İzmir'de Kolit ve Crohn hastalarından klozete oturma eylemi!

Kolit ve Crohn Hastaları seslerini duyurmak için klozete oturma eylemi yaptı.

Rahatsızlıkları nedeniyle tuvaletlerini tutamayan CROHN ile Ülseratif Kolit Hastaları, tuvaletlerde kendilerine öncelik tanınması için klozete oturma eylemi yaptı. İnflamatuvar Bağırsak Hastaları ve Aileleri Yardımlaşma (İBHAYD) Derneği Başkanı Ömür Akkaya; Yurtdışında bir çok yerde İBH Hastalarının kartları oluyor ve tuvaletlerde öncelik kazanıyor. Türkiye’de de bunu gerçekleştirmek için çalışıyoruz” dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle inflamatuvar bağırsak Hastaları ve Aileleri Yardımlaşma (İBHAYD) Derneği tarafından farklı bir etkinlik düzenlendi. İzmir Konak Saat Kulesi Meydanı’nda toplanan dernek üyesi CROHN ve ülseratif kolit hastaları, hastalıklarına dikkat çekmek amacıyla yanlarında getirdikleri klozetlere oturarak eylem yaptı. “Farkında ol, geç kalma" sloganı kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte engelli statüsüne giren CROHN ve ülseratif kolit hastaları tuvaletlerini tutamadıkları için onlara tuvaletlerde öncelik hakkı istediklerini belirtti.

“SEZEN AKSU VE SERTAB ERENER DE BU HASTALIĞI YAŞIYOR”

Tüm vatandaşları kendilerine destek vermeye davet eden İnflamatuvar Bağırsak Hastaları ve Aileleri Yardımlaşma (İBHAYD) Derneği Başkanı Ömür Akkaya;” Bizlere tuvaletlerde öncelik verilmesi için farkındalık oluşturmak istiyoruz. İBH Hastalarının tuvaleti ne zaman gelirse gelsin; otobüste, sınavda kendilerini tutamıyorlar. Bu yüzden bugün klozetlere oturarak bu duruma dikkat çekmek istedik. İnsanların bizlerin farkına varmalarını istiyoruz. Birçok İBH Hastası durumunu gizlemek zorunda kalıyor. “Tuvaletimizi tutamıyoruz” dediğimizde insanlar bize gülüyor. Ama bu bir hastalık. Hatta bu hastalığı yaşayanlar arasından Sezen Aksu, Sertab Erener ve Ömer Aşık gibi tanınmış isimler de bulunuyor. Yurt dışında birçok yerde İBH hastalarını kartları oluyor ve tuvaletlerde öncelik kazanıyor. Türkiye’de de bunu gerçekleştirmek için çalışma yapıyoruz” dedi.

Etkinliğin sonunda dernek üyeleri şuan İzmir’de bir alışveriş merkezinde kullanılan “Acil tuvalet bekleyemez” kartının tanıtımını yaptı. Ve kartın tüm yurtta kullanılmasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 13:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER