7 günde bağışıklığınızı 7 kat güçlendirin

Bu yıl sonbaharın dönüşüm sürecinden yararlanarak kış aylarına girmeden sindirim sisteminizi tedavi ederek bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye, hastalanmadan ilaç kullanmadan, bir kış sezonu geçirmek için önlem almaya ne dersiniz?

7 günde bağışıklığınızı 7 kat güçlendirin

Sağlıklı Beslenme Uzmanı Burçin Çelikezer, Ben Haber okuyucuları için önemli bilgiler verdi.

Bence doğru beslenerek bedensel yatırım yapmanın tam zamanı! Çünkü şöyle bir etrafınıza bakarsanız bağışıklık sistemi düşük pek çok kişiyi kızarık gözler, akan bir burun, kısılmış bir sesle hapşırırken veya boğazından şikayet ederken görebilirsiniz. Peki daha önce hiç duydunuz mu? Bağışıklık sistemimiz için en önemli organın bağırsaklarımız olduğunu? Eminim pek çok kişi bağırsakların bu konudaki kıymetini ve bağışıklık sisteminin tedavisinin buradan başladığını bilmiyordur.

Öncelikle bağırsağımızı irite eden, yemek yedikten sonra gaz, şişkinlik, hazımsızlık oluşturan besinlerin ve beslenme şeklinin bağışıklık sistemimizi olumsuz etkilediğini bilmemiz gerekir. Bugünlerde bağırsağımıza özel bir beslenme planı ile sindirim sistemimizi arındırmamız ve probiyotik bakterilerle güçlendirmemiz lazım.

HEM ZAYIFLA, HEM ZİNDE KAL!

Sindirim sistemimizi sadece bir hafta süreyle arındırarak bağışıklık sistemimizi güçlendirmiş olmanın yanı sıra huzursuzluk ve stres şikayetlerinde de gerileme olacak, uyku kalitesinde hissedilir bir artış, tartıda kısmi kilo kaybı ve beyne giden kan akımında hızlanmaya bağlı olarak zindelik hali daha uzun süreli konsantrasyon, hafıza ve algıda güçlenmede yaşanacak pozitif değişimler arasında olacak. Sanırım denemeye değer.

1 HAFTALIK ARINMA SÜRECİNDE YENİLECEK SERBEST BESİNLER NELERDİR?

Amarant, karabuğday kinoa, mercimek, barbunya, maş fasulyesi, kırmızı fasulye, lor peyniri, süzme peynir, mozeralla, çökelek, probiyotik yoğurt, kefir, somon, sardalya ve hamsi balıkları, kuzu eti, yumurta, kereviz, kabak, biber, bal kabağı, patates, domates, pancar, ıspanak, pırasa, mantar, brokoli, lahana, maydanoz, marul, nane, dereotu, taze soğan, sarımsak, muz, kivi, ananas, mandalina, portakal, armut, badem, yer fıstığı, ceviz, fındık, zeytinyağı, zeytin, keten tohumu, zencefil, zerdeçal, sumak, çörekotu, kimyon, karabiber, tarçın, yeşil çay, ıhlamur, kuşburnu, ekinezya.  

Sadece serbest olan bu besinlerle geçireceğiniz tam bir haftanın sonunda günlük olarak alkali değeri yüksek, 2-2,5 litre su içip, probiyotik destek almak koşulu ile hem arınmış, sindirim kanalını dinlendirmiş, hem de şişkinliklerden kurtulmuş ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmiş olacaksınız.

Üstelik tartıda birkaç kilo da kaybetmiş olabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER