Size Aşık Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Erkek de kadında aşkı birlikte ancak farklı yaşıyor. İşte kadınların ve erkeklerin aşkta kendilerini ele verdikleri noktalar...

Size Aşık Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

ZUHAL KOÇKAR / BEN HABER

AŞIK oluyoruz. Erkek de kadında aşkı birlikte ancak farklı yaşıyor. Onu gördüğünüzde, gözlerine baktığınızda, kokusunu duyduğunuzda, eline dokunduğunuzda içiniz içinize sığmaz. Kalp atışlarınız hızlanır, beyninizde  "kelebeklerin uçuştuğunu" hissedersiniz. Beyninizin aktivitesi artar, vücut, var olma amacını gerçekleştirmek üzere hazır hale getirilir. Siz, aşıksınızdır. Aşık olduğumuzda hepimiz benzer duygular yaşarız; düşlerimizi o süsler, aklımız başımızdan gider, hep onu düşünür, hep onun hakkında konuşmak isteriz. Bunlar aşık olan herkesin bildiği duygular. Farklı olan ise, artık tüm bunların bilimsel bir açıklamasının olduğu! Aşık olunca insanların neden “tuhaflaştığı”, bilimsel gerçeklerle kanıtlandı! Üstelik suçlu, kalbimiz değil beynimiz çıktı! Aşık olduğumuzda gösterdiğimiz dengesiz davranışlarımızın sebebi, vücudumuzun salgıladığı feronom maddesiymiş! Aşkın kokusu olarak tanımlanan bu madde, beynin ilgili bölümlerini uyarıyor ve aşk doğuyormuş!

Vücudumuzun salgıladığı Feronom’a “aşk hormonu” da deniliyor. Aşık olanlardaki tüm değişiklikler bu hormondan kaynaklanıyor. Vücudun fazla feronom salgılamasıyla kişilerin fiziksel ve ruhsal yapılarında değişiklikler oluşmaya başlıyor. Kalp çarpıntısı, gözlerin parlaması gibi değişiklikler oluyor ve “O da beni seviyor mudur?”, “Acaba şimdi nerededir?” gibi Obssesive yani takıntılı kişilik davranışlarında ciddi artışlar gözlemleniyor. Bu nedenle çoğu kez kıskançlığın seven kişilerde olması gerektiği gibi yanlış bir inanışında ortaya çıktığı gözleniyor. 
 
Aşkın yerini sevgiye bırakması da hormonlarla ilgili. Zamanla serotoninin azalması, oksitoksinin artmasıyla, aşk yerini sevgiye, şefkate ve alışkanlığın getirdiği bağlılığa bırakıyor.
 
İşte beynimiz, tüm bu süreçler olurken, sizin ve karşımızdaki bireyin uyumluluğunu, sizin kontrolünüzden tamamen bağımsız olarak gerçekleştiriyor.  
 
 
Kadınlarda aşık olma belirtileri nelerdir? 
 
Gözlerinizin içine bakarak saçla oynar, Ortamda sadece siz varmışsınız gibi sizinle ilgilenir, konuşurken gözlerinizin içine bakar, konuşma haricinde ise yüzünde bir gülümseme ile gözlerinize bakmaktan kaçınır, anlamsız esprilerinize bile güler, uzaklara dalıp dalıp gider, günlük hazırlanma süresi uzar ve giyimine çok dikkat eder, slow müzik dinleme dönemi başlamıştır. Eğer ilişki başlamış ise hareketli müziklere geçilir, ufak tefek sakarlıklar söz konusu olabilir, bazen gereksiz yerlerde kapris yapabilir, bazı bayanlar ise bunu inkar yoluna gidebilir. Aşka inanmadıklarını söyleyip, sevdiği erkeğe nazik davranmayanlar bile olabilir. 
 
Erkeklerde aşık olma belirtileri ise: 
 
Sevdiği kadının olduğu yerde tüm dikkati sevdiği kadındadır. Aralıklı ama düzenli göz kontağı kurar, konuşurken ten teması kurar ama bunu samimiyetten yapıyormuş gibi bir hava vermeye çalışır, sık sık saçlarını düzeltme hareketi yapar, yürürken ben buyum anlamında sürekli bir kasılma hali vardır, konuşurken sizle ilgilendiğini belli etmek için adeta üzerinize abanır, size bakarak konuşurken gözlerini kısar, size kendini sevimli ve vazgeçilmez göstermek için şaklabanlıklar yapar, nazik ve centilmen bir erkeğim mesajı vermeye çalışır, aşk şarkıları dinler, ama zaman zaman hareketli parçalara da kayma olur. Az uyur, az yemek yer. Alkol kullanımını artırır, olur olmaz yerlerde sesli şarkılar söylemeye başlar, şiirler yazar, en yakın arkadaşları, ailesi veya kariyeri sizden önemli değildir, sevdiği kadının yanındaki tüm insanlara cana yakın ve sevecen davranır. Evden çıkarken ayna karşısında saatlerini geçirmeye başlar, başına gelen her olayı çok önemliymiş gibi sizinle paylaşır, kıskançlık tripleri ve obsesyonu yaşar ve tüm erkekleri potansiyel bir rakip olarak görür.
 
Aşkın hormonlarla ilişkili olduğu düşünüldüğünde, basit, yalın bir dürtü olmadığı, basit bir duygudan öte tüm yaşamı peşinden sürükleyen güçlü bir arzu, tedavi edilmesi istenmeyen bir hastalık, arzu edilen bir felaket olduğu görülüyor. Hayatınız boyu devam etmesini istediğiniz bir hastalık! Tabii bu kadar güçlü bir itici kuvvetin karşısında durmak akıntıya tek dalla karşı gelmeye benziyor. Tedavisi istenmeyen bu hastalıkla dolu geçen yaşamınızın tadını çıkarmaya bakın...
 
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2015, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER