Kaliteli Yaşam İçin; Doğru Nefes

Doğru nefes almak ne kadar önemlidir? Nefesimizi nasıl daha doğru kullanabiliriz? Bütün bu soruların yanıtını ve daha fazlasını Profesyonel Nefes Koçu Yelda Çetiner'den öğrendik.

Kaliteli Yaşam İçin; Doğru Nefes
ÇİĞDEM ALPASLAN / BEN HABER
 
Nefes, hayatımızın en önemli yaşamsal faktörüdür. Beden, zihin ve ruh sağlığımız için doğru nefes almamız gerekir. Ancak birçoğumuz günlük koşuşturma içerisinde nefesimizin farkında bile olmuyoruz. Peki doğru nefes almak ne kadar önemlidir? Nefesimizi nasıl daha doğru kullanabiliriz? Bütün bu soruların yanıtını ve daha fazlasını Profesyonel Nefes Koçu Yelda Çetiner'den öğrendik.
 
Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Yelda Çetiner kimdir?
 
Türkiye'nin ilk pilates eğitmenlerindenim ve İzmir'e ilk pilates derslerini getirdim. Çeşitli enerji çalışmaları yaptıktan sonra 2006 yılında nefes teknikleriyle tanıştım. Uluslararası sertifikalı holistik nefes koçluğu eğitim programına başladım ve halen devam ediyorum. Üniversiteleri geziyorum, nefes ve motivasyon sunumları yapıyorum. Sosyal yardım projelerinde gönüllü olarak seminer ve eğitimler veriyorum. Meditasyon, motivasyon, workshop çalışmalarım var. Eğitmen eğitimciliği yapıyorum. Bunun dışında amatör ruhla ve severek yaptığım Ben TV'de  ''Nefesinle Yarat'' programını sunuyorum. 
 
 
Doğru nefesin önemi nedir?
 
Nefes, sadece havanın alınıp verilmesi değil, hayatın temelidir. Bir bebeğin ağlamasını ya da gülmesini görmüşsünüzdür. Ortalığı yırtarcasına kahkaha atarken, ağlarken şiddetle karnı sarsılır,  yukarı aşağı inip kalkar bunu gözlemlemişsinizdir. Bu devinimlerin nedeni maksimum çalışan diyafram kasıdır. Ne yazık ki bir kaç yıl içinde bu doğal ve sağlıklı nefes akışını kaybederiz. Çoğu kişi kısıtlı nefes aldığının bile farkında değildir. Bu anlamda ruhsal durumumuz, duygularımız nefesimizi mevsimlerin değişimi kadar etkiler. Bunun bilincinde olmalıyız. Günümüzde yaşanan güç ve rekabet kavgaları, şiddet ve korkular birçok insanın nefes sisteminin zaman içinde iyice sığ bir hale gelmesini, sağlıksız ve kalitesiz bir hayatı yaşamasına neden oluyor. Başka bir deyişle yetersiz ve yüzeysel üst solunum yani göğüs solunumuyla sağlıksız bir ruh, fizik ve duygu bedenine sahip oluruz. Biliyoruz ki bedenimizin tüm hücreleri ayakta kalabilmek için oksijene gereksinim duyar. Kısıtlı oksijen alımı zamanla hücrelerin ölmesine neden olur. Bedenimizin en çok oksijene ihtiyaç duyan organı beyindir. Yetersiz oksijen beynin, kalbin, sinir sisteminin çalışmasını kısıtlar. Bağışıklık sistemini zayıflatır ve bu şekilde tümör oluşumuna yatkınlığı artar. 
 
 
Aslında tarih boyunca bilinen bir uygulama....
 
Evet tarih boyunca birçok uygarlık beden, zihin ve ruh uyumunun anahtarının nefes olduğunu biliyordu. Ve nefesi iyileştirici bir güç olarak kullanıp dini ve mistik çalışmalarında yer vermişlerdir. Son yıllarda da tüm dünyada ülkemizde nefes çalışmaları kabul görür hale geldi. 
 
Doğru nefesin dışında nefes tekniklerinin yararları nelerdir?
 
Nefes teknikleriyle dikkat, motivasyon, konsantrasyon, odaklanma, gevşeme, bırakma, izin vermeyi de sağlayabiliriz. Nefes teknikleriyle bilinçaltımızı boşaltmayı ve zihnimizi kontrol etmeyi de öğrenerek yaşam kalitemizi ve kaderimizi değiştirebiliriz. Bırakmak istediğimiz alışkanlıklarımızı, panik atak, anksiyete, depresyon, obsesyon, dikkat dağınıklığı, cinsel isteksizlik, öğrenme zorluğu, imtihan heyecanı, kekemelik, uyku apnesi, horlama, reflü, burun tıkanıklığı, nefes darlığı gibi bir çok rahatsızlığı düzeltebiliriz. Aynı zamanda bilinçaltında yatan sorunların temizlenmesine yönelik çalışmalar var ki harika sonuçlar alıyoruz. 
 
Doğru nefes alarak daha başka neler sağlayabiliriz?
 
Farkındalığı yüksek, sağlıklı, canlı ve mutlu bir yaşam elde edebiliriz. Algılarımız daha açık olur. Unutmayalım ki nefesi de değiştirdiğimizde hayatımız değişir. Ve ne kadar akışkan, akıcı, düzenli, bilinçli nefesler alırsak yaşamımız da bir o kadar rahatça akar. Limitlerimizin ve potansiyellerimizin farkına varırız. Nefes yaşamımızın tüm alanlarını birbirine bağlar. Stresten kurtulup içsel dengeyi kurmanın en güzel yoludur. Bilinçli nefes alıp verişler sinir sistemindeki gerginlikleri anında giderir ve bizi rahatlatır. Kısacası yeniden bir çocuk gibi doğal ve sağlıklı nefes alabilmek için doğru nefes eğitimi şarttır. 
 
 
Doğru nefesi hayatımıza geçirmek için neler yapabiliriz?
 
Diyafram egzersizlerini düzenli olarak hayata geçirmemiz gerekir. Oksijen bedenimizin en büyük ihtiyacıdır. Sağlıklı beden, zihin, ruh uyumu için maksimum oksijen alma kapasitemizi arttırmamız gerekir. Bu da her gün yapacağınız düzenli egzersizlerle 4-6 ay arasında gerçekten doğal nefesimize, bebeklik saf nefesimize dönebiliriz. 
 
Nerelerde eğitim veriyorsunuz?
 
İzmir ve İstanbul ağırlıklı olmak üzere tüm Türkiye'de özgür eğitmen olarak her yeri gezerek bu eğitimleri veriyorum. 
 
Peki bireysel ve grup çalışmalarının içeriklerinden bahsedebilir misiniz?
 
Bireysel terapi kişiye özel hazırlanmış bir çalışma bütünüdür. Özellikle grup çalışmasına katılmak istemeyen kişiler için hazırlanmış çalışma disiplinidir. En az 4 seans olmak üzere kişilere sunuyorum. Grup çalışma atölyeleri ve nefesinle yarat atölyeleri de 6 saatlik temel bir nefes atölyesidir. Doğru nefesin öğretilmesi, nefes teknikleri, farkındalık çalışmaları, meditasyonlar ve bilinçaltı terapisi olan Holistik Nefes terapisinden oluşur. Kişiler burada doğru nefesi hayata geçirirler. Eskiye ait kök inançlarını bırakmaya çalışırlar. Yaşamlarında onlara yardımcı olacak nefes tekniklerini öğrenirler. 
 
Bu çalışmaları ne kadar sürede tekrarlamak gerekir?
 
Eğitim aldıktan sonra bu çalışmaları 4-6 ay arasında düzenli tekrarlamak gerekir. 
 
 
Kişiler bu çalışmalardan ne gibi fayda sağlıyor?
 
Öncelikle doğru nefes çalışmalarıyla başlıyoruz seanslara. Daha sonra nefes teknikleri ve bilinç altı çalışması olan holistik nefes seansıyla devam ediyoruz. Bireysel holistik nefes çalışması kişiye özel hazırlanmış bir programdır. Danışanlarımız tarafından tecrübe edilmiş ve onaylanmış bu programda doğru nefesi hayata geçirmek, çocukluğa kadar uzanmış size hizmet etmeyen eski inanç kalıplarını, korku, kaygı ve endişelerini size öğretilen ama sadece hayatınızı zorlaştırmaktan başka işe yaramayan düşünce kalıplarını dönüştürmek için birçok öğreti sentezlenmiş program bugünkü halini almıştır. Yaşama yeni bir bakış açısı kazandırır. Taze nefeslerle bütünsel sağlığınıza ve dönüşümünüze destek vermek için hazırlanmış bir programdır. 
 
Holistik nefes nedir? Holistik nefes terapisi ne işe yarar?
 
Holistik nefes terapisi geleneksel ve modern nefes tekniklerinin harmanlandığı farklı bilgiler ve deneyimlerle sentezlenmiş bir bilinçaltı temizliği çalışmasıdır. Holistik nefesin diğer tekniklerden farkı Dünya Sağlık Örgütü'nün doğru nefes tanımına uygun çalışmaları ve bu bilgileri insanlara sunmakla sorumludur. Holistik nefes bütünsel sağlığın ayrılmaz bir parçası olarak egzersizler öğrenilip düzenli bir şekilde uygulandığında doğal nefesimizi hayatımıza geçiririz. 
 
Kendini keşfetmek, potansiyelllerinin farkına varmak, korkularla yüzleşmek ve temizlemek, endişe kaygı giderilmesi, geçmişi affetmek ve şifalandırmak, kabule geçmek, eskiye ait kök inançların temizliği, botoks ve detoks etkileri, birçok alışkanlığın giderilmesine yardımcı olmak, kurban bilincine son vermek, ilişkilerin iyileşmesi gibi birçok konuda etkili olan holistik nefes terapisi çağlar boyu kullanılış ve modernize edilip sentezlendikten sonra modern tıptan da onay görmüş bir çalışma bütünüdür.
 
Holistik Nefes Koçluğu eğitim çalışmalarına nasıl katılabilirler?
 
6 tam gün ve iki modülden oluşan bir programdır. Özellikle nefes koçluğunu öncelikle kendi nefeslerini ve kendi dönüşümlerini sağlamak için bize gelen koç adaylarımız, kişilere doğru nefesi öğretmek için hazırlanmış programa dahil olurlar. Yaklaşık 6 günde doğru nefesin hayata geçirilmesini, nefes teknikleri, meditasyonlar ve bilinçaltı terapisini aynı zamanda çocuk nefesini, daha birçok nefese dair çalışmayı bu eğitimde görürler. Çalışmalarımız bilimsel temellere dayalı ve dünya sağlık örgütünün öngördüğü çalışmalardır. Bu program hem benim sertifikam hem de Amerika'da bulunan 'Quantum Integral Medicine Center'' ve Dr. Michael Wayne işbirliğiyle sertifikalandırılmaktadır. Kişiler bu program önce kendi nefes döngülerini iyileştirmek, şifalandırmak ve hayatlarında hiç olmadığı kadar harika bir dönüşüm yaratmak için gelirler, kendilerini şifalandırırlar. Daha sonra da bu öğretileri alıp, bireysel ve grup çalışmalarına devam edebilirler, seminer verebilirler. 
 
Bu programa hangi meslek grubundaki kişiler katılabilir?
 
Yaşam koçları, öğrenci koçları, NLP, Kuantum koçları, birçok koçluk alanında çalışan kişiler, psikologlar, psikiyatristler, doktorlar, öğretmenler ve birçok sektörden öğrencilerim var. 
Amacım donanımlı nefes koçları yetiştirmek. Öğretmen kökenli bir eğitmen olarak paylaşmayı çok seviyorum. Ve öğreten öğrenir diyorum.
 
Nefes seanslarına ya da eğitimlerine gidecek kişiler nelere dikkat etmeliler?
 
Özellikle uzman bir eğitmenden almalarını tavsiye ediyorum. Çünkü her şey bilinçli eğitimle daha sağlıklı oluyor. Biz önce gelen kişiye nefes analizi yapıp, kişinin nefesinin hangi durumda olduğunu anlarız ve daha sonra diğer adımlara geçeriz. En dikkat edilmesi gereken kısmın nefes terapilerine dikkat edilmesini önemle vurguluyorum. Nefes terapileri özellikle ağızla yapıldığı için 65 yaş sonrası, hamile, MS ve sara hastaları, bazı kanser hastalarını, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlığı olanları, 18 yaş altı olanları kesinlikle bu terapilere almıyoruz. Bilinçsizce bu terapileri yapmaları onlara yarar yerine zarar verir. Biz onların sağlıklarını bozmaya yönelik değil şifalandırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Biz doktor değiliz bunlar sağlık açısından tamamlayıcı dallardır.
 
Nefes hayatınızda nasıl dönüşümler yarattı?
 
İnsanlar eğitimlere geldiklerinde acaba bizim de hayatımız dönüşür mü, biz de istediğimiz hayata kavuşabilir miyiz soruları insanların kafasında dönüp dolaşıyor. Bu anlamda beni 2000'li yıllardan önce tanıyanlar ve sonrasında tanıyanlar nefes hayatıma girdikten sonra büyük atılımları, sıçramaları, mesleki başarıları ve özel hayattaki dönüşümleri yakın çevremdekiler gerçekten beni merakla izliyorlar. Bu dönüşümlere çok seviniyorlar. Ben de çok seviniyorum çünkü TV programımızın ismi gibi ''Nefesinle Yarat''a çok inanıyorum. 
 
Son olarak ne söylemek istersiniz?
 
Nefes dönüştürür, evrenle olan bağlantınızı ilahi pirle olan bağlantınızı sağlar. Sizin gerçekten odaklanmanızı, hayata bakış açınızı değiştirir. Ve seçeneklerinizin fazlalığını gördükçe siz şaşırırsınız. Düzenli ve doğru nefes alışlarıyla birlikte limitleriniz genişler. Hayatınız daha akıcı olur, potansiyellerinizin farkına varırsınız. Hayatınızda o mucize denen şeyler bir bir artmaya başlar. Çünkü nefesin şifalandırıcı mucizevi bir etkisi var. Bize yaradanın en güzel, en değerli, en anlamlı armağanıdır. Çağlar boyunca biliniyordu bu mucize kaynağı. Ama biz şimdilerde daha çok keşfedip hayatımıza geçirir olduk. Siz de hayatın mucizeleriyle karşılaşmak istiyorsanız ''Nefesinizle Yarat''ın. Bu güzel röportaj için Ben HABER ailesine teşekkür ediyorum.
 
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER