Seks yapmak istediğinizde eşiniz istemiyorsa...

Evlilikte cinsellik problemleri nelerdir? Evlilikte sık rastlanan cinsellik problemlerini ve çözüm önerilerini sizler için hazırladık!

Seks yapmak istediğinizde eşiniz istemiyorsa...

Evlilikte cinsellik problemleri nelerdir? Evlilkte sık rastlanan cinsellik problemlerini ve çözüm önerilerini Evlilik ve Aile Terapisti İlkim Öz Tan'dan öğrendik. İşte evlilikte sık rastlanan cinsellik problemleri ve çözüm önerileri! 

TEN UYUMU ÖNEM TAŞIYOR 

Araştırmalara göre her bedenin bir kimyası vardır. Kadın ile erkeğin vücut sıvılarının bu na ter de dahil olmak üzere uyumlu olması bu noktada önem taşıyor. Ten uyumunda sorun olmayan çiftler, birbirlerini arzular, gün içinde özler ve “cinsel aşk” diye tanımladığımız tutkulu duyguyu yaşarlar. Bazı kişiler, evlilikte çok büyük sorunlar yaşamıyor olsa da aralarında cinsel bir aşk olmayabiliyor. Bu da zaman içerisinde evliliği de zor bir duruma sokabiliyor. Çünkü cinsel aşkın olmadığı evlilik zaman içerisinde tehlike altına giriyor. Bu durum boşanma sebebi bile olabiliyor. 

SEKS YAPMAK İSTEDİĞİNİZDE EŞİNİZ İSTEMİYORSA BU DURUM  SIKINTIYA YOL AÇIYOR 

Erkeklerin büyük çoğunluğu sabah saatlerinde seks yapmayı tercih ediyor. Erkeğin sabahları erekte olarak uyanmış olması bunun en etkin sebeplerinden biri. Kadınlarsa genel olarak akşam saatlerinde sevişmeyi tercih ediyorlar. Bu saatlerin uyumsuzluk içerisinde olması, bir süre sonra eşler arasında bağın zayıflamasına yol açıyor.

ÇİFTLERDEN BİRİNİN İSTEKSİZ OLMASI TEHLİKELİ!

 Bu durum on çiftten ikisinde görülüyor. Bu durum çiftlerin cinsel yaşamını oldukça olumsuz etkileyen bir durumdur. Kimi zaman kadın, kimi zamansa erkekte görülen cinsel isteksizliğin birden fazla sebebi olabiliyor.Eşinin ağız kokusu, diş yapısı, bedenindeki kusurlar, göbekli olması, fazla tüylü olması, vücuttaki bir leke ya da biçimsizlik cinsel isteksizliği tetikleyen nedenlerin başında geliyor. Bu noktada erkeklerin kendilerine biraz özen göstermesi gerekiyor. Kadınların en büyük şikayetleri eşlerinin gerekli özeni kendilerine göstermemesidir. . Kesilmemiş, içi kirli tırnaklar, ter kokusu, fırçalanmamış dişler ve ağız kokusu kadınlarda isteksizlik yaratabiliyor.

KADINLAR UNUTMUYOR! 

Kadın detaycı ve analizci bir beyne sahiptir. Bu nedenle geçmişte yaşanan olayları ve sözleri unutması neredeyse imkansızdır. Bunları unutmaması da erkeğin evlilikte başına iş açan sorunlar arasında yer almaktadır. Kadın özellikle de Türk kadını eşini cezalandırmak için cinsel yasağa başvuruyor. Hele ki eşinin libidosu yani cinsel enerjisi yüksekse, kadın eşini cinsellikten uzak tutarak cezalandırdığını düşünüyor ama bu çok yanlış bir tutumdur. Bu davranışı sergiliyorsanız, hemen düzeltmenizi öneriyoruz. Bu eşinizin sizden uzaklaşmasına neden olacaktır. 

ERKEKLERDEKİ ERKEN BOŞALMA BÜYÜK SORUN OLUYOR! 

 Erken boşalma eğer ki fiziksel bir sorundan kaynaklanmıyorsa, altında psikolojik bir baskı bulunuyor. Toplumun ve ailenin damat adayından, eşini mutlu etme beklentisi ve baskısı, mutlaka “İlk gecede kızlık zarını bozacaksın” yüklemeleri, erkeklerin kendini baskı altında hissetmesine neden oluyor. Kendini baskı altında hisseden erkekte ya sertleşme soruu yaşıyor ya da erken boşalma. 

BU DAVRANIŞLARA DİKKAT! 

Bu sorunların üzerini örtmeyin. Sorunlarınızı çözmeyi deneyin. Ten uyumsuzluğu dışında tüm cinsel sorunların  çözümü vardır. Yeter ki çiftler bu sorunlarına sahip çıksın. Burada birkaç altın öğüt verebilir.Sorundan kaçmayın, üzerini örtmeyin ve çözümü ertelemeyin. Eşinizle birlikte yaşadığınız sorununuzdan dolayı, sadece eşinizi suçlamayın. Tüm suçu eşinize yükler ve çözümü ondan beklerseniz, haksızlık etmiş olursunuz ve çözüme de ulaşamazsınız.Karşı tarafı suçlama davranışınızdan vazgeçin.Sorununuza sahip çıkın.Birlikte çözüm üretmeye çaba gösterin. Eğer çözümsüz kalıyorsanız bir uzmana ya da evlilik terapistine başvurun. Yardım almaktan çekinmeyin.Birbirinizi suçlamayı değil, konuşmayı seçin.Sağlıklı iletişim için; Birbirinizi dinleyin, karşı tarafın sözünü kesmeyin. Birbirinizle empati kurun, eşinizin yerine geçip onu anlamaya çalışın.
Birbirinizden beklentilerinizi gözden geçirin ve ne kadar gerçekçi olup olmadığını değerlendirin. Eşinize karşı önyargılarınızı törpüleyin.

MONOTONLUK CİNSEL HAYATIN EN BÜYÜK DÜŞMANIDIR 

Evlilikte tutkularınızı korumaya özen gösterin. Tutkusu bitmiş bir evlilk bitmek için gün sayıyordur.Birlikteliğinize özel zamanlar ayırmalısınız.
Cinselliği sadece yatak odanıza hapsetmeyin. Evinizin her köşesi cinselliğe açıktır. Monotonluk cinsel hayatınızın en büyük düşmanıdır.

YATAĞA KÜS GİRMEYİN!

Eskilerinde dediği gibi eşinize ne kadar kızarsanız kızın, asla yatağa küs girmeyin. Eşinizi cinsel yasakla cezalandırmayın.Anne baba rollerinizi bir kenara bırakıp eşinizle baş başa hafta sonu tatilleri yapın. Renkli bir cinsel yaşam için yaratıcılık gerekir. Bu konuda hayal gücünüzü harekete geçirin.

Kaynak: Elmaelma.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER