Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Bağışıklık sistemi; insan vücudunu hastalıklara karşı koruyan, zararlı mikrop ve hastalıkları fark edip yok etmeye çalışan bir sistemdir. Kış aylarında ve mevsim geçişlerinde bulaşıcı hastalıklar sıkça yaşanır.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin
Vücudumuzun bu hastalıklara karşı güçsüz kalmaması için yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Vitamin ve mineral bakımından zengin besinler tüketmek, kalori bakımından yüksek ve besin değeri açısından düşük gıdalardan uzak durmak gerek.
 
Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler
 
 
– C vitamininin yüksek olduğu portakal, limon, mandalina ve greyfurt gibi besinler bağışıklık sistemi açısından oldukça önemlidir.
 
 
– Vücudun günlük ihtiyacı olan 2,5 litre suyu içmeyi ihmal etmemek gerekir çünkü hastalıklara karşı vücudun savunmasız kalmaması için su çok önemlidir. Suya limon ve zencefil eklemek daha etkin hale gelir.
 
 
Yoğurt, ayran, kefir hastalıklara karşı oldukça etkindir. Günde 1 kase yoğurt yemek ya da 1 bardak ayran/ kefir içilmelidir.
 
– Çinko bakımından zengin besinlerde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bunları et, süt, yumurta, karaciğer ve deniz ürünlerinde bol miktarda bulabiliriz.
 
 
– Günde 1 bardak yeşil çay içmek hastalıklara karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 
 
 
Kaynak: Ekadınca.com
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2015, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER