Aşırı terlemenin tedavisi var mıdır?

Aşırı terleme yani hiperhidroz hastalığı sosyal hayatımızı ve psikolojimizi olumsuz şekilde etkileyen ve toplu ortamlarda bulunmaktan kaçınmalarına sebep olan bir hastalıktır. Çeşitli tedavi yöntemleri bulunan aşırı terleme sorunundan kurtulmanız kesinlikle mümkündür.

Aşırı terlemenin tedavisi var mıdır?

Aşırı Terleme Nasıl Olur?

Aşırı terleme rahatsızlığı özellikle ayaklar, avuç içleri ve koltuk altlarında anormal bir terleme şeklinde görülür ve söylediğimiz gibi hastanın sosyal hayatını olumsuz etkiler. Bazı dönemlerde kötü kokulara da sebep olabilir.

Aşırı terleme sorunu ile doktora başvuran hastalar neredeyse yere damlayacak şekilde terlemektedirler.

Aşırı Terlemenin Nedenleri

Aşırı terleme diğer bir deyişe hiperhidorz hastalığının ortaya çıkışında birden fazla etken vardır.

Bu etkenler;

  • Genlerimizle beraber gelen genetik bir rahatsızlık olması,
  • Daha önce yaşanan ve atlatılan rahatsızlıklar,
  • Tiroit hastalıkları yaşanması,
  • İnsülin direncinin olması

Şeklinde sayılabilir. Bu gibi rahatsızlıklar aşırı terleme sorunu yaşamamıza sebep olabilmektedir. Hastalara fizik muayene ile rahatlıkla tanı konulabilir.

Aşırı Terlemenin Tedavisi Var Mıdır? Nasıl Yapılır?

Aşırı terleme sorunu kaderiniz değil tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Üstelik bu rahatsızlığın bir de değil birden çok tedavi yöntemi mevcuttur.

Aşırı terleme için en çok kullanılan tedavi yöntemi botoks uygulamasıdır. Botoks uygulaması kişiyi yaklaşık 6 ile 8 ay arasında rahatlatmakta ve rahatsız olduğu terlemesini azaltmaktadır. Botoks uygulaması özellikle koltuk altı ve avuç içinde çok iyi sonuç vermektedir. Ayak tabanlarında ise daha yüksek dozlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Ayak tabanı terlemesinde kişi iyontoforez gibi çeşitli uygulamalarla rahatlatılmaya çalışılır.

Fokuslu ultrason ve iğneli radyofrekans gibi farklı tedavi yöntemleri de kol altı tedavisinde kullanılmaktadır.

Medikal tedavi yöntemleri ise ter önleyici losyonlar, kremler gibi uygulamalardır. Cerrahi tedavi istemeyen ya da cerrahi tedavi edilmesi riskli kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Cerrahi tedavi yöntemlerinin etkinliği kısıtlıdır ve geçici sürelidir.

Bütün bu tedavi yöntemleri ter bezlerini yok etmez ancak sinirsel anlamda size yardımcı olur. Sinir üretimini bloke edeceklerinden aşırı terlemenin önüne geçerler.

Aşırı terleme yani hiperhidroz tedavi yöntemlerinin sağlık açısından hiçbir zararı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Terleme için ameliyat yöntemlerinde olabilecek komplikasyonlar bahsettiğimiz yöntemlerde hiçbir şekilde oluşmaz ve hasta kişi sosyal hayatına rahatlıkla devam edebilir.

Aşırı Terleme Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Aşırı terleme tedavileri kişinin hayatını riske atacak kadar büyük işlemler değillerdir. Kişinin sosyal hayatında, iş hayatında özellikle psikolojik durumunda bozulmalara yol açacak kadar büyük oranlarda yaşanıyor ise tedavi edilmesi gereklidir.

Aşırı terlemek kaderiniz değildir. Bu rahatsızlıkla çeşitli yöntemlerle savaşabilirsiniz. Alanında uzman bir doktora danışarak size uygun tedavi yöntemini beraber belirleyebilir ve aşırı terleme rahatsızlığından kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Korkmanızı gerektirecek ya da uzun süreli işlemler değillerdir ve sosyal hayatınıza oldukça olumlu şekilde etki ederler. Tabiri caiz ise aşırı terleme hastalarını yeniden hayata döndürürler.

Bu içerik https://www.serdaryuce.com/ adresinden derlenmiştir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER