banner9

Hücreleriniz Hangi Besinlerle Yenilenir?

Pek çok besin öğesi özellikle su, meyve ve sebzeler vücudun ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bazı besinlerin hücre yenileyici ve kanı temizleyici özellilerinin yanı sıra insanın daha dinamik ve sağlıklı olmasına katkı sağlayıcı, yaşlanma etkilerini geciktirici, kansere karşı koruyucu, zihin ve beden sağlığını iyileştirici özellikleri bulunmaktadır. İşte o besinler...

Hücreleriniz Hangi Besinlerle Yenilenir?

BURÇİN ÇELİKEZER / BEN HABER

Sevgili Ben Haberciler yine yeniden merhaba.

Biz canlıların yapısal ve işlevsel özellikler gösterebilen en küçük yapı birimi hücrelerimizdir.
 
İnsan yaşamı boyunca pek çok hastalık faktörüyle serbest radikallerin yarattığı tahrip edici oksidatif stresle karşılaşır, zamanla hücrenin doğal baş etme potansiyeli azalır ve bedenin rahatsızlıklarında veya yaşlanma hızında artış olur. Bedenin normal metabolik süreci içerisinde doğru ve sağlıklı besleniyorsak tahrip olan ve yok olan hücrelerin yerine yenileri üretilir.
 
 
Pek çok besin öğesi özellikle su, meyve ve sebzeler vücudun ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bazı besinlerin hücre yenileyici ve kanı temizleyici özellilerinin yanı sıra insanın daha dinamik ve sağlıklı olmasına katkı sağlayıcı, yaşlanma etkilerini geciktirici, kansere karşı koruyucu, zihin ve beden sağlığını iyileştirici özellikleri bulunmaktadır.
 
HÜCRE YENİLEYİCİ MADDELER
 
Oksijen
Yüksek pH’li mineralli su
Omega 3
Folicasit
B12
Demir
Koenzim Q 10
Likopen
Selenyum
E vitamini
C vitamini
D vitamini 
 
 
Su: Yaşamsal faaliyetler için elzem olan su alkali bir pH'da ise ölü hücrelerin yenilenmesini, bedenin toksinlerden arınmasını sağlar.
 
Hurma: A, C, B kompleks, E, K vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve bakır içerir. Güçlü bir antioksidan ve hücre yenileyicidir. 
 
Zeytinyağı: Özellikle içerdiği E vitamini ve yağ asitleri sayesinde hücre zarını koruyucu ve hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Kırışıklıkları önler. Doku ve organların yaşlanmasını geciktirir.
 
Balık: Özellikle sardalye, somon ve tuna balığı gibi yağlı balıklar omega 3 yağ asitlerinden ve D vitamininden zengindir. Omega 3 yağ asitleri hücre yenilenmesini sağlayarak cildin parlak ve canlı görünmesini sağlar. Kansere karşı da koruyucudur.
 
Domates: Kırmızı renkli bir pigment olan likopen içeriği çok yüksektir. Likopen cildinizi güneş ışınlarına karşı korur, cilt lekelerini, cilt kırışıklıklarını ve cilt kanseri riskini azaltır.
 
Yeşil yapraklı sebzeler: Brokoli, ıspanak, kereviz gibi yeşil yapraklı sebzeler ve dereotu, maydanoz, kıvırcık marul gibi yeşillikler yüksek oranda antioksidan, C vitamini ve folicasit içerdikleri için hücre yenilenmesini sağlarlar ve hücrenin yaşlanmasını önlerler. 
 
Ceviz-fındık-badem: İçerdikleri E vitamini ve omega 3 yağ asidi, selenyum, çinko ve folicasit sayesinde serbest radikallerle savaşarak hücre yenilenmesini sağlarlar.
 
Kefir ve yoğurt: İçeriğindeki D vitamini ve probiyotikler sayesinde en değerli hücre yenileyici besinlerin başında yer alırlar.
 
Havuç: Herhangi bir nedenden dolayı hasar görmüş hücrelerin onarılmasında önemli rol oynar. Antioksidan özelliğinden dolayı kansere karşı koruyucudur. 
 
Kırmızı ve mor renkli meyveler: Hücre yenileyici besinler arasında en üst sırada yerini almaktadır. Hücreler üzerindeki etkileri kanıtlanmış siyah üzüm, böğürtlen, pancar, yabanmersini, vişne, kiraz, mor erik baş sıradaki hücre yenileyici meyvelerdendir.
 
Ginseng ve yeşil çay: Hücre yenileyici antioksidanlar içerirler.
 
Ülkemiz, coğrafyamız ve iklimi sayesinde bu besinler bize en doğal halleriyle ulaşıyor. Akdeniz tipi beslenme dediğimiz sebze, balık zeytinyağı, meyveler ve kuruyemiş ağırlıklı beslenme modeli dünyada pek çok sağlık otoritesinin önerdiği beslenme şeklidir.
 
Gelin sizin de doğru beslenme yolunuz moda odaklı, gerçek olmayan trendleri takip etmek değil; hücrelerinizi yenilemek, daha geç yaşlanmak ve sağlıklı kalmak olsun.
 
Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2016, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER