Astigmata iyi gelen bitkisel tedaviler

Çok sık yaşanan görme problemlerinden biri olan astigmat için, astigmata iyi gelen bitkilerden faydalanılabilir. Ayrıca astigmata iyi gelen ev tedavileri de daha iyi bir görüş elde etmek için kullanılabilir

Astigmata iyi gelen bitkisel tedaviler

Astigmat Nedir?
Göz kusuru olmayan insanlarda korneanın önü, göz yüzeyine uyacak şekilde eğridir. Astigmatta ise bir alan, diğer alandan daha düzdür. Yani korneanın şekli yuvarlak değil, eğridir. Bu nedenle ışık korneadan retinaya geçmeye çalışırken korneanın düzensiz yüzeyi ışığı yanlış yönlendirir. Bu da bulanık görmeye neden olur.

Astigmatın en sık görülen belirtisi bulanık görmedir. Astigmatla başa çıkmak çok rahatsız edici ve zayıflatıcı olabilir. Kitap okumak ya da bilgisayar başında olmak gibi basit işlerde astigmat nedeniyle görüş sorunları ortaya çıkabilir. (4)

Astigmat hastalığı bitkisel tedavisi

Frengi otu: Bu bitki özellikle bulanık görme sonucu gözlerin ovuşturulmasıyla ortaya çıkan kaşıntıları gidermede etkilidir.

Gingko Biloba: Bu bitki, bir beyin ve omurilik arasında işlev görerek glokom ve maküler dejenerasyon risklerini azaltabilir.

Rezene: Rezenenin sulu ve iltihaplı gözler için özellikle yararlı olduğu söylenir. Bunun yanı sıra rezene tohumları astigmat tedavisinde de kullanılabilir.

Safran: Safran, rezene gibi birçok sık kullanılan bir bitkidir. Bu bitki özellikle yaşlı insanlardaki görme problemlerinin azaltılmasına yardımcı olur.

Yabanmersini: Bu bitki gözdeki en minik kılcal damarlardaki kan dolaşımına yardımcı olur. Ayrıca gözün çeşitli ışık seviyelerine uymasına yardım eden antosiyanositleri de içerir.

Yeşil çay: Yeşil çay, bilindiği gibi bol miktarda antioksidan içerir. Gözdeki koyu renkli halkaları ve göz çevresindeki şişkinliği azaltmada yardımcı olur.

Zerdeçal: Zerdeçal antiseptik özellikleri ile bilinir. Zerdeçalın bir başka faydası da göz merceğinin oksidasyonunu azaltmaya da yardımcı olmasıdır. Bilindiği gibi göz merceği oksidasyonu birçok göz probleminin nedenidir.

Üzüm çekirdeği: Üzüm çekirdeğinin tohumları gözleri için çok faydalı olan fitokimyasallar bakımından zengindir. Aynı zamanda gözlerin daha sağlıklı olması için gereken antihistamin ve antioksidan bileşiklerini bol miktarda içermektedir.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2019, 13:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER