"Parayı terbiye etmek"

Gamze Gürel yazdı...

"Parayı terbiye etmek"

Hayat bir oyun, iyi olan eğleniyor. Dikkatinizi çekerim iyi olan kazanıyor demiyorum, eğleniyor sadece..

Elimizde ödül yok, kupa yok, kutsama yok, neyi kazanacağız Allah aşkına!

Maddiyattan mı bahsediyoruz? Tamam. Çalış. Kazan. Daha çok çalış, daha çok kazan. Paralar uçuşsun etrafında yatlar, katlar artık her neyse... Doğrusu böyle bir yaşam da güzel. Ama unutmayın ki her evin bir derdi var ve kimsenin yaşantısı kolay değil! Yani hayatlarımız sosyal medyaya koyduğumuz mutlu ve havalı fotoğraflardan ibaret değil maalesef!

Eğer maneviyatında dengedeysen,

mutluluğu ciğerlerine kadar çekebiliyorsan, acıyı hücrelerine kadar hissedip, düzlüğe çıktığında engelleri aştığına şükredebiliyorsan,

aynadaki görüntüne korkmadan bakabiliyorsan ve görünmeyen kısmının da hesabını verebiliyorsan insanlığının,

doğanın yaşantına verdiği zevkleri duyumsayabiliyorsan, bir tanesini bile, üstelik zaman kaybetmeden, bedelini ödemeden, aslında pek de ihtiyacın yoktur paraya pula.

Bedeninin o eterik kısmının enerjisi çekecek zaten bereketi işin gerçeği... İhtiyacın olduğunca...

Düşünmeden, hissetmeden, çalışmadan ot gibi yaşamak istiyorsak o başka tabii. Ama otları da küçümsememek lazım, toprağı, havayı temizleme görevleri var, her canlının olduğu gibi onların da yeryüzünde.

Paranın yaşamlarımızda iktidar olmaya başladığı günümüzde, birilerinin her şeyin farkında olduğunu düşünüyorum. Bilerek yapıyorlar bunu . Maneviyatımızı ,hislerimizi yok ederek bizi para uğruna robotlaştırmayı,vicdanlarımızı umursamazlıkla zehirlemeyi. Kim bilir hangi toplum ya da kişisel çıkarlar uğruna ..

Savaş halini almış yaşam döngüsü içinde yine de inanıyorum ben; kazanan tarafın, paranın köpeği olanlar değil de, manevi gücünü elden bırakmayıp paraya köpek gibi davrananların olacağına...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER