İzmir'in Yeni Keyfi: Amatör Balıkçılık

İzmir’in küçük ilçe limanlarında sabaha karşı gecenin son karanlığı artık motor sesleriyle yırtılıyor. Bu öyle bir yırtış ki, bir şehir sanki kabuğundan çıkıyor da denize atlıyor.

İzmir'in Yeni Keyfi: Amatör Balıkçılık

BURAK CİLASUN / BEN HABER

Yıllardan bu yana turizmcilerin dilinde olan 4 mevsim turizminin kapısını aralayan sektör, amatör balıkçılık oldu. Denizle iç içe olmasına rağmen, denizden yeterince faydalanamayan ve ilişkileri hep sınırlı kalan İzmir, son yıllarda uçsuz bucaksız derya ile çok açılmadan da olsa yeniden bağ kurmaya başladı. Dünyada denize kıyısı olan pek çok şehrin aksine, denizi yalnızca izlemekle yetinen güzel şehir, artık onu amatör balıkçılık yoluyla hayatına dâhil ediyor. 
 
Foça, Çandarlı, Gümüldür, Çeşme, Karaburun, Mordoğan, Urla ve pek çok turistik noktanın küçük limanları, İzmirlilerin özellikle hafta sonlarında uğrak noktası haline geldi. Hafta içinde yaşanan iş stresi, yorgunluk ve benzeri problemlerin ilacı olarak adlandırılan amatör tekne balıkçılığının müdavimleri, şehrin her ilçesinden, her semtinden ve de her gelir grubundan bir ahengi temsil ediyor. Sabaha karşı kalkan teknelere son model lüks otomobillerle gelen de var, teknenin kalkış saatine otogardan bindiği otobüsle yetişmeye çalışan da… Zaten bu nedendendir ki, İzmir’in denize en uzak semtlerinde bile arka arkaya balık avı için yem ve malzeme satan dükkânlara rastlamak artık olağan bir hal aldı.
 
Hafta içinde farklı statülerle birbirinden ayrılan, birbirine yabancılaşan insanları yan yana oturtup birleştirense oltanın ucundaki balıklar. Öyle pahalı bir hobi de değil bu… Teknelere ödemeniz gereken ücretler 50 lira civarında. Yemekli gittiğiniz zamansa bu bedel bir 10 lira kadar daha artıyor. Dostlarınızla birlikte hafta sonu koca bir günü denizde geçirecek olmanın keyfini bu fiyatlarla karşılaştırınca tercih yapmak çok da zor olmasa gerek.
 
 
 
Peki, denizden hangi balıklarla döneceksiniz?
 
Basit bir oltası bulunan, amatör bir balıkçıysanız elbette çok büyük balıklar bekleyip, çıtayı yüksek tutmaya gerek yok. İlk avınızda yaklaşık 10 kadar isparoz tuttuğunuzda zaten dünyalar sizin olacak. Kılçıkları insanı yorsa da, tadı hoş bir balıktır. İzmir ve çevresinde amatör balıkçıların genellikle tuttuğu balıklar genellikle gopez, karagöz, mercan, lidaki, uskumru, lüfer, çipura gibi balıklardan oluşuyor. Denize açıldığınızda yakalayabileceğiniz muhtemel deniz canlılarının içinde ahtapot ve kalamarı da es geçmemek lazım. Siz siz olun, henüz amatörken, tekniğinizi pek geliştirmemişken, ahtapotla çeşitli aksiyonlara girmeye çalışmayın.   
 
 
Acemilere birkaç tavsiye
 
Tekne balıkçılığında başlıca 2 ana unsur var. Ya 4 yolcu alan küçük bir tekneyle ya da 20-30 kişiyi alan teknelerle denize açılıyorsunuz. Çevrenizde yabancı sesler istemiyor, yalnızca birkaç dostunuzla denize açılmak istiyorsanız 4 kişilik tekneler ideal olarak gözüküyor. Eğer balıkçılık hobisine henüz tutulduysanız, büyük tekneler sizin için çok daha eğitici olacaktır. Çevrenizde hem balıkları hem de ekipmanları iyi tanıyan ve size yardımcı olabilecek pek çok insan olacaktır. Denize açılmadan önce muhakkak oltanıza yedek kurşun ve iğneler alın. Zaman zaman suyun altındaki taşlara sıkışacak olan kurşununuzu değiştirmek zorunda kalacaksınız. Ayrıca sakın gidip gülle gibi ağır kurşunlardan kendinize bir ilk 11 kurmayın. Alışverişinizi yapacağınız dükkâna gittiğinizde, denize açılacağınız yeri söyleyin. Mutlaka size uygun kurşun, yem ve iğne vereceklerdir. Unutmadan eklemek gerekirse kullanacağınız canlı yemlerin kokusu da sizi ilk başta rahatsız edebilir. Onlara dokunurken kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Korkmayın alışacaksınız. Bir süre sonra burnunuzda ne koku kalacak, ne de canlı yemlere dokunma hissinin verdiği garip duygular. 
 
Sevgili Ben HABER okuyucuları, artık potansiyel birer amatör balıkçısınız. O halde iyi avlar dileğiyle vira bismillah…
 
 
Amatör balıkçılığın fıkrası
 
Yeni evli bir kadın, “Baba, kocam her gece kahvehaneye gitmeye başladı.” diyerek babasına dert yanar. Babasıysa kızını teselli eder ve bunun geçici olduğunu söyler.
 
Bir ay sonra tekrar babasına koşan kadın, “Baba bu sefer de kumara başladı.” diyerek ağlar. Baba yine aynı rahatlıkla bunun kısa bir heves olduğunu söyler.
 
Aradan zaman geçtiğinde kadın bu kez babasına eşinin balığa başladığını söyler ve babadan şu cevabı alır;
 
“Allah kurtarsın kızım, bu seferki ömür boyu geçmez.”
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER