banner51

Bilim insanlarından dünyayı plastiklerden temizleyecek keşif!

Plastik atıklar günümüzdeki en büyük çevre sorunlarından biri olarak kabul ediliyor. Son dönemde atılan plastik pipet yasağı gibi adımlar olumlu, ancak bu sorunu çözmek için yetersiz.

Bilim insanlarından dünyayı plastiklerden temizleyecek keşif!

Bu nedenle dünyanın her yerinden araştırmacılar plastik kullanımını ve atıkların etkisini azaltmanın yollarını arıyor.

Plastik poşet kullanımını azaltmaya yönelik tedbirlerden, bazı ambalajlardaki plastik oranının azaltılmasına bu büyüyen küresel probleme çözüm bulmak için çeşitli yollar deneniyor.

Son dönemde yapılan bir keşif ise bu yöntemlerin çoğundan daha fazla ümit vadediyor. Keşfedilen nadir bir mantar türü, plastikle beslenerek büyüyor. Bazı raporlara göre bu mantarın keşfi 2011 yılında, Yale Üniversitesi öğrencilerinin Ekvador’daki bir araştırma gezisine dayanıyor.

Pestalotiopsis microspora adı verilen ve Amazon’da bulunan mantar türü, poliüretan tüketerek yaşayabiliyor. Üstelik bunun için oksijene dahi ihtiyaç duymuyor.

NASIL KULLANILABİLİR?

Bu enteresan mantar türü, plastik çöp yığınlarının en altına yerleştirilerek plastik yığınlarını tüketmesi sağlanabilir.

Geri dönüşümü arttırmak, atıkları azaltmak için sarf edilen tüm çabalara rağmen ABD her yıl daha fazla plastik atık üretmeye devam ediyor. Üstelik yapılan bazı araştırmalar, plastik atıkların geri dönüşümünün aslında azaldığını gösteriyor.

Her yıl ABD’nin ürettiği plastik atık miktarının %3,8 arttığı, 2019 yılında yalnızca ABD firmaları ve tüketiciler tarafından 40 milyon ton plastik atık çıkarılacağı tahmin ediliyor.

National Geographic tarafından yapılan araştırmalar, son 60 yılda 8,3 milyar metrik ton plastik atık çıkardığımızı gösteriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER