banner9

Bu Yılın 'In' Besinleri

İşte bu yılın ‘’in’’ ve ‘’out’’ besinleri…

Bu Yılın 'In' Besinleri

BURÇİN ÇELİKEZER / BEN HABER

Merhaba sevgili Ben Haberciler.
Bu ay köşemde size en favori besinlerimden bahsetmek istedim. Tartışmasız bugün hepimiz biliyoruz ki sağlığımız veya hastalıklarımız, yaşam kalitemiz, hatta cildimiz ve vücudumuzun nasıl göründüğü bile beslenme şeklimize ve yaptığımız doğru besin seçimlerine bağlı.
 
Fakat öte yandan da şöyle de bir sıkıntı ile karşı karşıyayız. Beslenme bilgisi olmayan, konu ile ilgili üniversite lisansı olmayan pek çok kişinin, bilimsel olmayan yanlış dolu, hatta ve hatta uydurma bilgiler verip tam bir kafa karışıklığı ve sağlıkla ilgi riskler yaratması… Bugün medya veya internette duyduğumuz veya okuduğumuz dataların yüzde 50'sinin kesinlikle bilimsel olarak kanıtlanmamış olduğu, yüzde 25'inin hala araştırılan, net olmayan bilgiler olduğu, sadece yüzde 25'inin doğru ve bilimsel gerçekle bağdaşır olduğunu size bildirmek isterim.
 
Şimdi bilimsel doğrulara dayalı, bu yılın en favori besinlerinden olan amarant badem sütü, yeşil kahve, goji berry, chia tohumu ve beyaz çayı gelin size bir anlatayım ve sağlığınız için mutfağınızda bulundurmanızı rica edeyim.
 
 
AMARANT: Süper tahıl diyebiliriz. Yüksek protein içeriklidir. Kinoa'ya benzer besin değerleri vardır ama protein içeriği daha yükseltir. Pek çok tahılda mevcut olmayan lizin aminoasidini içermesi, amaranta "tam protein" kaynağı özelliğini kazandırır. Lif içeriği sayesinde bağırsaklara oldukça faydalıdır. Kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir. Aynı zamanda kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, B2 vitamini, folik asit, fosfor, potasyum ve çinko açısından da oldukça zengindir.
 
 
BADEM SÜTÜ: Badem sütü, vejetaryenler, inek sütünün tadını sevmeyenler veya intoleransı olan bireyler tarafından sıklıkla tercih edilmeye başlayan bitkisel bir süt çeşididir. Özellikle 2015’te yıldızı oldukça parladı. Bir bardak badem sütü sadece 40 kaloridir. Yüksek protein içeriğine sahiptir ve kemik sağlığınızın korunmasına da yardımcı olur. İçerdiği E vitaminiyle hücre zarını korur ve cildi güzelleştirir, selenyum içeriğiyle de hem bağışıklığınızı güçlendirir hem de tiroit metabolizmanızın sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 
 
YEŞİL KAHVE: Yeşil kahvenin etki mekanizmasını içerisindeki klorojenik asit oluşturuyor. Klorojenik asit kilo verdirir diye bilinse de gerekli doza kahve içerek ulaşılamayacağı için bu doğru değildir. Ancak bu asit, diyabet, kalp-damar hastalıkları ve kanser başta olmak üzere pek çok kronik metabolik hastalığa, Alzheimer ve Parkinson gibi önemli nörolojik hastalıklara karşı da korunma sağlaması açısından 2015’in en iyi besinlerindendir
 
 
GOJIBERRY (Kurt üzümü): İçeriği en güçlü antioksidan meyvedir.2015’in en önemli en değerli kuru meyvesidir. Kanı temizler, kan basıncını düşürür, kalp hastalıklarına karşı da koruyucudur. Kansere karşı savaşan en doğru kuru meyvedir. 18 tane aminoasidi, 6 vitamini, 11 minerali, 21 izelementi sayesinde süper antioksidandır.
 
 
CHIA TOHUMU: Kan şekerini düzenlediği için başta diyabet hastaları ve şeker regülasyon bozukluğu olan kişiler için tavsiye edilen çok değerli bir bitkidir. Chia tohumu sayesinde sindirim sistemi daha düzenli çalışır. Kabızlığı önler.
Omega 3 içerir. Bu yağ asitleri beyin ve kalp sağlığı için çok önemlidir.
 
İçeriğinde barındırdığı kalsiyum, kemiklerin güçlü kalmasını sağlar. Günlük fosfor ihtiyacınızın yüzde 30'unu 2 çay kaşığı chia tohumu ile karşılayabilirsiniz.
 
Kolesterol içermez. Lif içeriği yüksek olduğu için uzun süre tok tutar. C vitamini açısından portakaldan daha zengindir.
Demir bakımından ıspanaktan daha zengindir. Metabolizma hızını arttırır.
 
 
BEYAZ ÇAY:  Beyaz çay, yeşil çay ya da siyah çay gibi soldurma, fırınlama, kurutma ve fermentasyon işlemlerinden geçmediği için çok daha sağlıklı ve faydalıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Erken dönemlerde kansere neden olan hücre mutasyonlarını engeller. Çok yüksek oranda antioksidan içerir. Tansiyon ve kolesterolü düşürür. Virüs ve bakterilere karşı etkisi yeşil çaydan daha kuvvetlidir. Çok düşük oranda kafein içerdiği için, kafeinin zararlı etkilerinden korunmayı sağlar. Zayıflamaya yardımcı olur. Florit içeriği zengin olduğundan dişlerde plak ve çürük oluşmasını önler. Yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalara karşı engelleyicidir. Pürüzsüz güzel ve bir cilt için etkilidir. Cilt hücrelerinin yenilenmesini destekleyici özellikleri vardır. Osteoporozda faydalıdır. Ayrıca C ve K vitaminleri içerir.
 
2015'te "out" besinler
 
Altın çilek
Ahududu ketonu
Spiriluna
Bulgur 
Kayısı
Yeşil çay
 
Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER