Adet sancısından böyle kurtulun!

Her kadın adet ağrısı yaşamıştır, bazılarımız çok ağır geçirirken bazılarımız çok hafif geçirir. Peki neden olur bu adet ağrıları ve nasıl geçer?

Adet sancısından böyle kurtulun!

Her kadının en sıkıntılı dönemleridir adet dönemleri, ekstra sinir, stres, mutsuzluk ve iştah açıklığı ile karşı karşıya kalırız! Adet dönemlerinde biz kadınlardan uzak durmakta fayda vardır! Ani ruh değişimleri, ağlamalar, mutsuzluklar ve tatlıya sarılmalar ve geçmeyen ağrılar... Peki nedir bu adet ağrısı neden olur ve nasıl geçer sizler için derledik! Bazen kanamadan önce başlayan, kanamanın yoğun olduğu günlerde daha yoğun hissedilen, karında ve rahim bölgesinde kramplar şeklinde ortaya çıkan sancıya 'adet sancısı' adı verilir. Adet sancısı sırasında hissedilen kramplara; mide bulantısı, ishal, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, çarpıntı, bel ve sırt ağrısı, yorgunluk, grip vb. hisler eşlik edebilir.

Yapılan araştırmalarda kadınların yaklaşık %50-60’ı adet döneminde az ya da çok ağrı duyduğunu ve bunların yaklaşık %25’i bu dönemde yaşam kalitelerinin olumsuz etkilendiğini, öğrenciler ise okul başarılarının düştüğünü ifade etmektedir.

ADET SANCISINA NE İYİ GELİR?

Ağrının sebebi genellikle rahim bölgesine yeterince oksijen gitmemesi olduğundan, bölgedeki kan dolaşımını hızlandıracak her şey adet sancısına iyi gelecektir. 

Sıcak uygulama

Gevşeme egzersizleri

Beslenme önerileri

Düzenli egzersizler

Kaynak: elmaelma.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER