Instagram gezginlerinden gizlenmeye çalışılan mağara

Jeologlar, Kanada’nın British Columbia bölgesindeki Wells Gray Bölgesel Parkında içinden, eriyen iki buzulun beslediği bir nehir geçen dev bir mağara keşfetti . Ancak uzmanlar mağaranın tam olarak nerede olduğunu açıklamak istemiyor.

Instagram gezginlerinden gizlenmeye çalışılan mağara

  Kanada Kraliyet Coğrafya Topluluğu Yöneticisi John Pollack “Kuzey Amerika’daki mağaralarla karşılaştırdığınızda bu mağara oldukça büyük.” diyor . Yerel halkla konuşulmadan önce uzmanlar yeni buldukları mağaraya Sarlacc’ın Çukuru adını vermiş. Sarlacc, Yıldız Savaşları’nda adı geçen, Büyük Carkoon Çukuru ‘nda yaşayan ve avlarını bin yılda sindiren hayali bir yaratık.

REN GEYİĞİ ARAŞTIRMASINDA KEŞFELDİLDİ

Mağarayı bulan araştırmacılar, ren geyiklerinin nüfus sayımı işlemini gerçekleştiriyordu. Helikopterden bakınca arazide kara delik gibi bir yapı gören araştırmacılar çektikleri fotoğrafları jeolog Catherine Hickson’a gönderdi. Hickson, aralarında Pollack’ın da bulunduğu beş araştırmacıdan oluşan bir ekip topladı ve helikopterle fotoğrafların çekildiği yere gitti. Araştırmacılar burada, mağaradan çıkan suyun, mağaranın ağzından bir mil (1,6 km) daha derinden geldiğini keşfetti.

Ancak Instagram turistleri ve amatör dağcıların bölgeye akın etmesinden çekinen Kanadalı araştırmacılar bu dev çukurun tam konumunu paylaşmak istemiyor. Canadian Geographic, Pollack’a bu önlemin mağarayı korumak için mi alındığını sorduğunda Pollock “Bu mağara hiçliğin ortasında bir yerde. Birileri buraya yürüyerek gelmeye çalışsa bile, belki mağaraya erişebilirler ama herhangi bir şey yapabilecek kadar malzemeyi yanlarında taşımaları imkansız.” diyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER