"İzmirli kızlar tahtı kaptırdı"

Ona siyah renk aşığı ve modanın dahi çocuğu deniyor...

"İzmirli kızlar tahtı kaptırdı"

Ben HABER / Çiğdem Özen

Yaptığı tasarımlarla ve giydirdiği ünlülerle, tarzını ve stilini her zaman ortaya koyan ünlü moda tasarımcısı Hakan Akkaya ile moda üzerine keyifli bir röportaj gerçeleştirdik.

Sosyal medyanın etkisiyle modanın değişim hızı bir hayli hızlandı. Siz bu noktada kendinizi nasıl yeniliyorsunuz?

Sosyal medyanın tüketim hızına karşıyım. 10 sene öncesine kadar moda 6 ayda bir değişiyordu. Bugün dakikada bir değişiyor. Sosyal medyaya koyduğunuz her şey eskimiş oluyor. Moda zaten hızla değişen bir şeydi şu anda hız ötesi bir duruma geldi. Bunun yanısıra kendi tarzı ve stili olan tasarımcılar ve insanları o değişim zaten ilgilendirmiyor. Onlar kendi tarzında devam ediyor. Ben de öyleyim her türlü değişikliği yansıtmıyorum. Benim markamın bir tarzı var, onu korumaya çalışıyorum. 

Birlikte çalışmayı sevdiğiniz Türk model kim ve neden diye sorsam?

Çağla Şıkel ve Özge Ulusoy ile çalışmayı seviyorum. İkisi çok eski arkadaşım ve çok disiplinli çalışıyorlar. Özellikle Çağla Şıkel ile başka bir enerjimiz ve heyecanımız var.

'İZMİR O TAHTI KAPTIRDI'

İzmirli kadınların giyimlerini nasıl buluyorsunuz?

İzmirli kızlar maalesef eskidendi, artık bütün Türkiye kızları çok güzel ve çok güzel giyiniyor. Eskiden öyle bir İzmir ayrıcalığı vardı ama o kalmadı artık. İzmir o tahtı kaptırdı. 

Türkiye'deki sanatçılar arasında yurtdışındaki markalardan giyinme modası başladı. Siz nasıl buluyorsunuz?

Herkes istediğini giymekte özgür. Ama beğeniyor muyum işte o konuda bir şey söyleyemem. Maalesef dünyada artık o kadar belirgin markaları, belirgin logolu kıyafetleri Avrupa'da ve Amerika'da insanlar tercih etmiyorlar. Daha çok Orta Doğu tercih ediyor. Dünyada genç tasarımcılara insanlar ağırlık veriyorlar, aynı paralara adını hiç duymadığınız yeni tasarımcılar var. Çünkü kimse herkeste olanı giymek istemiyor. 

Peki Türkiye'ye geç gelmiş bir moda akımı mı?

Hayır Türkiye'de de genç tasarımcıları tercih edenler var. Şimdi İstanbulluları ayrı tutmak lazım. Dünyada da böyle New York başka bir şey Washington başka bir şey. Burada da böyle İstanbul başka bir şey Türkiye başka bir şey. Biraz daha zamanı var bir kere genç tasarımcılara Türkiye'nin her yerinden internet dışında ulaşmak mümkün değil.

Leopar, timsah ve zebra desenler bu sene çok moda. Sizce Türk kadını doğru kullanıyor mu?

Şimdi herkes çılgınca stil ikonu olduğu için, herkesin yaratıcılığı diğerinin üstüne geçiyor. O yüzden de isteyen istediği gibi kullansın. 

Genç tasarımcılara desteklerinizden bahsedelim biraz da...

Her sene en az 10 öğrenci oluyor atölyemde. Şimdi Amerika'da bir şeyler yapmaya başlıyorum. 5 tasarımcıyı New York'a götüreceğim. Onlara pazarlamayı öğretip, Amerika pazarına sokuyor olacağız. Bu proje Ticaret Bakanlığı ile birlikte gerçekleştirdiğimiz büyük bir proje olacak. 

Bu sene çok moda olan ama sizin hiç beğenmediğiniz şey nedir?

Benim dışımda hiçbir şeyi beğenmiyorum.

İstanbul aşığı olduğunuzu söyleyebiliriz herhalde...

Evet öyleyim, ama Urla'yı da çok seviyorum.

Yaz aylarında Çeşme'de ya da popüler olan tatil beldelerinde sizi göremiyoruz.

Çeşme'ye kalabalık olduğu için çok gelmiyorum, yazın tatil zamanlarımı Urla veya Seferihisar'da geçiriyorum.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 14:07
YORUM EKLE

banner47