Ramazanda ruh sağlığımızı korumamızın şifreleri

Psikolog Pınar Ersöz Tezer, Ramazan ayında ruh sağlığında olumsuz değişimler yaşanmaması için altın değerinde önerilerde bulundu

Ramazanda ruh sağlığımızı korumamızın şifreleri

Öfke problemi yaşayan kişilerde öfke kontrol artışı oluşabileceğini belirten Tezer, “Bu ay önemli kararlar almayın, depresif duyguları tetikleyen karbonhidratlı besinleri tüketmeyin” dedi.

Ramazan’ın küslerin barıştığı, yardımlaşmaların arttığı bir dönem olduğuna dikkat çeken İzmirli Psikolog Pınar Ersöz Tezer, “İnsanlar belli bir amaca yönelik hareket ettikleri için, bu ayın insanlar üzerinde çok fazla olumlu etkileri bulunmaktadır” dedi. 

Ramazan ayında farklı bir beslenme düzenine geçilmesiyle ruh ve beden sağlığında ister istemez değişimler yaşandığını vurgulayan Tezer, “Ruh ve beden sağlığı bir bütündür. Bu yüzden Ramazan ayında ruh sağlığımızda da belli değişimler olabilmesi kadar doğal bir durum yoktur. Özellikle öfke problemi yaşayan insanların Ramazan döneminde öfke kontrol artışı olabilir. Çünkü kan şekerinin düşmesi ile birlikte tahammülsüzlük özellikle öfke patlamaları sıkça karşılaştığımız durumlar arasındadır. Eğer ki olaylar üzerinde tahammülsüz oluyorsanız küçücük bir olayda bile çok büyük tepkiler veriyorsanız, rahatsızlık duyduğunuzda bunu karşınızdakine belirtmek yerine bastırıyorsanız ‘öfke problemi’ yaşıyorsunuzdur” dedi. 

ÖFKE DOĞUŞTAN VE İHTİYACIMIZ OLAN BİR DUYGUDUR
Öfkenin doğuştan gelen ve ihtiyacımız olan bir duygu olduğunu ifade eden Tezer, “Bir insanın ilk öfkesi anne memesinedir. Öfkeyi bedenimizde fazlasıyla hissedebiliriz. Burada ilk dikkat çekeceğimiz nokta; bedenimizi gevşetmek ve nefesimizi dengelemektir. Nefesimizi 5’e kadar sayarken burnumuzdan içimize çekmeli, ortalama 10’a kadar sayıp yavaşça ağzımızdan vermeliyiz. Bu sırada her şey çok hızlanır kalp atışı, konuşma hızlanır. Bu egzersizi yaparken bedenimizi ve nefesimizi yavaşlatmayı hedefliyoruz. İkinci olarak rahatsızlık duyduğumuzda bunu karşımızdakine ifade edebilmeliyiz. Bunu yaptığımızda öfke kontrol problemi ortadan kalkar. Eğer ki öfkelendiğiniz zaman ilişkileriniz bozuluyorsa, ilişkiniz bitme noktasına geliyorsa, evliliklerinize zarar geliyorsa mutlaka bir uzmandan destek almalısınız” dedi.

FAZLA KARBONHİDRAT DEPRESİF DUYGULARI TETİKLEYEBİLİR
Tezer, şunları söyledi: “Böyle bir dönemde önemli kararlar almamak yaralı olabilir. Özellikle bu dönemde kan şekerinin düşmesiyle birlikte halsizlikler, dalgınlıklar, dikkat ve odaklanmalarda zorlanmalar yaşayabiliriz. Örneğin karbonhidratı çok fazla tüketmek bile depresif duyguları tetikleyebilir. Beslenmemizin bile ruhsal durumumuza etkileri olabilmekte çünkü fazla karbonhidrat tüketimi ağırlık, halsizlik yaratabilir bu yüzden dikkat edeceğimiz nokta beslenme düzenidir”   

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2018, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER