Kaliteli zeytinyağı nasıl seçilir?

Zeytinyağının kaliteli olup olmadığını anlamak için gereken özellikler neler? Yemeklerin ve cilt bakımlarının vazgeçilmezi zeytinyağı seçerken bunlara dikkat!

Kaliteli zeytinyağı nasıl seçilir?

Türk mutfaklarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan zeytinyağı, sağladığı faydalar ve yemeklerin vazgeçilmezi olan zeytinyağ mucizeleriyle bilinmektedir. Artık günümüzde sadece yemeklerde değil aynı zamanda cilt bakım ürünü olarak da kullanılan zeytinyağın sadece adına değil aynı zamanda kaliteli olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Peki kaliteli zeytinyağı nasıl seçilir? İşte elmaelma.com okurlarımız için kaliteli zeytinyağı seçmenin püf noktaları...


DİLİ VE BOĞAZI YAKIYORSA ANTİOKSİDAN KAYNAĞI!

Halk arasında genellikle dili ve boğazı yakan acı zeytinyağı asitli olduğu iddia edilir. Ancak zeytinyağının boğazda yanma hissinin vermesi dilin yanlarında acılık olması o zeytinyağının yüksek derecede antioksidan içerdiğini göstermektedir.


ZEYTİNYAĞININ RENGİ NASIL OLMALI?

Her ne kadar zeytinyağının renginin koyu olmasının doğru olduğu iddia edilse de zeytinyanının kalitesi renginden belli olmaz. Zeytinyağının rengi yetiştiği toprağa göre değişkenlik gösterebilir. 

ZEYTİNYAĞI KİLO ALDIRIR MI?

Halk arasında yanlış olan bir diğer inanç zeytinyağının kilo aldırdığı inancıdır. iyi bir zeytinyağı hem ilaç niteliğindedir hem de iştahı ve obeziteyi kontrol altına aldığına dair çok sayıda bilimsel çalışma vardır. Bu sebeple iyi zeytinyağı, beslenme programları için en temel unsurlardan biri olmaya adaydır.

ZEYTİNYAĞINDAN ZEYTİN KOKUSU GELMELİ Mİ?

Kaliteli zeytinyağından zeytin kokusu zeytinyağının kalitesini göstermez. Eğer ki zeytinyağından zeytin kokusu geliyorsa bu zeytinin fazla bekletilip sıkıldığını göstermektedir. Genellikle zeytinyağı seçimlerinde zeytin kokusu istenmeyen bir kokudur. 

KIZARTMALI YİYECEKLERDE ZEYTİNYAĞ KULLANILIR MI?

Her ne kadar zeytinyağda kızartma yapılmadığı iddia edilse de zeytinyağının yanma derecesi diğer yağlara oranla çok daha yüksektir. İçerisindeki bazı bileşikler buharlaştığında ortaya çıkan duman nedeniyle, kızartma yapılamayacağına dair yanlış bir inanç vardır. 


Zeytinyağı, kızartmalar için son derece sağlıklıdır, fakat çiğ tüketiminde sağlığa verdiği fayda elbette daha fazladır.

Kaynak: Elmaelma.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER