Hamilelik testleri ile ilgili merak ettiğiniz her şey!

"Hamilelik testi nasıl ve ne zaman yapılır?" sorunuzun cevabı haberimizde

Hamilelik testleri ile ilgili merak ettiğiniz her şey!

Gebelik testleri ile ilgili merak ettiğiniz her şey!
Hamile kalmaya çalışmak çok heyecanlı, keyifli ve bir o kadar da yorucu bir süreç. Duyduğumuz bir sürü bilgi var, kimi doğru kimi yanlış. Herkesin bildiğini doğru sanması da meseleyi yeterince karmaşık hale getiriyor. Biz de işte o karmaşık meselelerden biri olan hamilelik testlerini araştırdık. “Nasıl çalışırlar, ne kadar doğrular, ne zaman yapmak lazım, hangisi en iyisidir?” aklınızdaki tüm soruların cevabı burada!

Evde hamilelik testi nasıl yapılır?
Hikayenin başını bildiğinizi var sayıyoruz. Eczaneye gidilir, bir paket hamilelik testi alınır, üzerine biraz idrarınızı yapıp bir süre beklendikten sonra kaç çizgi olduğuna bakıp hamilelik olup olmadığınızı anlıyorsunuz.

Peki bu hamilelik testleri nasıl çalışıyor?
Kısaca özetlemek gerekirse, döllenme meydana geldikten sonra hCG adı verilen bir hormon üretiliyor. Hamilelik testi de idrar yoluyla vücutta bu hormonun var olup olmadığını anlamaya çalışıyor. İdrarınızda ne kadar yüksek seviyede hCG hormonu varsa, o kadar büyük olasılıkla hamile olduğunuz ortaya çıkıyor. Ancak zaman zaman hamilelik testinin negatif olması, gebeliğin olmadığı anlamına gelmeyebiliyor. Bu durum testin çok erken yapılması durumunda görülebiliyor. Eğer negatif sonuç beklenmiyorsa, bir hafta daha bekleyip testi yenilemek en doğrusu olacaktır.

Hamilelik testi yapmak için en doğru zaman hangisi?
Hamile kalmaya çalışırken, o ay hemen hamilelik testi yapmak istemek çok normal. Hatta çoğu kadın henüz periyodu geç kalmadan bile test yapmak isteyebiliyor. Ancak bu konuda biraz dikkatli olmakta fayda var. Çünkü testin erken yapılması yanlış bir sonuç alınmasına sebep olabilir. Uzmanlara göre, testi yapmanın en doğru zamanı eğer regl dönemi düzenli ise reglin geciktiği tarihler... Gün içerisinde de bu işlemi yapmanın en doğru zamanı sabah saatleri çünkü günün ilk idrarı en fazla hCG hormonunu barındıran idrardır.

Kaynak: Habertürk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER