banner9

İlişki Tipiniz Hangisi?

Herkesin ilişkisi birbirinden farklı. Bazen diğer insanların ilişkilerine özeniriz ya da elimizde olmadan yargılarız. Ancak her ilişkinin dinamikleri benzersiz ve herkesin mutlu olabileceği ilişki de farklı aslında. Hatta bazen kendimizi dışarıdan bakıp yargıladığımız bir ilişkinin içinde de bulabiliriz.

İlişki Tipiniz Hangisi?
İşte hayatınızın bir döneminde karşılaşmış olabileceğiniz ya da gelecekte karşınıza çıkabilecek ilişki tipleri...
 
Bağımlı ilişki
Partneriniz de siz de birbirinizden uzaktayken kendinizi güvende hissedemiyorsanız, bağımlı bir ilişkide olabilirsiniz. Sevgiliniz çevrenizde değilken depresif hissetmeniz, endişeli olmanız ya da o yanınızda olmadan bir aktiviteye katılmak istememeniz de bağımlı ilişkinin özellikleri. Böyle bir ilişki ilk başlarda güzel gelse zamanla yorucu olabilir. Özellikle sevgilinizin katılamayacağı planlarınızı iptal etmeye başladığınızda ya da çok sevdiğiniz işinizi onunla daha çok vakit geçirmek için bıraktığınızda ortada ciddi bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz.
 
Bağımsız ilişki
Sizin için ilişki aşktan önce mantıkla yürütülüyorsa ve kişiliğiniz ilişkinizin her zaman önündeyse bağımsız bir ilişkiniz olabilir. Sizin gözünüzde siz güçlü çiftsiniz ve ilişki için feda edilmemesi gereken şeyleri çok iyi biliyorsunuz. Her ikiniz de kendinizi önemli hissediyorsunuz, kariyerinizden ya da sosyal hayatınızdan vazgeçmemeniz gerektiğini biliyorsunuz. Bu ilişkinin olumsuz yanı ise pek de tutku dolu olmaması.       
 
 
Dominant ilişki
Bazen ilk başlarda fark etmeseniz de karşınızda sizden çok baskın biri olabilir. İlişkinizdeki tüm kuralları o belirler ve istemeseniz bile kendinizi bu kurallara göre yaşarken bulabilirsiniz. Genellikle bu tarz insanlarla birlikteyken sizi ona bağlayanın ne olduğunu bile fark edemeden, kendi planlarınızı onun istediği gibi yaparken ya da sevmediği arkadaşlarınızla iletişimi keserken bulabilirsiniz. Sevgilinizle birlikteyken sürekli yanlış bir şey mi söyleyeceğim endişesi yaşamanız da bu ilişkinin bir başka özelliği.
 
Teselli ilişkisi
Belki sadece bir tarafın belki de iki kişinin de zorlu bir ayrılık sürecinin ardından başladığı ilişkilerin amacı genellikle teselli bulmaktır. Çivi çiviyi söker diye düşünüp bu zorlu süreci başka bir aşkla atlatmaya çalışmak çok sağlıklı olmasa da bazen işe yarayabilir. Ancak böyle bir ilişkinin çok uzun sürmeyeceğini baştan kabullenmek gerekir. Daha eski ilişkinin sıkıntılarıyla yüzleşmeden yeni bir ilişkiye başlamak, eski sıkıntıların tekrarlanması için bir kapı açabilir, dikkat! 
 
Açık ilişki
Son yıllarda sık sık duymaya başladığımız bir ilişki tipi de açık ilişki. İlk başta pek çekici gelmese de bu ilişki çeşidini tercih eden çiftlerin sayısı az değil. İki kişinin duygusal olarak birbirlerine bağlı oldukları ancak başkalarıyla da görüşebildiği açık ilişkinin yürüyebilmesi için tarafların duygusal beklentilerinin düşük olması gerekiyor. Bu sebeple sonu çabuk gelebiliyor.
 
 
Zorlama ilişki
Uzun zamandır yalnız olduğumuzda ve karşımıza bizim gibi aşkı arayan biri çıktığında ne kadar uyumlu olduğumuza pek bakmadan ilişkinin içine atlayabiliriz. Onun istediği gibi giyinmek, konuşmak ya da hoşuna giden davranışlarda bulunmak için kendimizi zorlarız, hatta aynısını o da bizim için yapar. Ancak tüm bu süreçte birbirimizden ne kadar farklı olduğumuzu anlayamayız ve dışarıdan mükemmel görünen ilişkimiz aslında bir zorlamadan ibaret olabilir. Tabii bu ilişkinin pek uzun sürmeyeceğini söylemek yanlış olmaz.            
 
Toksik ilişki
Yaşayabileceğiniz en zor ilişki türü, sizi duygusal, fiziksel ve zihinsel olarak tüketecek olan toksik ilişki. Birbirinizi çok sevmenize rağmen, değerlerinizin, düşüncelerinizin ya da hayat görüşünüzün taban tabana zıt olduğu bir ilişki yaşadıysanız, emin olun ki toksik ilişkinin ne olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Sürekli birbirinize zarar vermenize ve ayrılık fikrinden bir türlü kurtulamamanıza rağmen asla birbirinizden kopamadığınız bu ilişki her iki taraf için de pek iyi sonuçlar doğurmaz. 
 
 
Geçici ilişki
Her şey yolunda, birlikte çok eğleniyorsunuz ancak gelecek planları yapmak aklınıza bile gelmiyorsa geçici bir ilişkide olduğunuzu kabul etmenizde fayda var. İyi anlaşmanız, güzel vakit geçirmeniz ya da çok eğlenmeniz birlikte bir gelecek kurabileceğiniz anlamına gelmez. Siz de bunu hissettiğiniz için olsa gerek hayal kurmaktan uzak duruyorsunuz. Bu, kısa süreli bir ilişki için oldukça eğlenceli olabilir. Ancak tek taraflı gelecek planları yapılıyorsa taraflardan biri çok üzüebilir, bu duruma düşmemeniz için sevgilinizin niyeti ciddi mi yoksa sizinle eğleniyor mu sorusunu cevaplamanız gerek.      
 
 
Mükemmel ilişki
Mükemmel ilişki deyince aklınıza gelen o filmlerdeki mükemmel çiftler gelmesin aklınıza. Burada bahsettiğimiz tamamen dışarıdan mükemmel görünen ilişki. Karşınızda yakışıklı, düşünceli, romantik, evliliğe uygun ve size kraliçe gibi davranan bir erkek var ve çevrenizdeki herkes onunla birlikte olmanız gerektiğini söylüyor. Ancak siz bir türlü o heyecanı hissedemiyorsanız, bu teoride mükemmel ancak pratikte oldukça sorunlu bir ilişki olabilir. Karşınızdaki erkeği kırmadar.
 
 
Kaynak: pudra.com
Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER