Ter kokusuna bitkisel çözüm!

Havanın sıcaklığına, yaptığımız fiziksel aktivitelerle hepimiz terleriz

Ter kokusuna bitkisel çözüm!

İşte sizler için hazırladığımız o bitkisel çözümler...

Aslında terleme tüm sağlıklı insanlarda olması gereken, vücudun su, tuz ve ısı dengesini sağlayan fizyolojik bir olaydır. Vücut ısısının kontrolünü sağlayan terleme, pek çok kişinin hem özel hem de sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyen önemli bir sorundur. Çünkü, aşırı terleme bakteri üremesini kolaylaştırdığı için, kötü kokuya yol açar. İşte ter kokusuna çare olacak bitkisel öneriler 

LİMON SUYU

Limon suyu da sirke ve cadı fındığı gibi pH derecesini yükselterek ter bölgesinde bakterinin yaşamasını imkânsız kılar. Fakat limon suyunun tek bir avantajı hassas bölgelerde de kullanılabilir oluşudur. Limonun yarısını sıkın ve terleyen bölgeye sürün. Diğer yarısını da sonra kullanmak için saklayın. Alternatif olarak, limonu sıkın ve suyuna pamuğu batırdıktan sonra aşırı terleyen vücut bölgesine sürün. Eğer limonun asidik oluşundan haz etmiyorsanız ve cildiniz bundan rahatsız oluyorsa limonu sıktıktan sonra yarım bardak suyla karıştırın ve karışımı terleyen bölgenize sürün. 

ELMA SİRKESİ 

Elma sirkesi cildinizin pH düzeyini dengeleyerek vücut kokusunu giderir. Banyodan önce bir parça pamuk elma sirkesiyle ıslatılarak koltuk altına sürülür ve 2-3 dakika öyle beklenir. Sonrasında koltuk altı durulanıp banyo yapmaya devam edilir. İki tatlı kaşığı elma sirkesini bir bardak suya ekleyin ve yemeklerden önce günde üç defa için. Tadına veya kokusuna dayanamıyorsanız bu karışıma biraz bal ekleyebilirsiniz. Aşırı terlemeyi azaltmak için iyi bir çözümdür.

KABARTMA TOZU 

Kabartma tozu ve limon suyu karıştırılarak yapılır. Kabartma tozu tek başına teri engellemez ama bakteri oluşumunu engeller ve doğal deodorant görevini üstlenir. Bu da tek başına kullanımını uygun hale getirir ama daha etkili ve kalıcı olması için limon suyuyla birlikte çözümü verilmiştir. Banyo yapmadan önce, limon suyu ve kabartma tozu karıştırılarak hamurlaştırın. Bu hamurlaşmış karışımı koltuk altlarına uygulayın. Yaklaşık 10 dakika bekleyin. Ardından uygulama yaptığınız bölgeyi yıkayın. 

MISIR NİŞASTASI

Kabartma tozu teri emer, doğal deodoran görevi görür. Deodorandan farklı olarak aynı zamanda bakterileri öldürür. Mısır nişastası ve kabartma tozu aşırı terleyen insanlar için daha iyidir. Mısır nişastası da en az kabartma tozu kadar emicidir. Bu iki malzemeyi kullanarak çok terleyenler ter emilimni sağlanabilir. Banyo yaptıktan sonra direkt olarak koltuk altlarına uygulanabilir. Çok daha etkili bir çözüm istiyorsanız banyodan sonra kuru koltuk altlarınıza mısır nişastası ve kabartma tozu karışımını uygulayabilirsiniz. 

BİBERİYE KÜRÜ

Biberiye bitkisi, bakteri ve mantar nedenli kokuları önlemenin yanında onları yok etmek için de kullanılır. Tropikal olanı kullanıldığında çok daha fazla olumlu sonuç alınır. Yarım fincan kurutulmuş biberiye yaprağı alın ve 4 bardak suya ekleyin. Kısa bir süre demleyin ve daha sonra bu suyu banyo yaparken genital bölgeleriniz dışında terleyen bölgenize kullanın. Eğer sürdüğünüzde cildiniz tahriş oluyorsa kullanmayı hemen bırakın. 

CADI FINDIĞI YAĞI

Bakterinin terleyen yerde üremesinin sebebi, bakterilerin pH değeri yüksek olan yerlerde yaşayabilmesi ve terin pH değerinin yüksek olmasıdır. Bu değer bazı malzemelerle azaltılabilir. Bu maddelerden biri de cadı fındığıdır.

Kaynak: Elmaelma.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER