banner9

Bağışıklığınızı Besinlerle Yükseltin

Kış aylarında gripten korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirin.

Bağışıklığınızı Besinlerle Yükseltin
BURÇİN ÇELİKEZER / BEN HABER
 
Sevgili Ben HABER okurları bu yazım doğal ve sağlıklı yollarla hastalıklardan korunmak isteyen herkes için.
 
Mevsim kış… Farkındasınızdır etrafınızda hasta kişilerin sayısı arttı. Aktif pek çok bakteri, mikroorganizma ve virüslerin saldırısı altındayız. Biliyorsunuz ki yakın çevremizde ya da aynı alanı paylaştığımız herhangi bir ortamda hasta bir kişinin varlığı neredeyse bizim de hasta olacağımızla eş anlamı taşıyor. Korunmak için yapabileceğimiz en önemli ve en kolay şey ise "DİYETİMİZİ DÜZENLEMEK…"
 
Pek çoğumuza diyet kelimesi aç kalmayı, harap bitap düşmeyi, bağışıklık sistemi çöküşünü, halsizliği hatırlatıyor. Halbuki DİYET demek bir gün boyunca sağlıklı yaşamın devamı için vücudumuza gereken yararlı, yeterli ve dengeli besinlerin ağız yoluyla alınması demektir.
 
DİYETİN ŞEKLİ ise alacağımız sonucu belirler. Bu sağlıklı olarak zayıflama da olabilir, herhangi bir hastalığa karşı tedavi amaçlı da olabilir veya tam da şu anda ihtiyacımız olduğu gibi bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yönelik olabilir.
 
Şimdi gelin hastalıklardan korunmak için diyetimizi nasıl düzenlemeliyiz ona bir göz atalım. Mevsim geçişlerinde ve kış soğuklarında bağışıklık sistemimizi güçlendirecek bir beslenme planında olmak, hastalıktan korunmanın en kolay yoludur.
 
 
ÖNERİLER:
 
Güne bol proteinli bir kahvaltıyla başlamak ilk adımdır; PEYNİR VE YUMURTA.
 
Hayvansal kaynaklı proteinler Demir, b12 ve çinkonun en iyi şekilde emilmesi için C vitamini şart; MAYDANOZ DEREOTU LİMON PORTAKAL veya KİVİ.
 
Bağışıklığın en önemli öncüsü beta Glukan mutlaka besin yoluyla vücudumuza girmeli; TAMTAHIL EKMEĞİ KARABUĞDAY. 
 
Omega 3 bağışıklık sistemimizin aktif çalışması ve devamlılığı için gerekli; SOMON, CEVİZ, KETENTOHUMU.
 
Enfeksiyonlara karşı direnci arttırmak için antibakteriyel özellikler içeren ve detoksifikasyonu destekleyen besinlerden destek almalıyız; ÇÖREKOTU, ZENCEFİL, ZERDEÇAL.
 
Kendimize taze sıkılmış sebze meyve sularından karışım hazırlayıp vitamin mineral desteği verebiliriz. KEREVİZİ, ISPANAK, HAVUÇ, YEŞİL ELMA, ZENCEFİL ve LİMONLA sıkıp mutlaka için.
 
 
D vitamini sağlam bir immün sistemin yapıtaşıdır; D VİTAMİNİ destekli SÜT veya organ etlerinden CİĞER, DALAK, BÖBREK, BEYİN veya BALIK.
 
Sebzeler vücuttaki her türlü zararlı madde veya bakterilerin doğal yolla yok edilip vücuttan atılmasında öncü maddeler içerirler, bu dönemde; BROKOLİ, KEREVİZ, PAZI.
 
Bitkilerin şifa gücünden destek alınmalıdır; YEŞİLÇAY, EKİNEZYA, ISIRGAN, KUŞBURNU, HAVLICAN, ZENCEFİL.
 
Bağırsak florası bağışık sistemimizin başladığı yerdir; KEFİR, YOĞURT.
 
 
Baharatlar ve çeşniler lezzet verirken immün sistemi desteklerler; SARIMSAK, KEKİK,KARABİBER, SUMAK, SİRKE.
 
Meyvelerden en işlem görmemiş C vitamini, magnezyum, çinko, beta karoten elde ederiz; YEŞİL ELMA, KİVİ, PORTAKAL, NAR.
 
Kemik iliğinin kan yapımını arttırmak, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, vücudun savunma kalkanını aktif etmek demektir; ISIRGANOTU TOHUMU, KEMİK İLİĞİ SUYU.
 
Bu öneriler sağlıklı yaşam ve güçlü bir bağışıklık için yapabileceğiniz en iyi, en kolay, en ucuz, en hızlı etki gösteren, HASTALIKLARA KARŞI KORUYUCU DİYET KURALLARIDIR. Uygulayınız.
 
Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER