Aldatmak Tarihe mi Karışıyor?

Şüphesiz ki herkes sadık bir eş ister. ''Kimseye güven olmaz'' dediğimiz şu fani dünyada ''sadakat aşısı'' diye bir şey olsa, hayatımızın aşkına yaptırsak ve gönül rahatlığıyla aldatılma korkusunu geride bıraksak... Harika olmaz mı?

Aldatmak Tarihe mi Karışıyor?

RANA SİNEM AYTAŞ / BEN HABER

İlişki yaşayan iki insanın birbiri için söyleyebildiği en güzel söz “Sana güveniyorum” olsa gerek. Tabii bunu söyleyenleri sık sık görüyor ve duyuyoruz ama gerçekten söyledikleri gibi güveniyorlar mı birbirlerine? Gerçekten güveniyorlarsa neden ortada bırakılan cep telefonunun karıştırılmasından çıkan kavgalar bini aştı? Kendimizi kandırmayalım, güvenmek zor iş. Kabullenelim ki, buna ne gibi çözümler üretebiliriz onlara bakalım.

SADAKATSİZLİK NEDİR?
 
Bir kişi, ilişkisi içindeki bağlılığında sürekli ve samimi değilse tek eşliliğe sadık kalamıyorsa yaptığı şeye “sadakatsizlik” diyoruz. Tabii bunun gerekçeleri olarak birçok şey sayabiliriz. Saydık da...
 
 
İNSAN NEDEN ALDATIR?
 
“Aldatma” konusu açıldığında hemen hemen herkesin söyleyecek bir kaç lafı vardır. Bu konuda duyduğumuz ya da beynimize yerleştirdiğimiz klişeler de vardır elbette...
 
Sadakatsiz insan, kendine güveni olmayan insandır, aldatır.
 
Çiftler mutlu gözükse de aralarında mutlaka bir sorun vardır ve taraflar dışarıya yönelmişlerdir, biri birini mutlaka aldatır.
 
Artık ilişkisinde mutlu değildir, hisleri bitmiştir ama ayrılmaya cesareti yoktur, aldatır.
 
Etrafında çok fazla seçenek vardır, karşı koyamaz, aldatır.
 
Eşi/sevgilisi aldatıldığında affettiyse aldatan kişi aldatmaya devam eder. (Söz konusu durumlarda kurulan kadın koalisyonlarınca 'asla affetme tekrar yapar' şeklindeki sert çıkışların sebebi budur.)
 
Burada saydığımız ve sizin de okurken 'evet ya bu yüzden' dediğiniz aldatma sebeplerinin hepsi psikolojik. Peki ya işin başka bir boyutu varsa? Ya aldatan kişi aslında elinde olmadan kendisini buna yöneltecek bir hormon eksikliğine sahipse? Hatta o hormon eksikliğini gidererek en çapkın insanın bile dünyanın en sadık insanına dönüşebileceğini söylesek? 
 
SADAKAT AŞISI
 
Bilim adamları, hormon testleriyle ortaya çıkabilen gen çeşitlerinden hareketle, eksik hormonların ya da aldatmaya meyilli olmayı sağlayan genlerin üzerinde oynama yaparak kişinin çok eşliliğe yönelmemesini sağlamanın peşinde.
 
Çalışmalar başarılı olursa, aşı ya da ilaç tedavisi ile kişiye hormon takviyesi yapılabilecek. Böylelikle aldatmaya meyilli kişiler tek eşli bir yaşam sürdürürken zorlanmayacak. 
 
Hindistan Üniversitesi'nde 60 yılı aşkın bir süredir cinsellik ve romantik ilişkiler üzerine dünyayı bilgilendirmek için sağlam bir kaynak olan Kinsey Enstitüsü araştırmacılarından Biyolog Justin Garcia, araştırmalarını aldatmaya bilimsel bir dayanak oluşturmak için yapmadığını söylüyor. Garcia'ya göre bu çalışma, ahlaksızlığa açık kapı bırakmak ya da aldatmaya teşvik etmek için yapılmıyor. Her aldatan insan bu genlere sahip değil. Aslında çalışmadaki amaçlardan biri de, genetik olarak gerçekten çok eşliliğe yönelimi yüksek olanları belirleyip istekleri doğrultusunda tedavi ederek yardımcı olmak.
 
 
 
Avustralya Üniversitesi'nde Psikolog Dr. Brendan P. Zietsch, liderliğindeki bir araştırma grubu tarafından yapılan çalışmayı şöyle tanımlıyor: "Çalışmalarımız sonucu erkeklerin yüzde 60'ı, kadınların ise yüzde 40'ı sadakatsizliğe yönelme konusunda genlerinden etkileniyor. Ancak bu yüzde 50'lik bir etki. Geri kalan yüzde 50'lik etken kişinin değer yargıları ile ilgili. Genetik özellikler aldatmaya yüzde yüz sebep oluyor diye bir şey söz konusu değil ama biyolojik olarak varlığı da yok sayılamaz. Çalışmalarda daha çok aşama kaydederek, önümüzdeki yıllarda bu gen respektörleri ve hormonların oranlarını değiştirmek mümkün olabilir."
 
ALDATMANIN BİLİMSEL NEDENİ
 
Dopamin 
 
Memelilerin sadece yüzde 3 civarı tek eşlidir ve biz insanlar da bu kategoriye giriyoruz. Aldatmanın bilimsel sebeplerinden biri ve en ağır basanı, hormonal dengemizdeki Dopamin reseptörlerindeki gen kodu. 
 
Bunu daha basit bir dille açıklayalım: Dopamin; duyguları, hareketleri, zevk ve acı algılarını etkileyen beyin kimyasalıdır. Erkekler ve kadınlarda aldatma konusunda anahtar rolü oynayan bu gen; egzersiz, yemek yemek ve orgazm gibi zevkli aktivitelerden sonra salgılanır ve “mutlu hormon” olarak da bilinir. İşte bu gen kodları aldatma konusunda bize ilginç veriler sunuyor.
 
Bir araştırma, bu genin uzun çiftine sahip olan insanların kısa çiftine sahip insanlara göre partnerlerini daha çok aldattığını gösterdi. Dopamin'in uzun gen çiftine sahip olan yüzde 50 katılımcının aynı zamanda risk almaya ve alkol tüketimi gibi bağımlılık yapıcı davranışlara yenik düşmeye de daha eğilimli oldukları görüldü.
 
 
Vazopresin Hormonu 
 
Muhtemelen "Bir kere aldatan, hep aldatır" deyimi gerçek hayatta da karşılığını buluyor. Aldatma konusunda Vazopresin Hormonu seviyesi de etkin bir rol oynuyor. Mutluluk hormonu denilen oksitosine benzer olarak vazopresin, güven, empati ve sosyal bağları etkiliyor. 
 
Araştırmalara göre Vazopresin Hormonu seviyesi az olan canlılar çokeşliliğe daha yatkın oluyor. Bu araştırma Vazopresin'i direkt olarak bir tarla faresinin hormonal sistemine enjekte ederek, farenin tek eşliliğe yönelmesiyle kanıtlanmış.
 
Ayrıca; 2014'te, 7 binden fazla Finlandiyalı ikizi içeren bir çalışma, aldatan bayanların vazopresin reseptörlerini kodlayan gende bir değişiklik olduğunu, diğer bir deyişle düşük seviyedeki Vazopresin Hormonu'nun aldatmada etkisinin olduğunu gösterdi.
 
MADALYONUN DİĞER YÜZÜ
 
Aldatmanın sebepleri arasında genetik ve psikolojik faktörlerden bahsedilse de aslında bu davranış şekli ile ilgili en doğru açıklama, kişinin kendi değer yargılarından ve ikili ilişkilerle ilgili beklentilerinden geçiyor. Eşinin ya da sevgilisinin bir başkasıyla olma fikri eminiz ki kimsenin hoşuna gitmez. Hatta “şu aşı çıksa da rahatlasak” diyenleriniz bile olmuştur. Ama bazı ünlü çiftler, "Birbirimizi seviyoruz ve hayatı paylaşıyoruz. Ama bu bizim birbirimizin özgürlüklerini kısıtlama hakkı vermez" diyerek "açık evlilik" ya da "açık ilişki" yaşamayı tercih ediyor. Bu durum bazen çiftlerin uzun süre hatta hayat boyu birlikte kalmalarını sağlarken bazen de ilişkilerine zarar verip yıkıyor. 
 
İşte ikili ilişkilerdeki misafirleri konuk etmekten çekinmeyen ünlü çiftler...
 
Brad Pitt & Angelina Jolie 
 
 
Hollywood'un rüya çifti. Ama belli ki onlar pek de "tek eşli" değil. Jolie, 2011 yılında Almanya'da yayınlanan Das Neue Blatt adlı dergiye verdiği röportajda açık ilişkiye karşı olmadığını söylemişti. Geçmiş yıllarda hemcinsleriyle romantik ilişkiler yaşadığını da saklamayan Jolie "Sadakat bir ilişkide çok da olması gereken bir durum değil. Ne Brad ne de ben birlikte yaşamanın birbirimize zincirlenmek olmadığını biliyoruz. Hayatın hiçbir alanında birbirimizi kısıtlamayacağımızdan eminiz" diye konuşmuştu.
 
Tilda Swinton & John Byrne
 
 
Ünlü oyuncu Tilda Swinton ise açık ilişkiyi sadece savunmadı tam anlamıyla yaşadı. Swinton, 1985 yılında oyun yazarı ve ressam John Byrne ile birlikte olmaya başladı. Bu birliktelikten ikiz çocuk sahibi oldu. Ama ilerleyen yıllarda bu kez bir başka gençle Sandro Kopp ile flört etmeye başladı. 
 
Her ne kadar birçok kişiye göre "tuhaf" ya da "ahlaksız" olsa da Swinton'a göre bu ideal bir yaşam biçimi. Swinton bir süre önce ikiz çocuklarının babası Byrne ile birlikte İskoçya'da büyük bir evde yaşıyordu. O dönemde birlikte olduğu sevgilisi de zaman zaman gidip orada kalıyordu.
 
Beyonce ve Jay Z.
 
 
Müzik dünyasının en güçlü çiftlerinden biri Beyonce ve Jay Z. Görünüşe göre de küçük kızlarıyla birlikte çok mutlu ve aşk dolu bir hayatları var. Bu gerçeğin bir kısmı. Bir de madalyonun öteki yüzü var. İddialara göre ünlü çift, zaman zaman hayatlarını renklendirmek için yatak odalarına başka konuklar çağırıyorlar. Ama bu kadar da değil. Bazı zamanlarda Jay Z, başka kadınlarla küçük kaçamaklar yapıyor. Ama Beyonce, mutlu aile tablosunu yıkmamak için bu konunun üstüne çok fazla gitmiyor. Çift, haklarındaki bu iddialara yanıt vermemeyi tercih ediyor. 
 
Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2016, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER