banner51

Felaketin 14. Yılı...

17 Ağustos 1999 sabahı, Türkiye korkunç bir gerçekle gözlerini açtı…

17 Ağustos depremi, tüm Marmara Bölgesinde, Ankara’dan İzmir’e kadar geniş bir alanda hissedildi. Gölcük Depremi , 17 bin 480 kişinin ölümüne, 23 bin 781 kişinin  ise yaralanmasına neden oldu. Ayrıca bu acı olaydan sonra yaklaşık 600 bin kişi evsiz kaldı.
 
İşte bu nedenle Türkiye’nin yakın tarihini derinden etkileyen en önemli olaylardan biridir. 17 Ağustos depremi, gerek maddi gerek manevi açıdan, 7.5 büyüklüğündeki şiddetiyle, son yüzyılın en büyük depremlerinden biri olmuştur.
 
O kara günü yaşayanlardan biri olan ,Aynur Sevinç acısını şu sözlerle dile getirdi:
 
“O çığlıklar, o bağırmalar, ‘Anne! Yanıyorum kurtarın, kurtarın üzerimde duvar var.’ İki kız yanarak  öldü. 28 yaşındaki kardeşim enkaz altında kaldı. Bir süre sonra kolu ve kafası kopuk bir şekilde çıkarıldı. Babamı enkazdan 10 gün sonra kaybettim. Acımız çok büyük, hala unutamadım…”
 
Bu yaşanan acıların sadece küçük bir kısmıydı. Onlarca bebek, yüzlerce genç, binlerce insan bu kara günde hayatlarını kaybetti.
 
Binlerce kişinin ölümüne neden olan depremin yaşanmasının sebebi olarak ise kaçak yapılar, standartlara uygun olmayan binalar, ve daha ucuza mal etmek için malzemeden çalan müteahhitler gösterilmektedir. 
 
Bu kağıttan evleri yapan müteahhitlere 2 bin 100 dava açılmıştır. Fakat bin 800’ü cezasız yargılanmış, 110’unun cezası ertelenmiş, geriye kalanlar davalar ise zaman aşımından düşmüştür.
 
17 Ağustos Depreminin acıları bugün hala unutulmazken, bu kara günde hayatını kaybedenleri bir kez daha rahmetle anıyoruz…
 
Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2013, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER