Botoks nedir, yan etkileri var mıdır?

Yaş ilerledikçe çeşitli nedenlere bağlı olarak bazı deformasyonlar ortaya çıkar. Bu deformasyonların en dikkat çekeni ise kırışıklıklardır.

Botoks nedir, yan etkileri var mıdır?

Özellikle mimik kullanım oranı fazla olan, duyguları daha yoğun yaşayan kişilerde bu kırışıklıkların ortaya çıkış oranlarının daha yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Kırışıkların ameliyatsız, dikişsiz bir şekilde ortadan kaldırılmalarının yolu ise botokstur. İşte Karakucak Klinik tarafından sunulan Botoks Mersin işlemine dair bilgiler ve işlem detayları…

Botoks Nedir?

Botoks, yaş ilerlemesi ya da çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkların giderilmesi başta olmak üzere birçok sorunun giderilmesi veya önlenmesi amacı ile gerçekleştirilen ve cerrahi müdahale olmayan bir işlemdir. Bu işlem, bazı özel dolgu sıvıları aracılığı ile yapılmaktadır. Bu işlemi uygulanması, botulium toksini adı verilen özel bir sıvı ve iğne aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Botoks Mersin İşleminin Kullanım Alanları Nelerdir?
Botoks, yukarıda da belirtildiği üzere ciltte yaşlanma başta olmak üzere çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan kırışıkların hafifletilmesi veya tamamen ortadan kaldırılması amacı ile gerçekleştirilen bir işlemdir. Bilindiği üzere kırışıkların temel nedeni, yoğun mimik kullanımıdır. Mimik kullanımının yoğun olması, esneme – germe hareketlerinin yoğun olarak gerçekleştirilmesine, buna bağlı olarak cildin esnek yapısını kaybetmesine neden olmaktadır. Bu da “kırışıklık” kavramının ortaya çıkması için yeterlidir. Kaş arasında, göz çevresinde ya da dudak kenarlarında sorunsuz bir şekilde botoks uygulatmak mümkündür. Buna ek ellerde veya koltuk altlarında var olan aşırı terleme problemi de botoksla giderilebilmektedir. Ancak bu işlem yaptırılırken, işlem için seçilmiş olan doktor ve kliniğin profesyonelliğinden emin olunmalıdır.

Botoks Mersin Nasıl Uygulanır?

  • Botoks uygulaması, temel itibari ile dikiş veya kesik gerektirmeyen bir işlemdir. Bu işlem ile derinin altına enjekte edilecek sıvı için özel iğneler kullanılmaktadır. İşlemin uygulanış aşamaları ise aşağıda verildiği gibidir.
  • İlk olarak işlem uygulanacak olan bölge ve bölgenin gerektirdiği sıvı miktarı için doktor muayenesi gereklidir. Bu bağlamda doktorun profesyonelliğinden emin olmak gereklidir. Aksi duruma iyileştirilmek istenen bölgede daha büyük deformasyonlar meydana getirmek kaçınılmaz olacaktır.
  • Doktor seçimi yapılıp gerekli muayene olunduktan sonra işlem uygulanacak olan bölgenin 20 dakika önceden anestezi kremleri aracılığı ile uyuşturulmuş olması gereklidir. Bu sürenin temel nedeni, anestezi kremlerinin etkisini 20 dakika içerisinde anca göstermesidir. Aksi durumda krem henüz etkisini göstermediği için uygulanması da anlamsız olacaktır. Ki zaten botoks işlemi ağrılı bir yöntem değildir. Duyulacak ağrı minimum boyuttadır. Buna rağmen masaj konforunda gerçekleştirilmesi için krem uygulanması gereklidir.
  • İşlem yapılacak olan bölgenin temizlenmesi oldukça önemlidir. İyice temizlenmeyen ciltteki kir, zararlı maddeler küçük kanallar aracılığı ile deri altına girerek bazı sorunlar meydana getirebileceklerdir.
  • Enjeksiyon işlemi genel olarak 10 ila 15 dakika kadar sürmektedir. Yani kişilerin yalnızca 15 dakika sürecek bir işlem ile kırışıklıklarına veda etmeleri mümkündür.
  • İşlem tamamlandıktan sonra herhangi bir şişlik ile karşılaşmak mümkün değildir. Bu şişlik durumu genel olarak dolgu işlemlerinde görülmektedir. Oysa botoks, bahsi geçen sıvının küçük dozlar haline iğneler aracılığı ile deri altına enjekte edilmesi işlemidir.

Botoks Yan Etkileri Nelerdir?

Botoks Mersin işlemi, uygulayan Karakucak Klinik’ten alınan bilgilere doğrultusunda, daha önce de belirtildiği üzere hem çeşitli rahatsızlıkların tedavisi hem de kozmetik amaçlı kullanılan bir işlemdir. Yani kullanım alanı oldukça geniştir. Buna karşılık herhangi bir yan etkisinin bulunmadığını söylemek mümkündür. Yani işlem esnasında anlık his kaybı ya da morluk meydana gelmesi mümkündür. Ancak bu etkiler kısa süreli ve geçicidir.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2020, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER