banner9

Mükemmel Bir Tatil İçin VERNAZZA

Küçük bir kumsalı olsa da, nefes kesici güzellikteki bu yamaç kasabasının çevresi gerçekten görülmeye değer…

Mükemmel Bir Tatil İçin VERNAZZA

GÖRKEM ŞENGÜLER / BEN HABER

Yaz mevsimi kendini iyice hissettirmeye başladı. Önümüzde uzunca da bir tatil var. İtalya’nın dar ve tarih kokan sokaklarındansa kuzeyine yolculuk edip İtalyan Rivierası’nın engebeli sahillerinden oluşmuş bu harika yerin adı Vernazza. Yan yana dizilmiş pastel tonlarda boyalı taş evlerin gölgesindeki bir balıkçı kasabası.

Floransa’dan trene binip uzun sayılabilecek bir yolculuktan sonra La Spezia İstasyonu’nda iniyoruz. Burası oldukça büyük bir istasyon. Kuzeye giden trenlerin dağıtım noktası gibi. Kuzeye giden trenler Nice ve Cannes’a kadar uzanan kıyının üzerinde olan Vernazza’ya ulaşmamız sadece on dakika sürüyor. Tren hariç arabayla ulaşmak isterseniz de arabayı yine La Spezia’ya bırakıp da trenle ulaşmanızı tavsiye ederim.
 
 
 
Burası oldukça sert yamaçların üzerine kurulmuş bir yer. Cinque Terre’nin ilk durağı olan bu sahil köyü, dağların arasından çıkan güneş kadar muhteşem bir merhaba sunuyor insana.  Sevimli ve temiz bir butik otele yerleşip gün batımını seyretmek için sahile iniyoruz. Mayıs ayında gitmiş olmamıza rağmen hava serin ve nemli. Neredeyse beş dakika yürüyerek merkeze iniyoruz. Denize karşı bara oturup onların geleneksel içkisi Aperol’u söyleyip bu muhteşem manzaraya karşı güneşi batırıyoruz. 
 
 
DENİZ ÜRÜNLERİ
 
Bu güzel balıkçı kasabasına gidip deniz ürünleri yemeden olmaz değil mi? Trattoria’ya oturup kocaman bir tabak midye ve deniz mahsullü rissotto söylüyoruz. İnanın tadına doyulmaz bir lezzet. Yemek sonrası espressonuzu içmeyi unutmayın. Çok yemek yedikten sonra mideyi başka hiçbir şey rahatlatmıyor gerçekten.
 
 
HEDİYELİK EŞYA
 
Hediyelik eşyalar almak için çok alternatifiniz yok. Köy o kadar küçük ki, bir kaç seramik ve hediyelik eşya satan yer haricinde başka bir yer yok. Siz de benim gibi gittiği yerden bir şey almadan dönemeyenlerdenseniz, el boyaması magnetlerden alabilirsiniz. 
 
GÖRÜLECEK YERLER
 
Görülmesi gereken yerler arasında 16. yy'a ait Belforte Kulesi (inanılmaz bir manzarası var), 11. yüzyıla ait Doria Kalesi ve 14. yüzyıla ait Santa Margherita d'Antiochia Kilisesi de görülmeye değer. Yamaçlara tırmanmaktan yorulmadıysanız Nostra Signora Di Reggio tapınağı bütün yorgunluğa değer.
 
 
Sanırım buranın en güzel tarafı hepimizin artık bıkmış olduğu büyük şehirdeki trafik sıkıntısı. İçinize çektiğiniz sadece deniz ve dağ havası var.
 
Her yıl olmasa da fırsat yaratıkça İtalya’ya gitmeyi, gördüğüm yerlere tekrar tekrar gitmeyi alışkanlık haline getirdim. Bana göre dünyanın en güzel ülkesi İtalya. Tarihte, sanatta, doğada benim için en vazgeçilmezi deniz de içerisinde. 
 
Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2016, 16:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER