banner51

Bazıları neden öfkeli?

Prof. Dr. Esra Engin yazdı...

Bazıları neden öfkeli?

Öfke sanıldığının aksine olumsuz bir duygu değildir. Öfkemiz, bizi ayakta tutan motivasyon kaynağı, doğuştan olduğu varsayılan, doğal yani otantik bir duygudur. Öfkeyi sevimsiz kılan ise onu gösterme biçimimizdir. Yani sıkça gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinde ve medyada şahit olduklarımız, öfkenin agresyon, saldırganlık şeklinde ortaya konmuş halidir. Yani öfke duygusunu gösterme biçimi, bizim sağlıklı ilişkiler sürdürüp sürdürmediğimizin bir göstergesidir.

Öfke önemlidir. Çünkü içinde çok şey barındırır. Değer verme, beklenti, hayal kırıklığı, halledilmemiş hüzün, kayıp duygusu, sınırlarının aşılması, anlaşılmamışlık… Çoğumuz öfke duyduğumuz kişi, durum, her ne ise onu çok önemsediğimizi fark etmeyiz. Sadece bizi hayal kırklığına uğratması ya da sinirlendirmesi şeklinde yorumlarız. Çokça da “Nasıl olur bunu bana yapar?” gibi söylemlerde bulunuruz. Oysa ona o değeri verenin biz olduğunu görmeyiz. Değer ve önem vermek beklentiyi, beklentinin gerçekleşmemesi hayal kırıklığını, hayal kırıklığı da öfkeyi doğurur. Öfkenin neye sebep olacağına ise biz karar veririz.

İnsanoğlu birçok duygu yanı sıra elbette doğası gereği öfke de hisseder. Bu gibi duyguları yaşadığını reddetmek, yok saymak da yine agresif davranışlar da olduğu gibi sağlıksız bir şekilde duygunun ifadesine neden olur. Bu durum pasif agresyon olarak adlandırılır ve olumlu bir ilişkiyi engelleyen yegane unsurlardan birisidir. Küsmek, konuşmamak, yok saymak bu gibi pasif agresif tutumlardır.

Duyguların bir enerji olduğunu düşünelim. Bu enerjinin çıkış yeri de bedenimizdir. Yaşadığımız duyguları yok sayarsak, bu enerji bedenimizin en hassas yerinde ortaya çıkar. Mide ülseri, ülseratif kolit, migren, kanser, egzama gibi birçok hastalık ile duygular arasındaki ilişkiyi değerlendiren araştırmalar da öfke gibi duyguların sağlıklı ifade edilmemesi etkilerinden bahsetmektedir.

İstediğimiz kadar inkar edelim, hal böyle olunca öfkeyi yaşamayan yok aramızda.Çünkü yaşamadığımızı söylemek anormal aslında. Bütün diğer duygular gibi öfke de bize ve sevdiklerimize iyi şekilde hizmet edebilir. Duygumuza yeteri kadar sahip çıktığımızda, fırtınalar estirmeden dilek ve isteklerimizi dile getirebilir, düşüncelerimizi ifade edebiliriz. “Bu durum benim canımı sıkıyor. Dikkat edersen sevinirim. Çünkü üzülüyorum” demek aslında bir öfke ifadesidir. “ Beni daha dikkatli dinlemeni istiyorum. Çünkü beni anlamadığında kendimi değersiz hissediyorum” bu da bir öfke ifadesidir. Görüldüğü gibi, kimseyi dağıtmadan parçalamadan, duygumuzu yok saymadan, dişlerimizi sıkmadan, yumruk yapmadan, küsmeden de öfke ifade edilebilir. Descartes’ in dediği gibi “öfke insanı atılgan yapabilse de, gücünü insanın kendisini sevmesinden alır.” Kendisine değer verebilen insanlar ancak öfkeyi kırmadan ve yok saymadan ifade ederler

Herkesin yaşadığı bu doğal duygu niye bazılarında daha yoğun varlık gösterir? Elbetteki çocukluk ve gençlik yıllarında duygusal ihtiyaçları anlaşılamamış, karşılanamamış olanlar, sosyal ve duygusal zekası çevresindekilerden daha yüksek olanlar, çeşitli kayıplar yaşayanlar, sürekli etrafındakilerden bir şey bekleyen, dünyanın kendi etrafında dönmesi gibi ütopik beklentileri olan insanlar diğer insanlardan daha yoğun yaşarlar öfkeyi. Travmatik hikayelerin yaşandığı coğrafyalarda yaşayanlar, adaletin olmadığı bir sisteme maruz kalanlar, kendisi aç iken ekmeğini hak ettiğine inanmadığı kişilerle paylaşanların da sosyal ilişkilerde diğerlerine göre daha öfkeli olması olasıdır.

Mesele öfkenin kendisi değil, öfkenin evrildiği kin, nefret, suçluluk, affetmeme, hoşgörmeme, bencillik ve son olarak öfkeden gözü kör olma hali sevgisizliktir.

Varın şimdi hep beraber düşünelim. Değer verdiklerimize, vermediğimizi söylediklerimize güzel güzel duygumuzu anlatmak varken, neden kinle, nefretle yaşayalım, sevgisiz kalalım….

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şükrü bas
Şükrü bas - 4 hafta Önce

Kalemine sağlık nice persembelere

Ümmühan Şahin
Ümmühan Şahin - 4 hafta Önce

Elinize, emeğinize, yüreğinize sağlık hocam! Ancak bu kadar güzel anlatılır.

Nadiye Tunç
Nadiye Tunç - 4 hafta Önce

Bir konu bu kadar güzel anlayıp anlatılır. Gerçekten gönülden tebrik ediyorum....

banner47