Dünyanın yeni yaşam şekli: ‘Sıfır Atık’!

Dünya nüfusu hızla artarken, buna bağlı olarak her yer kirleniyor…

Dünyanın yeni yaşam şekli: ‘Sıfır Atık’!

BEN HABER / AYSEL KAYARDI

Dahası sularımız kirleniyor, tükeniyor. Bunun önüne geçmek ise yine insanlara bağlı. Tek yol çevreyi korumaktan geçiyor

Tüketim alışkanlıklarının her geçen gün değişmeye başladığı günümüzde yeni bir yaşam akımıyla karşı karşıyayız: Sıfır Atık (Zero-Waste). Bu yaşam şeklinin temeli; çöp üretmemek ve böylece çöp atmamak… 
Dünyayı artık daha fazla yormamak için satın alırken tekrar tekrar düşünmeyi öneren bu yaşam şeklinde, mümkün olduğunca yeni ürünler alınmamaya çalışılıyor. Elimizde olanları tekrar kullanmayı, tamir etmeyi ve atıkları geri dönüştürmeye teşvik ediyor. 

BU HAREKET NASIL ORTAYA ÇIKTI?

‘Sıfır Atık’ hareketinin öncüsü ve sözcüsü, Bea Johnson'dır. Johnson, 10 yıldır eşi ve çocuklarıyla birlikte atık yaratmadan yaşıyor. Johnson, Sıfır Atık yaşamı şöyle tanımlıyor; "Sıfır Atık yaşam, atıkları hayatımızdan mümkün olduğu kadar çıkarmayı hedefliyor. Elinizde eşyalara değil deneyimlere, sahip olmaktansa yaşamaya dayanan bir hayat oluyor."

TREND HALİNE GELDİ

Johnson, zerowasterhome.com isimli internet sitesinden, ‘Sıfır Atık’ yaşama dair öneriler paylaşıyor. Konu hakkında uzmanlaşan Bea Johnson, üniversitelerde konferanslara katılıyor ve bir de kitabı bulunuyor. Sıfır atık yaşamın bu denli duyulmasıyla, özellikle Avrupa’da hızla yaygınlaşan ‘Sıfır Atık’ marketler açıldı. Almanya, Danimarka, İsveç, İrlanda, İspanya, İtalya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde bu marketlerden görmek mümkün. Bu marketlerde ambalajlı hiçbir ürün satılmıyor. Herhangi bir kapta ya da şişede sunulan ürünlerin tamamı ise depozitolu, böylece yeniden kullanım teşvik ediliyor. Ürünler yerel üreticilerden temin ediliyor. Tüketiciler, kendi cam kavanoz veya bez çantalarıyla ürünleri alabiliyor. Yani ‘Sıfır Atık’ market konsepti, “Satın al, ürünü kullan, ambalajı çöpe at” döngüsüne bir alternatif üreterek, ambalaj kullanımını sıfıra indiren bir tüketim anlayışı yaratıyor.

TÜRKİYE'DE 'SIFIR ATIK'

Türk toplumu olarak aslında ‘Sıfır Atık’ yaşam felsefesini, eskiden beri bilmeden kullanıyoruz. Açık deterjan, açık sabun gibi temizlik malzemeleri satın aldığımız ürünler veya aktarlardan aldığımız baharatlar, bitkisel kozmetik ürünleri ve kuru meyveler bizlere pek de yabancı gelen şeyler değil. Ülkemizde ‘Sıfır Atık’ mağazalar yok ancak ambalajsız ürünler satan dükkanlar bulmak mümkün.

‘SIFIR ATIK’ İÇİN KÜÇÜK İPUÇLARI: 

Siz de dünyaya verdiğiniz zararları aza indirgemek istiyorsanız, ‘Sıfır Atık’ yaşam için size küçük bir rehber oluşturduk. İşte o maddeler: 

1. Öncelikle alışverişlerinizi market yerine pazardan yapmayı tercih etmelisiniz.
2. Poşet kullanmamak için yanınızda daha çok kullanabileceğiniz bez çantalar taşımalısınız.
3. Pet şişede su almamak için yanınızda cam matarada su taşımalısınız.
4. Sadece ihtiyacınız olanı almalısınız. Gereksiz tüketimden uzak durmalısınız.
5. Diş fırçası, tarak gibi kişisel bakım eşyalarınız plastik yerine ahşap, bambu gibi doğada çözülebilen maddelerle değiştirmelisiniz.
6. Oda kokusu, parfüm, deodorant gibi ürünleri kendiniz bitkisel maddelerle yapabilirsiniz. 
7. Mutfakta plastik ürünler yerine cam ürünleri tercih etmelisiniz. 
8. Tek kullanımlık bardak, çatal, kaşık gibi ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız. 
9. Temizlikte ağır kimyasallar yerine sirke, karbonat gibi doğal maddeler kullanmalısınız.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER