Emzirme Döneminde 'Çok' Değil 'Doğru' Beslenin

Öncelikle şunu iyice bilmelisiniz SÜTÜM OLMAZ, SÜTÜM OLMUYOR, SÜTÜM YETMİYOR diye bir durum söz konusu bile değildir. Yeter ki beyniniz bu konuda son derece rahat olsun ve siz de bedenin kendi gücü ve sistemine inanıyor olun.

Emzirme Döneminde 'Çok' Değil 'Doğru' Beslenin

BURÇİN ÇELİKEZER / BEN HABER

Aman sütün olsun şöyle yap, böyle yap, şundan ye, şu kadar ye diye duyduğunuz veya duyacağınız birçok sese cevap olsun diye bir beslenme uzmanı olarak emzirme döneminin olmazsa olmazlarını bir anlatayım istedim. Böylelikle ÇOK yerine DOĞRU beslenme planını oluşturmuş olursunuz. Bu dönemde de gereksiz kilo alımını engellemiş olursunuz.

Öncelikle şunu iyice bilmelisiniz SÜTÜM OLMAZ, SÜTÜM OLMUYOR, SÜTÜM YETMİYOR  diye bir durum söz konusu bile değildir. Yeter ki beyniniz bu konuda son derece rahat olsun ve siz de bedenin kendi gücü ve sistemine inanıyor olun. Sütünüzün hacimsel olarak miktarından çok kompozisyonu dediğimiz içeriğinin önemini de hatırlatmak isterim o yüzden BOŞ KALORİ DEĞİL DOĞRU KALORİ ALMAYA dikkat edeceğiz.
 
 
EMZİRİRKEN OLMAZSA OLMAZ BESİNLER
 
GÜNDE 2,5 3 LİTRE SU mutlaka içilmeli
 
HER GÜN MUTLAKA EN AZ 500 ml SÜT bu dönemde laktozsuz süt veya seviyorsanız keçi sütü tercih edebilirsiniz.
Kahvaltıda her gün en az 1 ama tercihen 2 yumurta yenmeli ki bilinen en kaliteli proteinleri vücudunuza almanız şart.
 
Kahvaltıda LOR PEYNİRİ VEYA ÇÖKELEK VEYA KAŞAR PEYNİRİ yemek doğru olacaktır.
 
GÜN İÇİNDE 1 çay bardağı CEVİZ İÇİ 
 
HER GÜN 1 su bardağı süzme yoğurt veya KEFİR
 
GÜNDE 2 porsiyon meyve veya taze sıkılmış sebze+meyve suyu karışımı bu dönemdeki en iyi meyve, kivi, portakal veya muzdur.
 
Öğünlerde mutlaka koyu yeşillerden özellikle dereotu ve maydanoz bolca yer almalı üzerine bol limon ile.
 
Gün içinde öğünlerin sadece bir tanesinde sevdiğiniz bir ÇORBA veya BULGUR PİLAVI veya KİNOA veya ESMER PİRİNÇ mutlaka yer alsın bu gıda grubu merkezi sinir sistemi gelişimini destekleyen B vitaminlerini ihtiva eder.
Akşam yemeklerinde mutlaka protein içeren ana yemek şart, ızgara veya haşlama veya fırında et veya ürünleri yanında dilediğiniz kadar pişmiş, işlem görmüş sebze serbest.
 
Haftada 3 gün ızgara ya da fırında balık şart hem zeki hem de sağlıklı bebekler için anne haftada üç gün balık yemeli.
 
Bebekte GAZ SORUNU yaşamamak adına bu dönemde çiğ sebze ve kurubaklagil yemeye küçük bir ara vermekte fayda var.
 
YİNE GAZ SORUNU yaşamamak için içinde bitki ve minerallerin bulunduğu anne sütü arttırıcı çaylardan günde üç fincan için çok faydasını göreceksiniz.
 
Tatlıya gelince bu dönemde ya ev yapımı limonata veya komposto veya hoşaf veya sütlü tatlı arada sırada yemeniz beyinde mutluluk hormonu ile paralel yükselen oksitosin hormonunu aktif edecektir sütünüz de miktarca yükselme olacaktır.
 
 
SÜT YAPIMINI ARTTIRAN KARIŞIM
 
1 çay bardağı siyah üzüm
1 çay bardağı hurma
1 avuç kahverengi kuru kayısı
1 avuç kuru erik
Üzerini örtecek kadar suda pişirilir blendırdan geçirilir içine iki tatlı kaşığı susam ilave edilir. HER GÜN İKİ YEMEK KAŞIĞI ARA ÖĞÜN OLARAK TÜKETİLİR .
 
Sütünüz bol keyfiniz yerinde olsun unutmayın bebeğimizin gelecek yıllardaki hem ruh hem beden sağlığı emzirme dönemimizle son derece ilişkili. O yüzden ilk altı ay sadece anne sütü MUTLAKA VERİLMELİ…
Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2016, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER