Ağaçların şifası; Orman terapisi

Orman terapisi nedir diye merak ediyorsanız, aslında yeni bir keşif değil. Sadece bilimsel olarak tıp dünyası tarafından değerlendirilen bir terapidir

Ağaçların şifası; Orman terapisi

Eskiden şehir hayatına geçmeden önce yaşanılan hatta günümüzde hala yaşayan insanların içinde bulunduğu köy ortamı, ağaçlar, temiz hava, kısacası doğa atmosferi terapi için ideal yerler... Hatta günümüzde şehir hayatından, köy ve doğa ortamına tekrar dönüşün olduğunu söyleyecek olursak bilimsel verileri somutlaştırmış oluruz.

ORMAN TERAPİSİ NASIL KEŞFEDİLDİ?
1980'li yıllarda Japonya'da keşfedilen bir sistem. Orman terapisi birçok bilimsel araştırma sonucunda keşfedilen ve hayata geçirilen bir terapi sistemi. Japonlar orman terapisini “Duyularınızı uyandırın, zihninizi rahat bırakın” mottosu ile gerçekleştirmektedir. Yapılan araştırmalara göre, ormanlarda ağaçlar fitonsit maddesi salgılamakta. Fitonsit maddesinin insan sağlığı üzerinde olumlu ve rahatlatıcı bir etkisi olduğu kanıtlanarak, Japon Sağlık Bakanlığı tarafından “Orman terapisi” tıp literatüründe değerlendirilmesine karar verilmiştir.


 

ORMAN TERAPİSİ NASIL YAPILIR?

- Orman terapisi eğitimli bir terapist tarafından yapılmaktadır.
- Orman terapisi bir anlamda doğada yürüyüş yapmak diyebiliriz. 
- Sadece tek yapmanız gereken yürüyüş sırasında temiz havayı olabildiğince içinize çekmek.
- Bu terapiyi spor olarak düşünmeyin çünkü spor yapmaya odaklanırsanız terapinin rahatlatıcı ve huzur veren etkisini hissedemezsiniz. Bu aktivitede amaç meditasyon...
- Ormanın huzur veren ortamında derin derin nefes alıp verin. 
- Ağaçlara sarılın ve doğal kokularını içinize çekin
- Ormanın içinde, doğanın ortasında hem ruhunuzu hem de bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz
- Terapi sırasında ormanda hiç durmadan yürümenize gerek yok. 
- Dinlenmek için kısa aralar verebilir ve bu dinlenme sırasında oturabilirsiniz
- Orman terapisi sırasında tek yapmanız gerek sadece doğal güzelliklere odaklanmaya çalışın.

ORMAN TERAPİSİNİN SAĞLIĞA FAYDALARI
Yaşadığımız yüzyılda iş ve yaşam arasında koşuştururken yaşadığımız stres tabii ki yadsınamaz. Stres de bağışıklık sistemimizin düşmesiyle birçok hastalığa neden olmaktadır. İşte tam da bu noktada; Orman terapisi hem çok rahat bir şekilde uygulanabilecek hem de ruhunuzu, sağlığınızı ve zihninizi dinginleştirebilecek bir terapi sistemi diyebiliriz.

Türkiye'nin doğal güzellikler bakımından zengin bir ülke olması nedeniyle “Orman Terapisi” ile sağlığınızı korumak için bir adım atabilirsiniz.

ORMAN TERAPİSİNİN YARARLARI;

- Bağışıklık sistemini güçlendirir
- Stresi azaltır
- Tansiyonu dengeler
- Kan şekerini düşürür
- Depresyona iyi gelir
- Enerji seviyesini yükseltir
- Çocuklarda ve yetişkinlerde odaklanmayı artırır
- Uykusuzluğa iyi gelir

TÜRKİYE'DE DE 'ORMAN TERAPİSİ' DÜZENLENİYOR
Orman terapisi, Türkiye'de de birçok ilde uygulanmakta ve kamplar düzenlenmeye başladı. Hatta İstanbul'da geçtiğimiz yıllarda Deniz Akkaya, Nefise Karatay ve Akasya Asıltürkmen gibi ünlü isimler de bu kamplara katılarak orman terapisini deneyimlediler.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2019, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER