İlk seksten önce mutlaka bilmeniz gereken 11 şey

İlk seksten önce mutlaka bilmeniz gereken 11 şeyi sizin için derledik

İlk seksten önce mutlaka bilmeniz gereken 11 şey

İlk seks nasıl olur, ilk sekse nasıl başlanır, ilk seks can yakar mı gibi soruların yanıtları.

İlk kez cinsel deneyim yaşayacaklar için bunun yüksek stres nedeni olduğunu biliyoruz. İlk seks nasıl olur, ilk sekse nasıl başlamalı, ilk seks can yakar mı gibi sorular herkesin yanıtlarını aradığı sorular olabilir. Bu nedenle Seks Terapisti Nicole Tammelleo'nun ilk seksle ilgili önerilerini sizler için derledik. İster ilk kez biriyle birlikte olun isterseniz uzun bir aradan sonra bir partneriniz olsun yada yeni biriyle ilk kez cinsel deneyim yaşayacak olun Tammelleo'nun ilk seks önerileri işleri kolaylaştırabilir. İşte ilk seks öncesi mutlaka okunamız gereken 11 ipucu... 

1. ORGAZM TAKLİDİ YAPMAYIN

İşler iyi gitsin diye hemen ilk öpücükten sonra kendinizden geçmiş gibi davranmayın. Özellikle de partnerinizle ilk kez seks yaptığınızda bu hatay düşmeyin. Gerçek olmayan standartlar oluşturmak ilişkilerde yorucu ve yıpratıcıdır. Gerçekten orgazm yaşamak için gerekli olan şeyleri partnerinizin öğrenmesi için zaman tanıyın. Orgazm taklidi yaparsanız geri adım atmanız zorlaşabilir. Çok düşünmeyin yani sadece anın tadını çıkarın ve çift olarak kendinize zaman tanıyın. 

 2. SEKS CAN YAKMAZ BUNU ASLA UNUTMAYIN

Birçok kadın, ilk kez seks yaptıkları zaman bunun acı verici olacağına inanıyorlar. Ancak ilk kez seks biraz garip ve rahatsız edici olabilir ancak acı verici olmamalıdır. Seks Terapisti Nicole Tammelle, “Yüzlerce kadının, partnerinin onları ilk kez girdikleri zaman 'tuğla duvara çarptığını' hissettiğini söylediklerini duydum, ki bu da hiç hissetmemesi gereken bir şey" diyor ve uyarıyor: "Eğer vajinismus olmadığınızdan eminseniz ve ne yaparsanız yapın bu durum değişmiyor acı hissetmeye devam ediyorsanız bir şeyler ters gidiyor demektir. Mutlaka bir uzmandan yardım alın."

3. BAŞKALARININ DENEYİMLERİYLE KENDİNİ KIYASLAMA

Deneyiminizi başkalarının kimseyle karşılaştırmaman gerektiğini hep hatırla. Başkalarının deneyimleri üzerinden kendi ilişkini yargılamak bir süre sonra baş edemeyeceğin bir yüke dönüşebilir. Uzun vadeli partnerinle ilk kez seks yapmak için beklediysen artık eğlenmeye bak kötü hissetmekten vazgeç. Diğer taraftan partnerinin geçmiş cinsel deneyimlerini düşünüp oraya takılı kalmaktan da kaçın.

4. KİMSE GEÇMİŞİN RAPORUNU BİLMEK ZORUNDA DEĞİL

İlk kez cinsel birliktelik yaşadığın partnerinin geçmiş hayatına ilişkin cinsel ilişki raporunu bilmesine gerek yok. Beden senin, geçmişin senin. Hiç kimseyle birlikte olmamış olabilirsin yada kaçamakların olabilir. Bu kimseyi ilgilendirmez. Ancak saklamak yerine konuşmak senin için daha iyi bir seçenekse partnerinin bunu hak ettiğinden emin ol. 

5. GÜVENDE OLMAK RAHATLATIR

İster cinsel sağlık için olsun ister hamilelik kontrolü için olsun güvenli seks iyidir ve insanı rahatlatır. Partnerinizle güvenli seks için nasıl bir yöntem kullanacağınızı önceden mutlaka belirleyin. Unutmayın güvenli seks çiftlerin her ikisi için de önemli bir detaydır. Utanmayın, çekinmeyin. 

6. COŞKULU OLMAKTAN DA VE GEREKTİĞİNDE DURMAKTAN DA KORMAYIN

Sekste önemli olan iki tarafında mutlu olması ve keyif almasıdır. Bundan utanmayın. Coşkudan kaçmayın. Sadece birlikte bir şey yapmayın, birlikte coşku duyun ve onun bir parçası haline gelin. Aynı zamanda seni rahatsız eden bir şeyde durma hakkın olduğunu sakın unutma. 

7.  NEFES ALMAYI UNUTMA

Cinsellikten zevk almanın büyük bir kısmı, cinselliğe hazır olduğunuzu bilseniz bile, ilk başta yaygın olan gerginlikten oluşur. Derin nefes almak, dikkati dağıtan düşüncelerden kurtulmak için idealdir. Bu derin nefesleri çekerken, vücudunuzun farklı bölümlerini nasıl hissettiğinize ve eşinizin sizin bedeninizle nasıl hissettiğine odaklanın.

8. ÖN SEVİŞMEYİ ES GEÇMEYİN

İlk cinsel ilişki ille de hızlı olmak zorunda değil. Daha iyi cinsellik hissi yakalamak için 'ön sevişme' ve bazı eğlenceli yavaşlamaları mutlaka hatırlayın. Ayrıca unutulmaması gerekin bir detay daha var. Orgazm olsun ya da olmasın ilk kez seks yaptığınız zaman, klitoral uyarım, kadınların zevklerinin çoğunun anahtarıdır ve vajinal ilişki genellikle onu çok fazla sağlamamaktadır.

9. SEKS TEKNİĞİ BULMAYA ÇALIŞMAK YERİNE...

Cinsellikte eşinizin memnuniyetini önemsemek, tekniğinizden çok daha önemlidir. İlk kez yatakta “iyi” olmamanın kaygısını çekmek doğaldır, fakat güven: en önemlisidir. Eğer gerçekten zevk almaktan hoşlanıyorsanız, bunu fark edecek ve daha da eğlenecekler. 'Nasıl hissettiriyor?' gibi basit sorularla iletişimi açık tutun. Aynı zamanda sizin hoşlanmadığınız ya da sizi daha iyi hissettirecek şeyleri partnerinize söylemeniz de işleri kolaylaştırabilir. 

10. ERKEKLER DE BAŞARISIZ OLABİLİR

İlk kez seks yaptığınızda başarısızlık sadece kadınlara has bir şey değildir. Erkekler için de ilk geceler yada biriyle ilk kez seks yapmak stresli bir şey olabilir ve yatakta işler istediğiniz gibi gitmeyebilir. Bu onları iktidarsız yapmaz. 

11. KOLAYLAŞTIRACAK ŞEYLER BULUN

Baktınız ilk gece seksi için gereğinden fazla streslisiniz o zaman bu durumu partnerinizle paylaşın. İşleri kolaylaştıracak şeyler bulabileğinize eminiz. Mesela sizi havaya sokacak bir film olabilir. 

Kaynak: elmaelma

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER