banner51

Doymuş ve trans yağlar Alzheimer'ı tetikliyor

Alzheimer'dan korunmak için sağlıklı beslenmenin önemine vurgu yapan uzmanlar, aşırı trans yağ tüketiminin Alzheimer'a neden olabileceğini söyledi

Doymuş ve trans yağlar Alzheimer'ı tetikliyor

Medical Park İzmir Hastanesi Nöroloji Kliniği'nden Uzm. Dr. Nurşen Borand, "Nöronların sağlıklı yaşlanabilmesi için yaşam tarzı çok önemli. Doymuş ve trans yağ tüketiminin azaltılması, çeşitli sebze ve meyvelerin, çok renkli salataların tüketiminin arttırılması, B ve D vitamini eksikliklerinin giderilmesi, toksik ve ağır metal alımından kaçınılması beynimizi sağlıklı tutmaya yardımcı olacaktır." dedi.

Alzheimer hastalığının halk arasında bunama olarak tabir edilen demans hastalığı yelpazesi içinde en sık görülen hastalık olduğunu belirten Borand, "Türkiye Alzheimer Prevalans Çalışması sonuçlarına göre, toplam bunama prevalans oranları, 80 yaş üstü erkeklerde yüzde 20, kadınlarda ise yüzde 25 olarak saptanmıştır." dedi.

Normal yaşlanma süresince beyinde yapısal değişikliklerin olduğunu ancak bilişsel yetilerde belirgin bir kayıp olmadığını söyleyen Borand, "Alzheimer hastalarında kayıp sıklıkla bellek alanında kendini gösterir. Eşyalarını kaybetme, koyduğu yeri unutma, konuştuğunu sık tekrarlamalar, ocağın altını açık unutma, alışverişte eşyaların veya para üstünün unutulması gibi sorunlarla karşılaşılır. Günlük aktivitelerde bozulma, önceden kazandığı becerilerin kaybı görülür. Davranışsal bozulma sıklıkla eşlik eder. İlerleyen dönemlerde düşünce bozukluğu da eklenebilir." dedi. Alzheimer'ın bilinen kesin bir tedavisi olmadığının altını çizen Borand sözlerine şu şekilde devam etti: "Ağızdan ve bant şeklinde ilaç uygulamaları şeklinde semptomatik tedavi yaklaşımları vardır. Bu tedaviler hastalığın gidişine veya eşlik eden hastalıklarına göre seçilir."

KÜLTÜREL AKTİVİTELER TEDAVİYİ OLUMLU ETKİLİYOR
Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmada bir takım aktivitelerin faydalı olabileceğini belirten Borand; "Hafif egzersizler, kültürel faaliyetler, yap-boz tarzı oyunlar tedavi sürecine katkı sağlıyor. Bu tip yardımcı yöntemler kendine güven duygusunu geliştirir. Hastanın uyumunu sağlar ve hayatın içinde kalmasına yardımcı olur. Bakıcı yükünü azaltır." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER