'Hayatı Kaçırmayanlar' Karşıyaka'da buluşuyor

30 yaş üzeri dört kadından bir tanesi idrar kaçırma problemi yaşıyor. Bu sorunu konuşmak ve insanları bilinçlendirmek için şehir şehir gezen Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü’nün seminerleri devam ediyor.

'Hayatı Kaçırmayanlar' Karşıyaka'da buluşuyor

Canped ve Kontinans Derneği’nin birlikte gerçekleştirdiği farkındalık projesinin İstanbul, Ankara ve Bursa’dan sonra şimdiki durağı ise İzmir. Karşıyaka Belediyesi'nin ev sahipliğinde Nergis Kumbasar'ın sunumuyla düzenlenecek seminer 19 Aralık Perşembe günü saat 14.00'da Çarşı Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek. İdrar kaçırmanın nedenleri ve çözüm yollarının konuşulacağı seminerde Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan ile Kontinans Derneği Denetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ceyhun Özyurt konuşmacı olarak yer alacak.

Günümüzde kontrol edilemeyen ve istemsiz idrar tutama halinden dolayı birçok insan idrar kaçırma problemiyle karşı karşıya. Kadınlarda doğum sonrası ise bu sayı katlanarak artmakta. Şehir şehir gezerek idrar kaçırma problemi konusunda kadınları bilinçlendirmeyi kendilerine görev edinen Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü şimdi ise İzmir’e geliyor. Canped ve Kontinans Derneği'nin başlattığı, Karşıyaka Belediyesi'nin ev sahipliğinde Nergis Kumbasar'ın sunumuyla düzenlenecek seminer 19 Aralık Perşembe günü saat 14.00’da Çarşı Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek. İdrar kaçırmanın nedenleri ve çözüm yollarının konuşulacağı seminerde Kontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Tufan Tarcan ile Kontinans Derneği Denetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ceyhun Özyurt konuşmacı olarak yer alacak.

2017'de başlayan Türkiye’de 7 milyon kadına ve 4 milyon erkeğe ulaşan "Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen" projesinin devamı niteliğinde gerçekleşen "Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü" projesi ekibi, bu sene Türkiye'yi turlayarak halkı idrar kaçırma sorunu hakkında bilgilendirmeyi planlıyor. Proje kapsamında ilk olarak İstanbul, Ankara ve Bursa’da halkla buluşan Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü, şimdi ise İzmir’e geliyor. Karşıyaka Belediyesi'nin ev sahipliğinde Nergis Kumbasar'ın sunumu ve Kontinans Derneği'nin bilimsel öncülüğünde düzenlenecek seminer 19 Aralık Perşembe günü saat 14.00'da Çarşı Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek.

Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü İzmir’den sonra Antalya’da olacak

Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü’nün düzenlediği, İstanbul, Ankara ve Bursa’da yoğun katılımın sağlandığı seminerler İzmir’den sonra da şehir şehir gezmeye devam edecek. Proje kapsamında İzmir’den sonra ise bir sonraki durak Antalya olacak. Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü Antalya’dan sonra da Adana, Gaziantep, Erzurum ve Trabzon belediyelerinde bilgilendirme seminerleri düzenleyerek toplamda 9 şehirde kadınları idrar kaçırma konusunda bilinçlendirerek daha sağlıklı olmalarına yardımcı olmayı hedefliyor. Bilgilendirme seminerleriyle birlikte Nergis Kumbasar sokak röportajları ile konuyu daha çok kadına duyurmayı amaçlıyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2019, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER