Kilo verememenizin sebebi hormonlarınız olabilir

Kilo vermek deyince akla ilk olarak düzenli diyet yapmak gelebilir.

Kilo verememenizin sebebi hormonlarınız olabilir

Ancak diyete başlamadan önce kişinin kendi vücuduna dair bir takım ipuçlarını bilmesini gerektiğini belirten Medical Park İzmir Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Kliniği'nden Uzm. Dr. Pınar Alarslan, “Göz ardı edilen bazı rahatsızlıklar kilo vermemizi engelleyip motivasyon düşüklüğüne sebep olabilir. Bu sebeple özellikle diyet öncesi hormon testlerinin yaptırılması gerekmektedir.” dedi. 

İŞTE KİLO VERMEYE ENGEL HORMONAL NEDENLER

Düzenli diyet ve egzersize rağmen kilo vermekte zorlanıyorsanız bunun endokrin problemlerden kaynaklanabileceğini kaydeden Alarslan, kilo verememenin hormonal nedenlerini 5 maddede şu şekilde açıkladı:

1- Hipotiroidi (Tiroid Hormonlarının Yetersizliği): Hashimoto hastalığı ya da tiroid ameliyatı sonrası hipotiroidi gelişebilir. Hipotiroidi de ödem, kilo alımı, adet düzensizliği, kabızlık yapabilir. Tanı tiroid hormon testleriyle konulup tedavi de tiroid hormon preparatı kullanılır.

2- İnsülin Direnci: İnsülin  direnci  kilo verememenin en sık nedenlerinden birisidir. Genetik kökenli, metabolik sendrom ya da  polikistik over hastalığından kaynaklanabilir. Karın ve bel çevresinde yağlanma, sık acıkma atakları, yemek sonrası  halsizlik gibi şikayetlere sebep olabilir. Tanı insülin ve kan şekeri düzeyi ölçülerek konulabilir. Hastalar diyet egzersiz ve ilaç tedavisinden fayda görür ve tedavi edilmezse diyabete ilerleyebilir.

3-Böbreküstü Bezlerinin Fazla Çalışması: Böbreküstü bezinden aşırı kortizol hormonu salgılanması cushing sendromu olarak bilinir. Aşırı kortizol salgısı kilo alımı, insülin direnci, kan şekeri ve tansiyon yükselmesi, adet düzensizliği, tüylenme artışına sebep olabilir.

4-Prolaktin Hormon Fazlalığı: Prolaktin hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. Kadınlarda memeden süt gelmesi, adet düzensizliği yaparken, erkeklerde daha çok cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olabilir.

5-Büyüme Hormonu Fazlalığı (Akromegali): Büyüme hormonunun hipofiz bezinde adenom olmasına bağlı fazla çalışması tüm organların ve boyun orantısız büyümesine, kilo artışına, şeker hastalığı ve kalp hastalığı riskinin artmasına sebep olur.

Ayrıca Alarslan, D vitamini, kalsiyum, selenyum ve magnezyum , demir, B12, omega-3 eksikliğinin de kilo vermede zorlanmaya  sebep olabileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2018, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER