Dar iç çamaşırı giymek sperm kalitesini...

Sperm kalitesini artırmak için ne yapılmalıdır?

Dar iç çamaşırı giymek sperm kalitesini...

Sperm kalitesini artırmak için erkeklerin dar iç çamaşırından uzak durması gerek.

Erkekler sperm kalitesini nasıl artırır? Sperm kalitesini artırmak için ne yapılmalıdır? Erkeklerin sperm kalitesini artırması için dar iç çamaşırından uzak durması gerek. Pek çoğumuzun yaşamı artık stres üzerine kurulu. Bazen stres sorunları psikolojik rahatsızlıkları etkilediği gibi erkeklerde sperm düşüklüğüne de neden oluyor. Yoğun stres sperm kalitesinin düşmesinde yüzde 47 oranında etkili. Peki sperm kalitesini artırmak için neler yapmak gerekir? Sorunuzun cevabını içeriğimizden görebilirsiniz.

 YOĞUN BASKI VE STRES ÇOCUK YAPMAYI ETKİLİYOR

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, İsrailli araştırmacılar tarafından, yaş ortalaması 32 olan erkeklerden elde edilen 11 bin sperm örneğinin incelendiği araştırmanın sonuçları hakkında şu bilgileri verdi: “Yumurtanın döllenmesinde sperm hareketi çok önemli ve sperm hareketinde yavaşlama doğal yollardan gebelik şansını düşüren en önemli etkenlerden biri. İsrailli bilim adamları yoğun baskı ve stress altındaki erkeklerde sperm hareketinde ciddi bozulmalar geliştiğini gösterdiler.

YAŞAM TARZINDA ACİL DEĞİŞİKLİK ŞART

Yaşam tarzında acilen bir değişim olmazsa gelecekle ilgili endişelenmemiz gerek. Daha önce yapılan çalışmalarda sabun, güneş yağı ve plastikte spermi etkileyen kimyasalların varlığı bulunmuştu. Bu fiziksel faktörler yanında stress / kısırlık ilişkisi de çok kuvvetlidir. Adeta bir kısır döngüdür. Spermle ilgili problemler yaşayan erkek, kendini güçsüz hisseder hatta partneriyle ilişkisi bile bozulabilir. Bu da stress seviyesini yükseltir.

SAĞLIKLI SPERM İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

-Sağlıklı vücut ağırlığında olmak

-Sigarayı bırakmak

-Aşrı alkol tüketmemek

-Dar iç çamaşırlarından uzak durmak

-Yeterli uyku

-Stresten kaçmak

-Sağlıklı egzersiz yapıp, fit kalmak.

Kaynak: elmaelma

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER