Ne Kadar Geç Evlilik O Kadar Mutluluk

Psikolojik Danışman ve Aile Danışmanı Meral Yüncüler İzmirli kadınların geç evlenme nedeninin öncelikle kariyerlerini ön planda tutmaları olduğunu söylüyor.

Ne Kadar Geç Evlilik O Kadar Mutluluk

SELCAN BİLEN / BEN HABER

Türkiye'deki boşanma oranlarında İzmir'in 2. sırada olduğunu belirten Psikolojik Danışman ve Aile Danışmanı Meral Yüncüler geç evliliğin erken evliliğe göre daha uzun sürdüğünü ve İzmirlilerin geç evlilikten yana olduğunu ifade etti.
 
İzmirli kadınların geç evlenme nedeni nedir? 
 
Şimdi bu durumla ilgili araştırmalara batığımız zaman batıya doğru evlilik yaşının yükselmiş olduğunu görüyoruz. Bunun en büyük nedeni İzmir'in durumu gereği, kadınların kendilerini daha özgür hissetmek istemeleri ve eğitim öğretim seviyesinin daha yüksek olması geç evlenmeleri için başlıca sebeplerden. Biliyorsunuz lise 3 yıldan 4 yıla çıkartıldı. Üniversiteye giriş, mezun olduktan sonra iş bulma çabası, tekrar sınavlara girme, kariyerini sağlayabilmesi, para kazanabilmesi, bunları düşüneyim derken yaş 30'a doğru ilerliyor. Türkiye'de yapılan son araştırmalara bakılırsa evlenme yaşı ortalaması kadınlarda 23 görünüyor. Erkeklerde de 26 görünüyor. Tabi evlilikte çocuğun devreye girmesi “işimi kaybederim” korkusu da evlilikten kaçmaya neden olabiliyor. Bir yerde çalışırken o işi bırakmak sonra kaldığı yerden devam etmek bir kadın için gerçekten zor bir durum.
 
 
Bir aile danışmanı olarak birçok çiftle karşılaştınız bugüne kadar? Sizce İzmirlilerin evliliğe bakış açısı nedir?
 
Biz aile danışmanı olarak hem rehberlik hem de sorun çözmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz. Son boşanma parametrelerine bakıldığı zaman 60 yaş üstü boşanmalar daha da arttı. Çünkü çiftler evleniyor, çocukları oluyor, onlar da yuvadan uçtuğu zaman geçmişte olan problemler tekrar gündeme getirilip tartışmalara sebebiyet verebiliyor. Aslında bir tek İzmirli değil tüm Türkiye'de herkesin evliliğe bakış açısı farklı. Çünkü herkesin beklentisi ve hedefleri farklı. İzmir son verilere göre boşanmada Türkiye'de 2. sırada yer alıyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri ailelerin de çiftlerin evliliklerine dahil olması. Çiftler bir tek kendileri ile evlenmiyor. Ailelerle de evlilik yapıyorlar. Ailelerle de uyum sağlamak zorunda kalıyorlar. Böyle olunca da olur olmaz problem yaşıyorlar. Bu sıkıntılar da beraberinde boşanmayı getiriyor.
 
 
İzmir'de ortalama evlenme yaşı nedir?
 
İzmir'de ortalama evlilik yaşını tam olarak söyleyemesek de kadınlar için 26, erkekler içinse 27 diyebiliriz. Aslında bu da tam olgunlaşma dönemine geçilen yaşlardır. Daha erken yaşlarda olan evlilikler de var. Fakat 23-25 yaşları arasında olan evliliklerle kıyaslamaya kalkarsak İzmir için bu ortalama yaş (26-27) gayet ideal.
 
NE KADAR GEÇ O KADAR İYİ
 
Geç evlenip erken boşanma gibi bir sorun var mı?
 
Aksine geç evlenmek, evliliği uzun süre sürdürmek adına daha iyi bir seçim diye düşünüyorum. Çünkü fikirler, düşünceler daha da sabitleşiyor. Kişi ne istediğini biliyor. Kadın ve erkek de çalışıyorsa eğer refah düzeyleri iyiyse evliliğin ömrü de uzuyor. Evlilikte ekonomik düzeyin iyi olması uyumu ve mutluluğu arttırıyor.
 
 
İZMİR'İN ERKEKLERİ EVLİLİĞE YANAŞMIYOR
 
İzmir'in kadınları kadar erkekleri de evlilikten korkuyor mu?
 
Aslında korkunun çok fazla yer aldığını düşünmüyorum. İnsanlar özgürlüklerinin kısıtlanmış olma ihtimallerini düşünmek istemezler. Mesela erken evliliklerde yapılan araştırmalarda “özgür olayım istediğimi yapayım” düşüncesiyle hareket ettikleri görülüyor. Geç evliliklerde ise daha mutlu olunuyor diye bir araştırma da var. Çünkü önlemler alınıyor. Çift birbiriyle olan uyumunu gözlüyor. Genel anlamda geç yapılan evliliklerde çiftler daha mutlu oluyor. Bu nedenledir ki geç evliliklerde boşanma oranları da düşüş gösteriyor. Çünkü genç evliliklerde boşanma oranları daha yüksek. 2013'te Türkiye'de yapılan bir araştırmaya göre, İzmir'de erkek ve kadın hiç evlenmeyen kişi sayısı 486.618, hiç evlenmeyen kadın 336.836, yani burada erkeklerin daha yüksek bir oranda evliliğe yanaşmadıkları görünüyor. 
 
EVLİLİKLERİ AİLELER BİTİRİYOR
 
Evlilikte çiftlerin bir tek kendileriyle değil ailelerle de evlendiğini belirten Meral Yüncülerin görüşlerine Avukat Sevgi Sakarya'dan da destek geldi. Sakarya, özellikle İzmir'de boşanmaların giderek arttığını bunun en büyük sebeplerinden birinin de aileler olduğunu ifade etti. Evliliklerde çiftlerin aileleri tarafından gerek maddi gerek manevi açıdan baskı gördüklerini de belirten Sevgi Sakarya, ''Ülkemizde evlenme kadın ile erkek arasında olduğu kadar ailelerin de bir anlamda evlenmesi olarak görülmektedir. Öyle ki çift evlenme konusunda anlaşmış olsa dahi, yaşları ne olursa olsun ailenin onayını almak zorunda kalmaktadır. İlk aşamadan itibaren özellikle maddi talepler taraflar arasında evlilikten sonra dahi tartışılmakta ve bir sorun varsa bu aileler arasında devam ettirilmektedir'' dedi.
 
 
Çiftlerin boşanma konusunu aileleriyle konuşmaya geldiklerini, hatta boşanma davası duruşmasına bile aileleri ile katılmak istediklerini söyleyen Sakarya ''Evliliklerde aileler evlenmiş olan çocuklarının artık büyüdüğünü kabul etmelidirler. Eğer sürekli bir baskı altında tutulurlarsa 'senin ailen’ ‘benim ailem' demekten 'biz' olgusuna kendilerinin de bir aile olduklarının farkına varamazlar. Genel tecrübelerime ve girdiğim boşanma davalarına dayanarak söylüyorum bunları. Aileler çocuklarını tabii ki düşünmelidirler. Ama evliliklerine dahil olmamalıdırlar. Onların da artık bir aile olduklarını, tek başlarına karar verebileceklerini kabullenmelidirler. Sürekli baskı altında olan bir evlilik bir zaman sonra maalesef ki boşanmayla sonuçlanır.
 
 
Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2015, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER