banner9

Rönesansın Doğduğu Şehir: FLORANSA

''En iyi yaşayan bilir'' derler, sanırım Floransa benim için öyle… Dünyanın en ''sanat kokan'' şehri üzerine yazılan bir sürü gezi yazısı dikkatinizi çekmiştir ama şimdi benim gözümden de okumanızı tavsiye ederim.

Rönesansın Doğduğu Şehir: FLORANSA

GÖRKEM ŞENGÜLER / BEN HABER

Floransa’ya ilk tez turla gitmiştim, şehre aşık olup master eğitim için bir tasarım okuluna kabul edildikten sonra benim maceram başladı. Bir yılı aşkın süre yaşadığım, belki de dünyanın en “sanat kokan” şehri üzerine yazılan bir sürü gezi yazısı dikkatinizi çekmiştir ama şimdi oranın “yerlisi” olarak benim gözümden de okumanızı tavsiye ederim. 
 
Floransa’ya direk uçuş yok. Luftansa ile Almanya aktarmalı olarak direk uçabiliyorsunuz ya da THY’nin yeni rotası Pisa’dan da trenle ulaşabilirsiniz. Gece havalimanı kapalı, ilk uçuş ne zamansa o zaman gelip alanı açıyorlar. Riske girmemek için erken giderseniz benim gibi iki saat alanın kapısında beklemek zorunda kalabilirsiniz. 
 
Genelde tur otelleri sizi şehir dışında merkeze çok uzak yerlerde konaklatıyor. Eğer şehir merkezinde kalmak isterseniz, günlük oda ya da ev kiralamanızı öneririm. Otel odaları eski ve çok küçük. Kiraladığınız evde mutfak olacağından hem tasarruf için de çok iyi. Floransa’da da üç öğün dışarıda yemek gerçekten çok pahalı. Büyük restoranlar yerine yerel tratoriaları denemenizi önerimim.
 
Floransa’da ekstra müzelere gitmenize çok da gerek yok aslında, şehir açık hava müzesi gibi. Dar ve güneş görmeyen küçük sokakları, tarihi dokusundan hiçbir şey kaybetmemiş mimarisi ile sizi zaten mest edecek güzellikte. Siz yine de 80 tane müzesi olan bu inanılmaz şehirde müze gezip sanata doyun.
 
II. Dünya Savaşı sırasında şehrin yıkılmadan ayakta kalan tek köprüsü Ponte Vecchio, Arno Nehri’nin ayırdığı şehrin iki yakasını birbirine bağlıyor. Üzerinde küçük küçük kuyumcu dükkanlarının olduğu, akşamları ışıl ışıl olan köprüden alışveriş etmeden dönmeyin derim.
 
 
Milano’daki kadar gösterişli olmasa da buradaki duomo da şehrin vazgeçilmezlerinden. Aradığınız her şeyi duomo etrafında bulabilirsiniz. Eğer yürümeyi seviyorsanız bu şehir tam size göre. Araba gürültüsünden uzak, şehri bana göre haritasız bile keşfedebilirsiniz. Çarşamba günleri 4. köprü yakınlarında bir halk pazarı kuruluyor. Ne ararsanız var. Turistler bilmediği için çok kalabalık da olmuyor.
 
Burada hayat sabah erken başlıyor. Öğlene kalmadan herkes işini bitirmiş, mutfak alışverişlerini yapmış güne devam ediyor. Sabahları erken kalkarsanız mutlaka Mercato Centrale'ye gidin. Taze yapılmış makarnalar, meyveler, muhteşem deniz ürünleri, mantarlar ve baharatlar derken aklınıza gelecek her şey burada mevcut. İçerisinde bizim esnaf lokantaları gibi küçük ucuz yerler var.
 
Diğer İtalyan şehirlerine göre Floransa’da halk soylu sınıfı gibi. Yaşamları, giyim tarzları, temiz bir aksanla konuştukları İtalyancaları ile kendilerini farklı görüyorlar. Türkiye'den gelirken aman hırsızlara dikkat edin uyarıları hiç kulaklarımızdan gitmese de yaşadığım süre içerisinde hırsızlık ya da tatsız bir durumla karşılamadım. Ama yinede siz tedbiri elden bırakmayın. 
 
 
Floransa’da kaldığınız süre içerisinde nehrin diğer tarafına Pallazo Pitti Sarayı’nı mutlaka gezin, saray yolunu devam ederek şehrin biraz dışına Boboli Bahçeleri’ni bahar aylarında mutlaka görün derim. Cennetin dünya üzerinde olduğuna bir kez daha tanık olacağınız bu bahçe çeşit çeşit ağaçlarla daha güzel bir yer halini almış durumda. Yanınızda ufak atıştırmalıklar götürerek de ufak çaplı pikniklerde size çok iyi gelecek.
 
Tren istasyonu şehrin merkezinde, altında alışveriş edecek uygun fiyatlı güzel mağazalar var. Gözlük ve çantalar ucuz ama sakın ola yer satıcılarının sattığı çantaları almaya kalkmayın. Polis tarafından ciddi para cezası var. Böyle yaparak sahte marka satışını engellemeye çalışıyorlar. Ayrıca tren istasyonun içinde büyük markaların outlet mağazalarına giden otobüsler var. 
 
Ayrıca Floransa’ya gitmişken mutlaka yakınlardaki küçük şehirleri gezmenizi öneririm. Siena, Pisa, Toscana, Lucca, Montecatini'yi görmeden gelmeyin derim. 
 
 
Yazın seyahat edecekler için, sakın gitmeyin derim sıcak ve sivrisineklerle boğuşmanız gerekebilir. En güzel mevsimi kesinlikle bahar ayları.
 
Her mevsim vazgeçilmez olan Della Signoria Meydanı paha biçilmez heykelleri ile ünlü. Mikelanj’ın Davud’u, Bandinelli’nin Herkül’ü ve Medusa’nın kesik başını taşıyan meşhur mitolojik kahraman Perseus heykelinin orijinalleri burada sergileniyor.
 
Anlatılmaz yaşanır bir şehri gezmek için bence vakit kaybetmeyin. Rahat ayakkabılarınızı ve sevdiğiniz insanları yanınıza alın Floransa’ya gelin. Rönesans’a, sanata, resme, heykele, güzel olan her ne varsa burada doyun. Bir gün ben tekrar geri döneceğim ve hikayeme kaldığım yerden devam edeceğim.
 
 
NEREDE, NE YENİR?
 
Tijuana Meksika Restaurantı
 
İnanılmaz güzel yemekleri, tacosu ve kokteylleri harika, “Happy Hour”u kaçırmayın derim.
 
Antico Fattore
 
Floransa’nın meşhur etlerini bilmeyen yoktur. Toscana bifteğini mutlaka yiyin. Mutlaka medium pişirilmesini isteğin.
 
Kikuya Pub
 
Akşam gidip keyifli vakit geçirebileceğiniz nezih ve harika bir yer.
 
Caffè Gilli
 
Sabahları benim gibi kahve içmeden duramıyorsanız Gilli'ye gidin ve güzel bir Cappucino için, sıcak bir kruvasanla. Tadına doyamayacaksınız.
 
 
BİLMENİZ GEREKENLER
 
1. Tratoria ya da pastanede oturarak yediğiniz içtiğiniz her şey ekstra ücretlendiriliyor. Menüde yazan fiyatlara aldanmayın. Bizdeki gibi bir kahve içip bir saat muhabbet edemiyor insan.
 
2. Dolaptan aldığınız soğuk ne varsa o da ayrı ücrete tabi. 
 
3. İtalya'nın her yerinde yoldan asla taksi durduramıyorsunuz. Mutlaka durağa ya da bulunduğunuz yere çağırıyorsunuz. Taksi her neredeyse taksimetreyi oradan açıp geliyor. Dikkatli olun derim.
 
4. Aldığınız her şey için mutlaka pazarlık edin.
 
5. Asla trene ya da otobüse biletsiz binmeyin. Bileti aldıktan sonra kıyılarda duran küçük turuncu makinelere sokup mutlaka ama mutlaka üstüne tarih yazdırın. Cezası gerçekten çok ağır.
 
6. Tren istasyonundaki oteller çok kaliteli değil. Genelde göçmenlerin yaşadığı bir bölge…
 
7. Bisiklet hırsızlarına ayrıca dikkat edin.
 
Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2015, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER