"Karar verebilmek..."

Prof. Dr. Esra Engin yazdı...

"Karar verebilmek..."

En son ne zaman hayatınızla ilgili bir karar verdiniz? En yakın arkadaşınız en zor anlarda karar verebilirken siz bugün ne yiyeceğinizi mi düşünüyor ve bir türlü karar veremiyorsunuz? Bazıları en kritik anlarda diğer insanların hayatı ile ilgili kararalar verirken siz akşam dışarı çıkarken hangi elbiseyi giyeceğinizi mi seçemiyorsunuz? Ya da karar vermek için bir süre beklemeniz gereken durumlarda düşünmeden kararlar mı veriyorsunuz? Verdiğiniz kararlar hayatınızı nasıl biçimlendiriyor? Bir karar verdikten sonra hep diğer seçeneklerde de mi aklınız kalıyor? Verdiğiniz kararlardan pişmanlık duyup hayatı kendinize zehir mi ediyorsunuz?

Karar vermek kimi insan için çok kolay olabilirken diğeri için o kadar da kolay olmuyor ne yazık ki… Karar verebilmek birçok durumu bir arada değerlendirmeyi gerektirebiliyor. Bu nedenledir ki; doğru karar objektif ve iyi düşünülerek verilmiş ve ertelemeden uygulanan kararlardır denir çoğu zaman.

İnsanlar karar verirlerken neleri dikkate alırlar? Verilecek kararın hayatı etkileme biçimi, yaşam değişikliği yaratması, karar verdikten sonra pişman olma durumu, verilen kararın sorumluluğunu yerine getirip getirmeme durumu, bir duruma karar verirken diğer durumdan vazgeçiş. Tüm bunlar karar verme biçimimizi ve karar verme sürecimizi etkileyebilir.

Hayat bize iyi, kötü, zorlu, kolay, güzel, çirkin bir sürü şeyle gelir. Hayatın bize getirdikleri ne olursa olsun, hepsinin ortak noktası her durum için bir karar vermemiz gerektiğidir. Bazıları “ben karar vermem başkalarının kararına uyum sağlarım” der. Tabii ki bu da bir karardır. Çünkü her seçimin bir bedeli vardır. En çıkmazda hissettiğimiz anlarda bedel ödemeyi reddettiğimiz anlardır.

Karar verememek, başkalarının kararına uyum sağlamak, ertelemek, hemen karar vermek hepsi birer bedel gerektirir aslında. Sorun şudur ki; bir karar aşamasında biz hangi bedeli ödemeye daha yatkınız? Hangi bedeli ödemek bizim işimize geliyor? İşte tüm vazgeçişlerimiz, ertelemelerimiz, kararsızlıklarımız, bedelleri ne için ödediğimizi gösteriyor. Karar verdiklerimiz de bir bedel gerektiriyor. Şarkının sözlerinde olduğu gibi, çok yiyip zayıf kalmak, evli olup bekar dolaşmak, çalışmadan zengin olmak ancak başka diyarlarda gerçekleşiyor…

Kısacası hayat banka gibi her verdiğini bize faiziyle ödetiyor. İster peşin, ister taksitle, isterse de uzun vadede... Çünkü her seçimin ve kararın er geç bir bedeli oluyor…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeynep Conk
Zeynep Conk - 2 yıl Önce

Makaleyi çok etkili ve günümüz için çok anlamlı buldum.Hele son cümle kulaklarımızda hep çınlamalıdır.HER SEÇİMIN VE KARARIN ER GEÇ BIR BEDELI OLUR.ESRAcım kutlar,sevgilerimi yollarım.

Burçin
Burçin - 2 yıl Önce

Çok düşündürücü ve gerçekçi teşekkürler.

selim bayanoğlu
selim bayanoğlu - 2 yıl Önce

Hocam, karar veremeyenlerin "En iyi kararı vermeliyim!" irrasyonalitesine ne dersiniz peki? :)

Nilgün Dereli
Nilgün Dereli - 2 yıl Önce

Yazılarını okurken gurur duyuyorum.emegine kalemine saglik.kutlarim

SIRADAKİ HABER