Büyük göğüslü olmanın zorlukları!

Meme küçültme ameliyatı sadece fiziksel güzellik için değil aynı zamanda sağlık içinde yaptırılıyor! İşte meme küçültme ameliyatı hakkında merak ettikleriniz!

Büyük göğüslü olmanın zorlukları!

Estetiğin son zamanlarda her ne kadar popüleritesi artmış olsa da sadece güzellik ve dış görünüş için tercih edilmiyor. Özellikle estetik deninde göğüslere silikon yaptırma gibi çeşitli göğüs estetikleri aklımızda belirse de aynı zamanda sağlık içinde estetik tercih edilmektedir. Özellikle büyük göğüslü kadınların göğüslerini küçülttürmek istemesi görünümünden ziyade çeşitli sağlık sorunlarınıda beraberinde getirmesinden kaynaklanmaktadır. Plastik, Rekonstrüktif  ve Estetik Cerrah Doç Dr. Karaca Başaran konu ile ilgili bilgiler verdi.

HAREKET ETMEYİ KISITLIYOR!

Birçok kadın için büyük memeler, bir dizi fiziksel ve estetik problemler yaratır.Bunlar arasında: kronik sırt ağrısı, baş ağrıları, solunum problemleri, postür bozukluğu, boyun ağrısı, deri tahrişi, sütyene bağlı derin ve ağrılı oluklaşmalar vardır. İri memeler, hastaların yaşam tarzı seçimlerini de etkileyebilir. Fiziksel aktivite, spor ve egzersizi zorlaştırarak hareketli yaşamı azaltabilir, kilo alımına yatkınlık yaratabilir. Meme küçültme ameliyatları, sadece estetik ameliyat olarak değil, yaşam kalitesini arttıran fonksiyonel ameliyatlar olarak görülmelidir.

AMELİYAT ÖNCESİ KAPSAMLI MUAYENE YAPILIYOR

 Meme küçültme ameliyatı sırasında, cerrahınız, memeden yeterli miktarda yağ, meme dokusu ve deriyi alır, sizin ihtiyaç ve isteğinize göre uygun meme boyut ve şeklini oluşturur. Meme küçültme cerrahisinde, tanımlanan birçok cerrahi teknik vardır. Yapılan çalışmalarda, meme küçültme ameliyatları estetik cerrahlar tarafında yapılan tüm işlemler arasında hasta memnuniyeti açısından sürekli ilk sırada yer almaktadır. Amerika Plastik Cerrahlar Derneği’nin meme küçültme cerrahisi yapılmış hastalar üzerinde, yakın zamanda yaptığı bir ankette katılımcıların %95’inden fazlası gerekli olması durumunda tekrar cerrahiyi tercih edeceklerini bildirmiştir. Bu aydınlatıcı istatistik medikal ve estetik yararları olan meme küçültme cerrahisinin popülaritesinin artmaya devam edeceğine işaret etmektedir.

Meme küçültme ameliyatı talep eden hastalarda, ameliyat öncesi kapsamlı bir muayene yapılmalıdır. Gerekli radyolojik tetkikler yapılmalı, ameliyathane şartlarında, kişiye özgü planlama yapılmalıdır. Genel olarak ağrısız ve iyileşme süresi kısa olan bu ameliyatlardan sonra, sosyal hayata ortalama 10 gün içinde dönmek mümkün olmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER