Gövdesinden kan akıtan ağaç, görenleri şaşırtıyor

Mantar görünümünde olan ejder ağacı yüzyıllardır bitkisel tıpta kullanıldığını biliyor muydunuz? Peki ejder ağacı nedir faydaları nelerdir? İşte ejder ağacına dair bilinmeyenler...

Gövdesinden kan akıtan ağaç, görenleri şaşırtıyor

Hint Okyanusu iklimine ait olan Ejder ağacı; Kanarya, Madeira ve Cape Verde adalarında bulunur. Her mevsim yeşil kalan bu ağacın insan sağlığına çok inanılmaz faydaları var. Ağaç yaralandığı zaman gövdesinden kırmızı bir sıvı akıtır. Bu nedenle ağaca, ejder ağacı, çıkan sıvıya da ejder kanı denilmiş.

Yapılan araştırmalarda bu sıvı, insan kanında bulunan hemoglobulin yani demir maddesi içerdiği ortaya çıkmıştır. Bazı ilaçların ham maddesi olarak kullanılır. Eski Roma medeniyetinde bu ağacın özündeki sıvıdan doğum yapan kadınlara, kanser olanlara ilaç yapılırmış.

Aynı zamanda bu ağacın yetiştiği ormanlarda yaşayan yerliler ise ejderha kanını yaraları dezenfekte etme kullanmışlardır.  İlk keşfedildiği yıllarda bu ağaçları endüstriyel olarak çok fazla kullandıklarından sayısı azalmıştır. Bunun için harekete geçen yetkililer ağaçları koruma altına almışlardır.

EJDER KANI AĞACININ İYİ GELDİĞİ HASTALIKLAR

Ejder kanı reçinesinin 3 damlası doğada antioksidan bakımından zengin olan besinlerden 10 kat daha fazla antioksidan görevi sağlar. Belirli dönemlerde elde edildiğinden çok değerli bir reçinedir.

- Kanamaları durdur.

- Anemi riskini azaltır.

- Cilt rahatsızlıkları ve yara, yanık gibi durumları da iyileştirir.

- Böcek ısırıklarını önlemek için ayrıca böcek ısırıkları sonrası deforme olmuş alanı iyileştirmek için kullanılır. 

- Ağız yaralarını dezenfekte eder.

- İşlenerek tüketildiğinde vücuttaki kan hücrelerinin sayısını artırmanın yanı sıra genç hücrelerin uzun ömürlü olmasını destekler. 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2018, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER