Bu meyve mucize yaratıyor!

Görünüşü ile üzüme benzeyen turna yemişi farklı şekillerde tüketimi bulunuyor

Bu meyve mucize yaratıyor!

Antioksidan zengini olan bu meyvenin şaşırtan faydalarını derledik.

Ülkemizde Karadeniz bölgesinde yetişen turna yemişi kurutulup veya meyve gibi çiğ olarak yenebiliyor. Çeşitli tüketme şekilleri bulunan görünüşü üzüme benzeyen turna yemişinin sağlığa olan fayladaları saymakla bitmiyor! Sizin için turna yemişi hakkında hazırladığımız yazıyı okuyarak faydalarını öğrenebilirsiniz. 

MUCİZE YARATIYOR!

Yapılan araştırmalar sonucunda bu meyvenin tüketiminin antibiyotik kullanımını azaltabileceğini ortaya koyuldu. Turna yemişi bakterilere karşı savaşarak ağzımızdaki bakterilerin dişlere yapışmasını önleyerek antibakteriyel etki yaratır ve diş eti rahatsızlıklarına karşı korur aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek, soğuk algınlığı ve gribe karşı koruma sağlar. Hafızayı güçlendirir. Böylece beyin hücrelerinin zarar görmesini engelleyerek alzheimer ve felç risklerine karşı koruma sağlar. En önemli özelliklerinden biri de idrar yolları enfeksiyonu üzerindeki etkisidir. İdrar yollarını temizler. İdrar söktürür. Kadınların menopoz öncesi yaşadıkları idrar yolları enfeksiyonlarına karşı da koruma sağlar.

Turna yemişinin bol antioksidan içermesi ve anti aging özelliği göstermesi yaşlanmayı geciktirir. B ve C vitamini içeren turna yemişi antioksidan içerdiği için vücudumuza zarar veren serbest radikallerle savaşarak yaşlanmayı geciktirir. Zararlı bakteriler mide duvarına yapışmasını engelleyerek mide rahatsızlıkları riskini azaltır. Kandaki iyi kolesterolü arttırarak kalp sağlığını da korumaya yardımcı olur. Turna yemişinde kalsiyum bulunur. Kemik sağlığını korumak için günde 1 bardak turna yemişi suyu içilmesi tavsiye edilir. Yüksek antioksidan seviyesi ile damar daralması, kolesterol ve koroner gibi kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kansere karşı büyük bir koruyucudur.

Kaynak: Elmaelma.com

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER