banner51

Paranızı Harcadığınız 11 Alışkanlık

Farkında olmadan yaptığımız alışkanlıklar ve günlük rutinlerimiz bize oldukça pahalıya patlayabilir. Bu alışkanlıklarınızdan kurtularak, para bile biriktirebilirsiniz.

Paranızı Harcadığınız 11 Alışkanlık
Hepimiz daha iyi bir hayat için çalışıyoruz. Uzun çalışma saatleri, bitmeyen mesailer, hepsi daha güzel bir yaşam için. Fakat bazen paramızı harcarken onu ne kadar zor kazandığımızı unutuyoruz. Görünmeyen bazı masraflar ya da hesap edilmeyen harcalamar bize pahalıya patlayabiliyor. Paranızı boşa harcamamanız gereken alışkanlıkları ve bunları nasıl çözümleyebileceğinizi listeledik. Siz bunlardan hangilerini yapıyorsunuz?         
 
 
Yazın Çekilen Fönler
Bakımlı görünmekten hepimiz hoşlanıyoruz. Saçlarımıza fön çektirmek kendimizi daha iyi hissettirebiliyor. Fakat yazın havaların sıcaklığı ve daha sık duş almanın etkisi ile bu fönler uzun süre dayanmıyor ve bu da artan bir masraf kapısına dönüşüyor. Yaz aylarında saçlarınıza fön çektirmek yerine doğal dalgaları ile kullanabilir ya da bazı şekillendirici ürünlerden yardım alabilirsiniz. Bu sayede hem daha doğal ve sağlıklı saçlara sahip olabilir hem de kuaför masrafını azaltabilirsiniz.
 
 
 
Kullanılmayan Spor Salonu Üyelikleri
Düzenli spor yapmak ve daha sağlıklı bir fizik için şehir hayatındaki ilk alternatifimiz spor salonları. Çoğumuz daha iyi bir vücuda sahip olma umuduyla spor salonlarına üye olup, birkaç kez gittikten sonra bir daha spor salonunun sokağından bile geçmiyoruz. Boş yere aylıklarını ödediğimiz spor salonları gereksiz harcalamalarımız arasında ilk sıralarda geliyor. Size spor salonlarına kaydolmayın demiyoruz, fakat kendinizi tanıyor ve birkaç seferden sonra devamının gelmeyeceğini biliyorsanız paranızı boşa harcamayın diyoruz. Onun yerine doğa yürüyüşleri ya da açık havada koşular yapabilir hatta sabahları biraz erken kalkıp sabah sporuna vakit ayırabilirsiniz.
 
 
Bitmeden Yenisi Alınan Güzellik Ürünleri
Her şeyin olduğu gibi güzellik ürünlerinin de bir son kullanma tarihi var. Krem, bakım ürünleri ya da makyaj malzemeleri fark etmeksizin bu kural tüm güzellik ürünleri için geçerli. Arkadaşlarımızın favori ürünleri, denemek istediğimiz yeni ürünler derken elimizdekiler bitmeden yenilerini alıyoruz. Bu şekilde hem kullanılmayan ürünler ziyan oluyor hem de çok masraf yapmış oluyoruz. Bu durumu önlemenin en iyi yolu güzellik ürünleri bitmeye yakınken yenisi için bir arayışa girmek. Siz de şimdi bu kararı verebilir ve elinizdeki malzemeler bitmeden yenilerini almama konusunda kendinize söz verebilirsiniz.
 
 
 
Pahalı Kahveler
Kahve günlük rutinimiz içinde neredeyse baş sırada duruyor. Sabahları, öğlen aralarında ya da akşamüstü bir arkadaşla derken gün içinde sıkça kahve tüketiyoruz. Eğer tüm bunları evde ya da ofiste yapıyorsanız problem yok. Fakat eğer evden çıkar çıkmaz bir kahve dükkanından karton bardakta kahve alıp işe gidiyor ya da her öğlen iş arkadaşlarınızla bir kafeye gidip süslü pahalı kahvelerden içiyorsanız, kahve masrafınız sandığınızdan da çok olabilir. Arkadaşlarla buluşup birlikte bir kahve içmek gibisi yok biliyoruz ve bundan vazgeçin demiyoruz. Sabahları işe giderken kahvenizi evde içebilir ya da öğle yemekleri sonrası kahvenizi ofiste içebilirsiniz. Ya da pahalı bir kafeye gitmek yerine arkadaşlarınızı kahve içmek için eve çağırabilirsiniz.
 
 
Kısa Mesafe Taksi Masrafları
Sabah işe geç kalınca ya da eve dönerken kendimizi yorgun hissettiğimizde hemen taksiye atlayıveriyoruz. Kısa mesafeler için taksi kullanmak oldukça konforlu ve bağımlılık yapıcı bir alışkanlık. Fakat bu alışkanlık bize biraz pahalıya patlıyor. Tek başına çok gibi görükmese de toplama bakıldığında en çok para harcadığımız şeylerden birine dönüşüyor. Kısa mesafelerde taksiye binmek yerine yürümeyi tercih edebilir böylelikle hem ekonomi yapar hem de daha sağlıklı olabilirsiniz. Eğer işiniz gereği topuklular giymek zorundaysanız, çantanıza bir çift ayakkabı taşıyabilir ve yürümek için onları kullanabilirsiniz.
 
 
Kuaförde Yaptırılan Manikür ve Pedikürler
Çoğumuz sık sık manikür ve pedikür yaptırmak için kuaföre gidiyoruz. Başkasının bu işi bizim için yapması her ne kadar rahat gelse de sık sık yaptırdığımızda bizim için büyük bir masrafa dönüşüyor. Manikür ve pedikürünüzü evde yapabilir hem bu harcamadan tasarruf edebilir hem de sağlığınızı riske atmazsınız. Tırnak eti yumuşatıcıları ve manikür setleri ile bu işi kendi başınıza yapmanız aslında çok kolay. Üstelik arkadaşlarınızı çağırarak manikür akşamları düzenleyebilir ve bunu eğlenceli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.
 
 
Ucuz Moda Ürünleri
Uygun fiyatlı markalar ile her sezon farklı kıyafetler giymek ve trendleri yakından takip etmek ne kadar keyifli olsa da işin iç yüzü aslında öyle değil. Uygun fiyatlı ürünler ve farklı modellerin albenisine kapılıp yaptığımız alışverişler aslında bize pahalıya patlıyor. Çok kısa sürede eskiyen ve bozulan bu nedenle bir sezondan daha uzun süre giyinemediğimiz ucuz ürünler görünmeyen masraflar arasında. Gardırobumuzu her sezon ya da her yıl yeni ürünlerle değiştirmek yerine kendi tarzınıza uygun, belki daha yüksek fiyatlı fakat daha kaliteli ürünler tercih ederek daha uzun süre kullanabilirsiniz.
 
 
Öğle Yemekleri
Eğer ofiste yemek hazırlanmıyorsa ya da masrafları işyeri tarafından karşılanmıyorsa her gün yemeklerinizi dışarıdan söylüyorsunuz demektir. Ofise söylenen ya da dışarıda yenen öğle yemekleri bütçemizin belini büküyor. Her gün dışarıda yemektense öğlen yemeklerinizi evden götürebilir, hem bu masraftan kurtulur hem de daha sağlıklı beslenmiş olursunuz. Akşamları yemek hazırlarken, ertesi günün öğle yemeğini de düşünerek porsiyonu ayarlayabilirsiniz. Ya da sabahları biraz daha erken kalkıp o gün ofiste yiyeceğiniz yemeği hazırlayabilirsiniz. Ofis arkadaşlarınız ile sözleşerek bu işi daha eğlenceli hale de getirebilirsiniz.
 
 
Gereksiz Pahalı Ürünler
Daha kaliteli ürünler kullanmayı kim istemez! Hepimiz kendi zevklerimiz doğrultusunda kullandığımız ürünlerin en kaliteli olanlarını tercih ediyoruz. Yine de en kaliteli olan ürün en pahalı olandır diye bir kural yok. Benzerleri ile tamamıyla aynı kalitede olmasına rağmen sadece markasından ötürü iki katı fiyat etiketine sahip ürünlere para harcamaktan vazgeçin. Şampuanlar, kremler, mutfak ürünleri ya da hijyenik tüketim malzemeleri gibi çabuk tükenen ürünlerin en iyi markalarını almak pek cüzdan dostu bir alışkanlık değil. Sadece daha iyi göründüğü için ya da bazı markaların ürünleri olduğu için seçtiğiniz ürünler varsa, bir kere daha düşünün. Eminiz ki aynı kalitede ve çok daha uygun fiyatlı ürünlere de rastlayacaksınız.
 
 
DVD ve Kitap Satın Almak
Film izlemek ve kitap okumak en büyük zevklerimizden. Bu keyifli hobilere vakit ve nakit ayırabiliyorsak ne mutlu bize. İstediğimiz kitapları okumak ya da uzun süredir beklediğimiz filmleri izlemek için ille de onları satın almamız gerekmiyor. Bir kere okuduktan ya da izledikten sonra kenara koyduğumuz kitap ve DVD'leri aslında çok daha akıllıca bir yöntem ile değerlendirebiliriz. Satın almak yerine kiralayabileceğiniz bu ürünleri işiniz bittikten sonra başkasının kullanımına kazandırabilirsiniz. Ya da arkadaşlarınız arasında takaslar yapabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise bu ürünleri ikinci el mağazalardan ya da sahaflardan temin etmek olabilir.
 
 
Bitmeyen Kredi Kartı Masrafları
Kredi kartı ile harcama yapmak her ne kadar rahat olsa da bazen oldukça aldatıcı olabiliyor. Bu rahatlık satın alırken çok da sorgulamadığımız fakat biriktiğinde çok ve gereksiz görünen masraflara neden olabiliyor. Ay sonunda yaptığınız harcamalar size çok görünüyor ve altından kalkmakta zorluk çekiyorsanız kredi kartı harcamalarınıza bir limit koyabilirsiniz. Böylece o limite ulaştığınızda başka herhangi bir harcama yapmama konusunda kendinizi uyarabilir ve otomatik olarak fazla harcamalardan kurtulabilirsiniz. Bu işlemi kendi iradeniz ile yapabileceğiniz gibi, bankanızdan limitinizi düşürmesini de talep edebilirsiniz.
 
 
Kaynak: Pudra.com
Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2015, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER