. Go'nun yayılması için çaba harcayan Barsbey, İstanbul Go Okulu'nu kurdu.

Go oyunu ile üniversitede tanışan Barsbey, ilk başlarda hobi olarak ilgilense de daha sonralarda bu oyunu ülkede daha bilinir ve oynanır hale getirmek için çalışmalara başladı.

Go'yu mesleği haline getiren Barsbey; ''Go sadece bir oyun değil, hayatın tahta üzerindeki yansımasıdır.” şeklinde tanımlıyor. Ayrıca Barsbey bu oyunu önemli bir strateji ve zeka geliştirici olarak okullarda eğitiminin verilmesi gerektiğine inanıyor. Hatta ülke yöneticilerinin bu oyun sayesinde daha akılcı kararlar alabileceğini ekliyor.
 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2018, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER