İzmir’de gezilecek yerler

İzmir, Ege’nin en güzel şehirlerinden birisi.

İzmir’de gezilecek yerler

Nüfusuyla Türkiye’nin 3. büyük metropolü olan liman kenti İzmir, 8 bin 500 yıl geçmişe uzanan köklü tarihi, sıcak kanlı insanları, her mevsim güzel iklimi ile İzmir, tarihte Smyrna olarak biliniyordu ve Körfezin kuzey doğusunda bir adacık üzerinde kurulmuştu. Yolunuz bu güzel şehre düşerse; İzmir’de gezilecek yerleri keşfetmeden bu şehirden ayrılmayın.

KEMERALTI ÇARŞISI

İzmir, antik dönemlerden bu yana Ege’nin en önemli kentlerinden biriydi. Körfez yapısından dolayı korunaklı limanı nedeniyle, kentin tarihinde deniz ticareti hep önemli yer işgal etmiş. Anadolu’dan getirilen satılacak ürünler, İzmir’e getirilip buradan Ege’ye kıyısı olan ülkelere, Yunanistan ve İtalya’ya gemilerle gönderilirmiş. Benzer şekilde bu ülkelerden gelen çeşitli mallar da İzmir limanı aracılığıyla Anadolu’ya dağıtılırmış. Bu durum, Kemeraltı bölgesini doğal bir ticaret merkezi haline getirmiş. İzmir’e gelen turistlerin ilk uğrak yerlerinden biri olan Kemeraltı çarşısı canlılığını bugün de hala koruyor. Kemeraltı’nda Kızlarağası Hanı ve Han bitişiğinde kahve keyfi, Kemeraltı’nda balık pazarında midye aklınızda bulunsun.

AGORA

İzmir Agorası, Büyük İskender tarafından yeniden kurdurulan kentin iskan sahası Kadifekale’nin kuzey yamacında yer alıyor. Agora antik dönemlerde çarşı, pazar yeri anlamında, politik toplantı ve alışveriş alanlarına olduğu yerlerdi. Agora kalıntıları yüzyıllardır yarı açıkta duran bazı mermer sütunların ilgi çekmesi sonucu ortaya çıkarılmış. Bölgeden çıkarılan önemli eserler bugün İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Hergün 08.00 – 17.00 arasında ziyarete açık. Agora’nın hemen karşısından Tarihi Kemeraltı’nın güzelliklerini keşfedebileceğiniz Havra Sokağı‘na adım atın.

İZMİR SAAT KULESİ

İzmir Saat Kulesi, Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından, 1901 yılında II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı için yaptırılmış. Alman Konsolosluk binasını da yapan bir mimara yaptırılan saat kulesi 25 metre boyunda. Kulenin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm’in hediyesi. Saat yapım tarihinden bugüne kadar hiç durmadan çalışmış. Saat kulesi İzmir Konak Meydanı’nda bulunuyor. İzmir’in sembollerinden birisi kulenin önünde fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

PASAPORT VAPUR İSKELESİ

İzmir’in en eski gümrük binalarından biri olan Pasaport Vapur İskelesi, bugün körfez içi yolcu taşımacılığında kullanılıyor. Karşıyaka, Alsancak, Konak, Göztepe, Bostanlı yönlerine vapur seferlerinin yapıldığı iskele aynı zamanda kentin en iyi gün batımının izlendiği yerlerden. Konak Pier ile Cumhuriyet Meydanı arasındaki Pasaport rıhtımında, İzmir Körfezi manzarası eşliğinde çay, kahve ve nargile içmek tavla ya da kağıt oynamak bir ritüele dönüşüyor.

İZMİR KORDON BOYU

İzmir’i hiç görmeyenlerin bile Kordon’un ününü duymuşlardır. Şiir ve şarkılara konu olmuş İzmir’in ünlü Kordon’u, günün her saatinde capcanlı bir mekan. Bir yanda masmavi İzmir Körfezi, diğer yanı çimenlerine uzanmış gençleri ile renkli bir yer. İzmir’in en önemli prestijli mekanlarına ev sahipliği yapıyor. Körfezin temizlenmesi ve mavi renge dönüşmeye başlaması ile birlikte İzmir Kordon boyu daha eğlenceli bir mekan oldu. Akşam yemekleri için ideal bir yer.

İZMİR ARKEOLOJİ MÜZESİ

İzmir’de ilk Arkeoloji müzesi olan yer, 3 yıllık eser toplama ve derleme çalışmalarından sonra 1927 yılında Tepecik semtinde bulunan Aya Vukla (Gözlü) Kilisesi’nde ziyarete açılmış. 1984’ten bu yana Konak Bahribaba Parkı içindeki 5000 m²lik bir modern müze binasında hizmet veriyor. Eserler müze binası içinde ve bahçede olmak üzere 1500 üzerinde.

St. POLYCARP KİLİSESİ

İzmir şehir merkezinde Çankaya semtinde bulunan St. Polycarp Kilisesi, kentin en görkemli inanç merkezlerinden birisi. Pasaport Vapur İskelesi ve Cumhuriyet Meydanı’na yürüme mesafesinde olan bu dini yapı, 1625 yılında inşa edilmiş. Son restorasyonun ardından özellikle freskleriyle dikkat çeken kilise, zaman zaman ziyarete açılıyor. İzmir’in hoşgörü kenti kimliğine en uygun örnekler arasında yer alan St. Polycarp Kilisesi, elverişli konumu ile gezilecek yerler arasına eklenebilir.

İNCİRALTI

İzmir’de yaşayanların 80’lerin sonuna kadar denize girdiği şehir içindeki en önemli plajlardan biri olan İnciraltı‘nda bugün denize girilmese de nefes almak isteyenler buraya geliyor. Kent Ormanı’nın kurulu olduğu İnciraltı, İzmir’in en yeşil bölgelerinden. Bir ucu Üçkuyular Vapur İskelesi ve Engelliler Parkı’na uzanan, diğer bir ucu ise Sahilevleri’nden Güzelbahçe hattına kadar giden İnciraltı, midye, kumru gibi yiyecek seçenekleri, kafe ve eğlence mekanlarıyla da ilgi çeken bir yer.

KARŞIYAKA ÇARŞISI

İzmir’in ‘karşı’ yakasında bulunan Karşıyaka ilçesinin en hareketli noktası olan çarşıda, gün boyu yoğun insan sirkülasyonu görülüyor. Kentin kuzey kesiminin alışveriş için tercih ettiği Karşıyaka Çarşısı ulaşım açısından uygun bir noktada bulunuyor. Karşıyaka Vapur İskelesi ile banliyö hattının tam orta noktasında bulunan çarşıda kuyumcudan giyime, lokantadan kitapevine alışveriş alternatifi mevcut. Çarşı boyunca sıralanan restoran ve kafelerde mola verebilirsiniz.

GÖZTEPE

Kentin en ateşli taraftar gruplarından birinin merkezi olan Göztepe, Karşıyaka’nın tam karşısında, Konak ilçesi sınırlarında yer alıyor. Kendi adıyla anılan vapur iskelesi sadece sabah ve akşam saatlerinde hizmet veren semtte, hareketlilik hiç bitmiyor. Nargile kokuları ve koyu sohbetiyle bu kafeler, aynı zamanda gençlerin buluşma noktası.

BOSTANLI REKREASYON ALANI

İzmir’de nefes alınacak en önemli yerler arasında bulunan Bostanlı Rekreasyon Alanı, görevi başındayken hayatını kaybeden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın eseri. Bostanlı İskele’den Mavişehir’e uzanan sahil hattı boyunca yeşil alanlar, basketbol ve tenis sahaları, spor aletleri, kaykay sahaları ve sosyal donatı alanlarıyla Bostanlı Rekreasyon Alanı, halkın buluştuğu bir merkez. Rekreasyon alanında günün her saati kalabalık olan Yasemin Kafe, uygun fiyatları ve deniz manzarasıyla popüler.

KÜÇÜKPARK, BORNOVA

İzmir’in ve Türkiye’nin en eski üniversitelerinden Ege Üniversitesi öğrencilerinin yaz-kış demeden zaman geçirdiği Küçükpark, Bornova ilçesinde bulunuyor. Adını mahalle ortasına konumlanan küçük bir oyun parkından alan bölge, üniversitelilerin gözdesi. Genellikle öğrencilerin yaşadığı bu semt, İzmir’de üniversite havasını koklamak isteyenler için bire bir.

BOSTANLI VAPUR İSKELESİ, KARŞIYAKA

Bostanlı Vapur İskelesi, Karşıyaka ilçesi Bostanlı Mahallesi’nde yer alıyor. Bostanlı Açıkhava Tiyatrosu, çok sayıda kafe ve restorana yakın olan iskelenin üzerinde bir de düğün salonu ve balık restoranı bulunuyor. Her gün Konak, Alsancak ve Pasaport yönüne vapur seferlerinin düzenlendiği iskeleden, arabalı vapurla Üçkuyular’a da geçmek mümkün.  Bostanlı İskele’nin karşısından Bostanlı’nın içlerine doğru yürüyün. Çok sayıda kafe ve restoran sizleri bekliyor. Bostanlı İskele’nin karşısında bulunan Bostanlı Açıkhava Tiyatrosu‘nda tiyatro ve konserler düzenleniyor. Hemen yanında da Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı ve Açıkhava Müzesi’nde çok sayıda arkeolojik eser sergileniyor.

İZMİR DOĞAL YAŞAM PARKI

Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olan, İzmir Doğal Yaşam Parkı, 2008 yılında Çiğli, Sasalı’da hizmete girdi. 425,000 m²’lik geniş bir alana sahip parkta, hayvanlar özgürce kafes ve tel olmadan dolaşabiliyor. Park 120 türden 1,500 hayvan, 3,000 kadar ağaç ve 250 farklı bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Çocuklar için hazırlanan özel bölümde parkta yaşayan hayvanların yavruları yakından görülebiliyor. Çocuk Hayvanat Bahçesi içerisinde küçük atlar, cüce keçiler, tavşan, tavuk ve kaplumbağalar bulunuyor.

İzmir’de keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda tarihi ve doğal güzellikler var. İzmir görülecek yerleri, tarihi ve antik kentleri, müzeleri, şifalı termal suları ve mutfağıyla tatilcileri bekliyor. İzmir’de gezilecek yerler bundan ibaret değil elbet, ancak siz şehri gezmeye bunlardan başlayabilirsiniz.

Kaynak: gezgintech.com

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2018, 00:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER