Canan Karatay'dan iftar ve sahur önerileri

Ramazan'da Karatay diyeti yapanlar nasıl beslenmeli? Canan Karatay'ın iftar ve sahurda ne yemeli sorusuna verdiği yanıtları sizler için derledik.

Canan Karatay'dan iftar ve sahur önerileri

Canan Karatay'ın iftar ve sahur menüsü örneklerini sizler için derledik. Karatay Diyeti ile ün salan Prof. Dr. Canan Karatay'ın Ramazan'da nasıl beslenmeli sorusuna verdiği yanıtlar ile Karatay diyet örnek iftar ve sahur menüsü listesi elmaelma.com'da. İster Karatay diyeti yapın isterseniz Ramazan'da Karatay diyetine göre oruç tutmak isteyin yapmanız gereken ilk şeyin Ramazan'da sahurları atlamamak olduğunu unutmayın. Canan Karatay Ramazan diyetinde sahurları atlamak karaciğer ve pankreası yorup yağlandırdığı için önerilmiyor. Canan Karatay'a göre Ramazan'da sahur kahvaltı öğünü yerine geçiyor ve son derece sağlıklı ve doyurucu olmak zorunda. 

Canan Karatay sahur diyetiyle ilgili şunları söylüyor:

"Kahvaltı 24 saat içinde en önemli öğündür. Son derece kuvvetli, sağlıklı doyurucu olmalıdır. Mutlaka sağlıklı ve güçlü protein, sağlıklı yağ ve karbonhidratlar doyuncaya kadar yenmelidir."

CANAN KARATAY SAHUR MENÜSÜ ÖRNEĞİ

Prof. Dr. Karatay, sahurda tereyağında pişirilmiş 2 yumurta, 1 avuç içi kadar beyaz peynir, 1 çay bardağı kadar ceviz içi, 10-15 zeytin ya da bir avuç içi kadar ramazan pidesinin içine tereyağı, peynir, domates, salatalık eklenerek yenilebileceğini öneriyor. 

KARATAY DİYETİ SAHUR MENÜSÜ YASAKLILAR LİSTESİ 

Karatay diyetine göre, sahurlarda bol süt, şekersiz çay, ayran içilebilir. Bir Türk kahvesi fincanı taze sıkılmış meyve suyu karbonhidrat ve günlük C vitamini kaynağı olarak yeterli olacaktır. Fazlasına ise gerek yok. Ayrıca tatlı, bal, reçel gibi yüksek glisemik indeksli karbonhidratlar yenmemelidir. Susamaya neden olurlar.

KARATAY DİYETİ İFTAR MENÜSÜ

Prof. Dr. Canan Karatay, iftarda neler yiyelim sorusuna ise şöyle cevap veriyor0 "Oruç sulu çorbayla açılabilir. Sonrasında sulu etli tencere yemekleriyle devam edilebilir. Yemeklerin bol köy tereyağıyla pişirilmesi gün boyu yeterli enerjiyi de sağlayacak, ayrıca her türlü tencere yemeğimize unutulmaz lezzet katacaktır. Ayrıca cacık, bol sızma zeytinyağı, kristal kaya tuzu ve naneyle hazırlanabilir.

RAMAZAN'DA SUSUZLUĞU ALAN BİTKİ

1 kase yoğurt, yemeğin yanında nane eklenerek tüketilebilir. Ayrıca salatalara, taze turp eklenip yenmesi de susuzluğumuzu alır.

ORUÇ TUTARKEN KENDİNİZİ HALSİZ HİSSEDİYORSANIZ....

Canan Karatay ramazan boyunca da zeytinyağını sofralarımızdan eksik etmemeniz gerektiğini söylüyor. Özellikle oruçluyken kendini enerjisiz, uykusuz, yorgun hissedenlerin mutlaka sahurda zeytinyağı ve zeytinden destek alması gerektiğini söyleyen Karatay, bu sayede gün içinde insanların kendilerini daha dinç hissedeceklerinin altını çiziyor.

ZAYIFLAMAK İÇİN ORUÇ TUTMAYIN

Ramazanda kimilerinin oruç tutarken zayıflamayı amaçladığını da söyleyen Karatay, bunun doğru olmadığının altını çiziyor. Vücudu aç bırakarak kilo vermenin yanlış bir yöntem olduğunu açıklayan Canan Karatay, sahurda ve iftarda vücudun ihtiyacından az olanı yiyip kendini aç bırakarak kilo verenlerin, verdikleri kiloları ramazanın ardından hızla ve fazlasıyla geri alacağının altını çiziyor.

Vücudun aç bırakılması durumunda pankreas ve karaciğer başta olmak üzere organlarımız üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ekleyen ünlü doktor, bunun organların yağlanmasına neden olabileceğini de söyleyerek orucu zayıflamak için tutanları uyarmayı da ihmal etmiyor.

KARATAY DİYETİ SAHUR VE İFTAR ARASINDA NELER YENMELİ?

iftardan sahura kadar geçen sürede sürekli yemek yemenin doğru olmadığını zaten biliyoruz. Canan Karatay da bu durumu açıklıyor ve midenin gereğinden fazla yorulmaması gerektiğini, vücudun gün boyu eksik kalan su ihtiyacını karşılamanın çok daha önemli olduğunu söylüyor.

Hazımsızlık ve kan şekeri dengesizlikleri gibi durumlara yol açan ağır tatlılardan uzak durulması gerektiğinin altını çizen Karatay, iftarla sahur arasında ağzını tatlandırmak isteyenlere taze ve doğal meyveler, limonlu ve şekersiz olarak içilecek çaylar ya da ayranı öneriyor.

Kaynak: Elmaelma.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER