banner9

Çocukları Şımartan 7 Yanlış Davranış

Çocuğunuzun şımarık davranışlarının altında yatan nedenlerin sizin davranışlarınız olduğunu biliyor musunuz? Aslına bakarsanız sadece şimdiki davranışlarını değil bütün yaşantısını etkiliyorsunuz.

Çocukları Şımartan 7 Yanlış Davranış
Onları Sürekli Mutlu Etmeye Çalışmak 
Hayat bir peri masalı değildir. Çocuklarınızı hayatın zorluklarına bir peri masalıymış gibi davranarak hazırlayamazsınız. Bırakın düşsünler, kalksınlar, arada bir incinsinler... Bu şekilde karakterleri güçlenecek.
 
Şikayet Ettiklerinde Onları Desteklemek 
Çocuğunuz, öğretmeni ya da başka bir otoriteyle ilgili şikayet ettiğinde hikayenin tamamını duymadan gardınızı alıp koruyucu görevini üstleniyorsanız hata yapıyorsunuz. Objektif olun. Önce çocuğunuzu dinleyin, sonra ilgili kişiyi.
 
Öfkeye Öfkeyle Karşılık Vermek 
Çocuğunuz öfke nöbeti geçirirken öfkeyle karşılık veriyorsanız kötü davranışını onaylıyorsunuz demektir. Sakin olun ve öfkesinin nedenini anlamaya çalışın.
 
Her Şeyi Ödüllendirmek 
Çocuklar rutin davranışlara alışırlar. Sabah uyanıp kahvaltı ederler, oyuncaklarıyla oynarlar, televizyon izlerler. Onlara bir gün kahvaltılarını etmeleri için ödül verirseniz her gün aynı şeyi beklerler. Bu yüzden bir ödül verirken onun bir seferliğe mahsus olduğunu hatırlatın.
 
Çok Fazla Yardım Etmek 
Çocuklarınıza yardım etmek istemenize anlıyoruz ancak her şeyi siz yaparsanız bu onları tembelleştirir. Televizyonunu açmayın, suyunu getirmeyin, diş fırçalarına macunu siz sürmeyin. Çünkü her zaman bunları yapmak için etrafında olmayacaksınız. Onları hayata hazırlamak istiyorsanız bırakın yaşları doğrultusunda işlerini kendileri halletmeyi öğrensinler.
 
Sürekli Kazanmalarına İzin Vermek 
Evinde sürekli kazanmasına izin verirseniz dışarıda da durumun böyle olduğuna inanacak ve her kaybettiğinde yıkılacak. Çocuklarımıza kaybetmenin direnç ve çalışkanlık gibi erdemler kazandırdığını öğretmeliyiz.
 
Anlaşmazlıklarına Müdahale Etmek 
Çocuklarınıza rehber olun. Ancak bırakın kendi küçük anlaşmazlıkları ve yüzleşmeleriyle kendileri başa çıksınlar. Böylece kendilerinin ve karşısındakilerin hislerinin daha farkında bireyler olacaklar. Paylaşmayı, adil olmayı ve insanlara eşit davranmayı öğrenecekler.
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2016, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER