Ramazan'a Özel Beslenme

Oruç, ibadet olmanın yanı sıra eğer doğru ve sağlıklı bir şekilde tutulursa sağlığımıza pek çok faydası olan bir süreçtir. Siz de bu süreci en verimli şekilde geçirmek istiyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun…

Ramazan'a Özel Beslenme

BURÇİN ÇELİKEZER

HOŞGELDİN RAMAZAN…
Bu yazım Ramazan'da orucunu tutup sağlığını en iyi şekilde devam ettirmek, keyifli bir Ramazan ayı geçirmek isteyenlere…
 
Yapılan çok sayıda çalışma da uzun süreli açlık saatlerinin ve bazı dönemlerde az kalori almanın metabolizmayı düzene soktuğu karaciğeri dinlendirdiği, insülin hormonu seviyesini azalttığı, yağ yakan enzimlerin çalışma hızının arttığı, kalp atım ritminin azaldığı, vücudun toksinlerden arındığı yönünde.
 
ORUCUN VÜCUDA FAYDALARI
 
Yağ yakan enzim faaliyetlerinde artış olur.
Kan yağı ve kolesterolde düşüş gözlenir.
Kan şekerini hücre içine alan insülin hormonunun oranı azalır, varsa insülin direncinde pozitif  gelişme gözlenir.
Karaciğerde depolanmış bekleyen şeker ve trigliseritler yakılır, varsa karaciğer yağlanmasının seviyesinde mutlaka gerileme görülür.
Sindirim sistemi daha az çalışarak dinlenmiş olur, bölge daha az çalıştığı için vücut genelinin kanlanmasında artış olur.
Tüm salgı ve enzim sistemi faaliyetlerini azaltarak dinlenmiş olur.
Tüm vücuttan toksin atımı temizlenme sağlanır ve hücreler değişen sistemik çarkla yenilenir.
Kanda iştahı artıran, obeziteyi tetikleyen tüm hormonlar azalır.
Vücudun savunma ve bağışıklık sistemi güçlenir.
Bağırsak ve böbrekler daha az çalıştığı için metabolik faaliyetler için harcanan enerji koruma ve yenilenme faaliyetlerinde kullanılır.
 
Unutulmaması gereken ve en çok unutulan şey şudur ki; tüm bu faydalar İFTARDA AŞIRI DERECEDE TÜKETİM YAPMAYAN, SAĞLIKLI VE DOĞRU BESİNLERİ TERCİH EDEN, SAHURDA VE İFTARDA YÜKSEK KALORİ, AŞIRI ŞEKER, TUZ YÜKLEMESI YAPMAYAN KİŞİLER İÇİN GEÇERLİDİR. Maalesef neredeyse herkesin oruç ve Ramazan’dan anladığı, gün içinde yiyemediğin her şeye yüklen, abartılı, bol çeşitli, hatta aşırı yağlı yiyecekleri hızla ve tıka basa yemektir.
 
Bütün gün metabolik faaliyetleri azalmış ve değişim göstermiş vücuda yapılan bu korkunç kalori, karbonhidrat ve yağ yüklemesi oruç sayesinde vücuda gelecek faydalardan mahrum kalmanın beraberinde kalp ritim bozukluğu, tansiyon yükselmesi, şeker düşmesi, sindirim problemlerine sebebiyet vermektedir. Gelin en doğru ve sağlıklı oruç için neler yapmamız gerektiğini konuşalım.
 
 
SAĞLIKLI İFTAR NASIL YAPILIR?
 
Uzun saatler aç kaldık, susuz kaldık ve beklediğimiz o an geldi.
 
Yapılması gereken ilk şey, besinden çok daha önemli olan su-tuz dengesini kurup, kalp atım ritmi ve tansiyonu dengelemek için açılışı yapmak.
 
1 bardak limon dilimli su, yanında 3 zeytin kafidir.
 
İkinci sırada, gün boyu düşmüş şekeri yükseltmek ve daralmış damar çapını yavaş yavaş genişletmek gerekir. Hemen 2 hurma veya 2 kayısı yiyor ve bir bardak su daha içiyoruz. İşte metabolizmayı yumuşak ve hafif bir biçimde uyardık.
 
Şimdi de en önemli kurala geldik. AÇILIŞI YAPAR YAPMAZ YEMEK YEMEDEN ÖNCE 15 DAKİKA BEKLİYORUZ. Nerdeyse hiç kimsenin yapmadığı bu adım, orucun tüm faydaları için en önemli adımdır. Açılıştan hemen sonra yemeğe başlamayın.
 
15 dakika bekledikten, midemiz sindirime hazır hale geldikten sonra sırada doğru yemek seçimlerimizden oluşan güzel ama hafif iftar yemeğimiz var. Glisemik yükü düşük, basit karbonhidratlardan uzak, posa yükü fazla, lifli gıdaların olduğu tatlının yer almadığı, sağlıklı bir miktar protein yanında sebze ve salatadan oluşan bir mönünüz olmalı.
 
İftar sofrasının en önemli başlangıcı çorbadır. Seviyorsanız bu yumuşak başlangıcı her gün yapın. Arkasından en çok önerdiğim oruç tutan bir kişi için doğru denklem; etli, kıymalı veya tavuklu tencere yemeğidir veya kurubaklagil yemeğini haftada bir iki kez mutlaka yemelisiniz.
Akşam yemeklerine bir kase yoğurt veya cacık size eşlik etmeli ki hem sıvı, hem protein ihtiyacınız karşılansın.
 
Kızartmalar, kavurmalar, kebaplar, asla doğru bir seçim olamaz. Sade bir ızgara yanında salata veya sebzeye hayır demiyorum, yanında 2 dilim tam buğday ekmeği veya dört kaşık bulgur makarna  veya 1/4 ramazan pidesi eşlik edebilir hiç bir sakıncası yok. Ama bu miktarları aşmamak çok önemli.
 
İyi çiğneyip yavaş yemeyi, baharat olarak da hazım için biberiye ve kimyonu kullanmanızı da öneririm.
 
Ramazan boyunca sıvı alımı çok önemlidir. Bu bir aylık süreçte en sık karşılaşılan sorun kas ve sıvı kaybıdır. Yanlış ve abartılı yemek yiyenlerde ise bu kaybın yanına alınan yağ odaklı kilolar ve büyüyen karın çapı da eklenir. Pek çok hastalığın da kapısı açılmış olur.
 
İftar sonrasında meyve ve tatlı tüketmeyin, bunun için iki saat bekleyin. Yemekten sonra güzel bir Türk kahvesi sindirime yardımcı olur ya da aromatik, hoş kokulu, sağlıklı bitki çaylarını için. İftardan bir iki saat sonra yürüyüş yapmak da bir o kadar doğru ve sağlıklı bir seçim olur.
 
Gelelim, tatlı, meyve, belki komposto, dondurma veya çikolata saatine. Haftada bir iki kez yemekten sonraki ara saatte meyvenizin ve yanına biraz kuruyemişinizin yerine, sevdiğiniz tatlınızı ekleyin veya kuru meyvelerden yapılmış zencefilli, tarçınlı, karanfilli bir komposto veya taze meyveden yapılmış buz gibi bir hosan için. İki üç top dondurma, 40 grama kadar çikolata da yiyebilirsiniz. Bu öğün haftada sadece birkaç kez olmalı ama.
 
Aralarda da bol bol suyunuzu içmeyi ihmal etmeyin ve uygun bir yerde mineral suyunuzu için.
 
 
SAHUR SOFRASININ OLMAZSA OLMAZLARI
 
Sahura başlamadan önce mutlaka 2 bardak suyunuzu için.
 
Sahur yemeğinde en doğru seçim kahvaltı masasıdır. Peynir ve yumurta yanında süt veya sütten kahve olabilir. Masada bol yeşillik, domates, salatalık, 5-6 ceviz içi mutlaka olsun. 2 dilim tam buğday ekmeği de yerseniz gayet yeterli bir sahur öğünüdür. Başka bir alternatif de peynirli tam buğday ekmeğinden tost, yanında domates, yeşillik tabağı ve ayranla veya süt müsli içine bademlerle de sağlıklı ve tok tutucu bir sahur yapabilirsiniz.
 
Sahurda aşırı derecede yemek yemenin ertesi gün orucuna ya da dayanıklılığına hic bir katkısı yoktur. Şu abartılı yeme tutkunuzdan vazgeçin ki, birikmiş depo yağlar yakılsın. Üstelik ne yerseniz yiyin yarın tüm gün tutacağınız oruca abartılı yemenin hiç bir katkısı olmayacak. Çünkü zaten şekeriniz üç saat içinde düşmüş olacak, fazla fazla yemeye gerek yok. Ayrıca beş saatten sonra anorektik faz dediğimiz, kanda şekeri dışındaki depo maddeler yakılmaya başlar. Yedinci saatten sonra yağ asitleri yakılmıştır. Açlık duygusu ortadan tamamen kalkar. Siz sıvı almaya özen gösterin ve ertesi gün sizi susatacak ve şekerinizi düşürecek, zeytin, bal, reçel ve meyveyi sahurda tüketmeyin.
 
Sahur sürecine 5-6 bardak su mutlaka yerleştirin. Çay yerine süt içmenizi tavsiye ederim.
 
Siz siz olun Ramazan'ın doğasını unutmadan yaşayın bu bir aylık özel süreci. Olabildiğince hafif ve sağlıklı beslenin ki vücudunuzda kas ve su kaybı olmasın, karın çapınız büyümesin, sağlığınızı kazanmanız gerekirken kilo almayın. Tansiyonunuz, şekeriniz, kalp-damar sağlığınız dengesini kursun.
 
Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER