İzmir'de eğlence hayatı değişiyor mu?

Ege Bölgesi'nin incisi İzmir gece hayatıyla da merak uyandıran bir kent. Şehrin oldukça renkli bir eğlence hayatı olduğunu bir çırpıda söylemek mümkün. Her müzik zevkine her bütçeye ve renge göre mutlaka gidilecek ve eğlenceli bir gece geçirilecek mekanların yer aldığı kentte, son yıllarda fasıllı eğlencelerin giderek revaçta olmasıysa dikkat çekiyor.

İzmir'de eğlence hayatı değişiyor mu?

ADİFE TERYAKİ-BEN HABER Yaşanan değişimi Hikmet Durmuş(Namıdeğer Mikrop Hikmet) ve işletmeci Eray Arınç,Ben HABER için yorumladı 

''İŞLERİN ESKİ TADI KALMADI''

Mikrop Hikmet: 

İzmir’de gece hayatının en revaşta olduğu dönem 1995 yılından sonraki dönemdi. İzmirli gezmeyi, eğlenmeyi sever ama artık eskisi gibi değil. İzmir halkı eğlence için ekstra para harcamıyor. Eğlence sektörü gittikçe küçülüyor. Gece hayatının eskisi kadar tadı tuzu yok. Aslında Türkiye genelinde de İzmirde de bu durumun sebebi ekonomik olanaklardan doğuyor. Ekonomi kötüleştikçe insanlar eğlenceye ayırdığı bütçeyi daha temel ihtiyaçlarına harcamayı tercih ediyor. Bu durum eskiden tam tersiydi tabi insanlarda ekonomik durum iyi oldukça sosyalleşme oranları da daha yüksek seviyelerde oluyordu. Yani bol para bol eğlence getiriyodu. Şimdi ise bir mekan açılıyor,çok sürmeden işletilemediği için hemen kapanıyor. Kıyasa vurusak eğer eğlence mekalarının 3/1 oranında azaldığını söyleyebiliriz.

Geçmişte İzmir halkı özel günlere önem verir, böyle günleri mutlaka dışarıda kutlamak isterdi.Anlayış kendin getir kendin ye mantığına dönüştü artık.Alkollü işletmeler bile piknik-mangal anlayışıyla ''Mekan bizden,içeceğiniz sizden''diyorlar.Meyhane anlayışımız, kültürümüz bile değişti. Fasıllı meyhane adıyla şekil değiştirdi.Müşteri içeceğini içip kalkmıyor artık. Bir süre sonra mekanda Ankara'nın bağları çaldığını görebilirsiniz.

''FASILLI MEKANLARDA PATLAMA YAŞANDI''

Eray Arınç: 

10 yıl önceki meyhane kültürüyle bugünkü meyhane kültürü arasında biraz fark olduğunu söyleyebiliriz..2000 yılından sonra meyhanelerde bir anda artış oldu. Özellikle izmirde 2005-2006 yıllarında 40-50 arası olan meyhaneler son 10 yılda  150-200 e çıktı. Bu da istihdamın ve meyhane kültürüne önemin arttığını gösteriyor.

Bizde İzmir'in en eski meyhanesi olarak 1958’den beri dedemizin bıraktığı bayrağı layığıyla taşımaya çaılışıyoruz.

Fasıllı meyhanelere ilgi artışı oldu.İnsanların eskiden alım gücü yüksek olduğu için önce yemeğini yerdi, eğlenmeyi başka bir yerde tercih ederdi.. Şu anda insanlar tek bir mekanda hem yemeğini yiyip hem eğlenip evine gitmeyi veya çorbacıya gitmeyi tercih ediyor. Bunun sebebi de ekonomik kriz.

''İZMİRLİ REKLAM YAPMAYI SEVER''

 Genç nesil ekonomik sıkıntılar çekmese , çok gezmek ister.  Özellikle İzmirli reklam yapmayı sever. Gezdiği giydiği yediği şeylerin markasını paylaşmayı sever.  Artık fasllı meyhane adı altında bir de şimdi yeni nesil meyhane kültürü ortaya çıktı. Yeni nesil meyhanede fasıl yapılıyor bir saatten sonra da disko tarzı müziğe dönülüyor.canlı müzik yapılıyor 80-90 lar yapılıyor insanlar bir mekanda eğlenmeye, eğlendirilmeye çalışılıyor. Bana göre İzmir'de en az 30 yıl daha bu tarz devam eder.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 10:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Candan Turgut
Candan Turgut - 2 hafta Önce

Ben de Eray beye katıliyorum..Son yıllarda eğlence mekanlarının sayısı arttı. Artmasına arttı ama bu sefer de kalite düşmeye başladı. Eğlence hayatı İzmir icin olmazsa olmaz diye duşünüyorum..

SIRADAKİ HABER