Sizi saç yıkama derdinden kurtaracak tavsiyeler

Her gün saç yıkamak zararlı mı? Saçların yağlanması nasıl önlenir? Her gün saç yıkamaktan bıkanlara hayat kurtarıcı tavsiyeler...

Sizi saç yıkama derdinden kurtaracak tavsiyeler

"Her gün saç yıkamaktan bıktım" diyorsanız, bu yazı tam size göre. Saçlar neden yağlanır? Saçların yağlanmaması için çözümler var mı? Her gün saç yıkama derdinden kurtaracak tavsiyeler nelerdir? gibi sorularınızı hazırladığımız bu içerikte bulabilirsiniz.

YİYECEKLERE DİKKAT

Saçınızın daha uzun süre temiz kalmasını sağlamak için diyetinizden yağlı veya kızarmış yemekleri çıkarın. Şeker, beyaz ekmek ve konserve gıdalar için de aynı şey geçerli. Bu ürünler yerine meyve ve sebzeler, süt, yağsız etler ve çeşitli fıstıklar tercih edin. Bu, yağ bezlerinin aktivitesini azaltmaya yardımcı olacaktır.

KURU ŞAMPUAN KULLANIN

Yağın ortaya çıkardığı parlaklığı gizlemek için saçlarınızı parçalara ayırın ve 8-10 cm'lik bir mesafeden saç spreyi gibi köklere kuru şampuan uygulayın. Şampuan pudra biçimindeyse, köklere uygulamanız yeteri olacaktır. On dakika bekletin ve sonra saçlarınızı tarayın. Kuru şampuan yağlı saç tellerinin etrafında bir kabuk oluşturacak ve bir süreliğine saçlarınızın temiz görünmesini sağlayacaktır.

BANDANA KULLANIN

Kâkülü olanlar için eşarp ya da badana kullanmak ilginç saç stilleri seçeneklerine imkan sağlar. Tek yapmanız gereken kâkülünüzü yıkayıp bir şekilde gizlemenizdir. Bandana takmak hem toplu hem de dağınık saçlara yakışabilir. Ayrıca kısa saçı olanlar için de bir kaçamak olabilirler. Bunun yanı sıra yağlı saçlar çeşitli saç tokaları veya çiçekli taçlarla da gizlenebilir.

SAÇINIZI ÇOK SICAK SUYLA YIKAMAYIN

Saçınızı yıkarken ılık veya ılığa yakın su kullanın. Sıcak su cildin saldığı yağ miktarını arttırır. Ayrıca saçınızı yıkadıktan sonra, doğal olarak kurumasına izin vermek da saç sağlığınız için iyidir.

SAÇLARINIZI ÖRÜN

Her tip örgü, yağlı saç köklerini saklamak konusunda iyi bir iş çıkaracaktır. Örgü ne kadar kalın olursa o kadar iyi. Yıkanmamış saçın görünür kısmını gizlemek için hafif geriye doğru tarayabilirsiniz. Örgünüzün çok düzgün olmaması gerekir, saçınızdaki hafif dağınık perçemler kirli görünümü gizler.

SAÇLARINIZI YATMADAN ÖNCE TARAYIN

Başınızı yastığa koyarken saçınızı yukarı doğru, kafanızın altına gelmeyecek şekilde atın. Eğer saç boyunuz yetiyorsa çok bol bir at kuyruğu ya da topuz da yapabilirsiniz.

SAÇ AYRIMINIZI DEĞİŞTİRİN

Bunu yapmanın nedeni basit: saçlarımız belirli bir biçimde tutulmaya alışıyor ve bu da köklerde hacim kaybına yol açıyor. Ayrıca, saç ayrımı çizgisi saçın en çok kirlenen yeri oluyor. Saçınızı ayırdığınız yeri değiştirmek, saçınıza hacim kazandırır, yeni bir model katar ve temizlik görüntüsü verir.

SAÇLARINIZI DÜMDÜZ YAPMAYIN

Çok düz ya da yapıştırılmış saç modelleri tercih etmemeye çalışın.
Bu modeller saçınızı olduğundan daha yağlı gösterir. En akıllıca şey hafif ters yönde tarayarak saçınızı kabartmaktır, dağınık bir topuz da daha dolgun bir görünüm verir.

SAÇ FIRÇANIZI TEMİZ TUTUN

Cildinizdeki yağın, saç kreminin ve diğer saç şekillendiricilerin saçınıza yapışmasını önlemek için saç malzemelerinizi düzenli olarak temizlemeyi unutmayın. Fırçalar ve taraklar haftada bir kez ılık suda şampuan veya sabunla yıkanmalıdır.

Kaynak: Elmaelma

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER