Duş alırken en sık yapılan 4 hata!

Duş alırken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var, bu kurallar gerek hijyenik gerek sağlık açısından sizi oldukça etkiliyor!

Duş alırken en sık yapılan 4 hata!

Duş alırken aslında doğru bildiğimiz bazı yanlışlar bulunuyor! Bu yanlışlar dikkat edilmediği taktirde sağlık ve hijyen hayatınızı farkında olmasanız bile oldukça etkiliyor. Bu yanlışlardan ve alışkanlıklardan kurtulmanız gerekiyor. İşte duş alırken yapılan 4 hatayı derledik.

HAVALANDIRMAYA DİKKAT!

Hemen hemen bir çoğumuz aynı hatayı yapıyoruz. Rutubetli, nemli ortamlarda küf oluşumu kolay olur bu da demek oluyorki banyolar bunun için oldukça elverişli ortamlar. Bu yüzden duştan çıktıktan sonra hemen banyonuzu kurulayın. Her ne kadar bunun aksine duştan çıkarken banyoyu ıslak bıraktığımızda temiz olduğunu zannetsek te aslında küf oluşumuna davetiye çıkarıyoruz. Bunun içinde banyo havalandırması oldukça önemlidir. Mutlaka duş sonrası banyonuzun havalandırmasını açıp banyonuzun nemli kalmasını engellemeye çalışmalısınız.

PEKİ YA BANYO SONRASI?

Hepimiz duş sonrası bornozumuzu veya bel havlusunu alıp vücudumuzu sıkı sıkı sarıyoruz. Banyoda doğru bildiğimiz yanlışlardan biride budur. Vücudunuzu sardığınız havlu vücudunuzun tahriş olmasına veya kaşıntı gibi problemler yaşamanıza neden olmaktadır. Bu noktada duş sonrası havluya sarılmak yerine vücudunuzu hafif hareketlerle havuyla kurulayın! Hemen arkasından vücudunuzu nemlendirmeyi unutmayın.

DUŞ İÇİN İDEAL SU AYARI

Duş alırken uzmanların uyarılarından en önemlisi de duş esnasında su sıcaklığı ne çok soğuk ne de çok kaynar olmalı! Çok sıcak ayarda aldığınız duş cildinizi kurutur ve çatlak oluşumlarına yol açar bu noktada sıcak ve soğuk ayarlarını iyi dengeleyip işi abartmamak gerekiyor.

DUŞ ALIRKEN SIRALAMA NASIL OLMALIDIR?

Duş alırken sıklıkla yapılan hatalardan biride hemen vücudu köpüklemektir. Ancak doğru düzen ilk saçları yıkamak daha sonra vücut temizliğidir. Bunun nedeni ise saç diplerinizdeki ölü deriler vücudunuzda kalabilir bu yüzden ilk önce açınızı daha sonra vücudunuzda saçınızdan dökülen ölü derileri de daha rahat temizlemek için 2. sırada vücüt temizliği yer almalıdır.

Kaynak: Elmaelma.com

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER